Üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara da destek verilecek

banner37

Hükümetin Koronavirüs’e karşı açıkladığı ekonomik paket içerisinde KKTC ve TC dışındaki üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara destek verilmesinin yer almaması tepki topladı. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu bu kişilere de destek verilmesi için çalıştıklarını açıkladı:

banner87
Üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara da destek verilecek
banner90
banner99

CİDDİ SORUN… Hükümetin Koronavirüs’e karşı aldığı ekonomik önlemler arasında sadece KKTC ve TC uyruklu çalışanlara destek verilmesinin yer alıp, üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara destek verilmesinin yer almaması ciddi endişelere yol açtı. Ancak Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu bu konuda da çalışma başlattıklarını ve bitirmek üzere olduklarını açıkladı.

“SUÇA YÖNELMEYE ZORUNLU KALABİLİRLER”… Sosyolog ve Siyasi Bilimler Uzmanı Hakan Gündüz, üçüncü dünya ülkelerinden gelen çalışanlara destek verilmemesinin sakıncalarına dikkat çekerek, aç ve açıkta kalan insanların suça yönelmeye zorunlu kalabileceğinin altını çizdi. Gündüz, olası bir insanlık dramının her an sahneye çıkabileceğini ifade etti ve “Bu durum toplumda da çok önemli bir güvenlik endişesini de beraberinde getiriyor” dedi.

Ceren ÖZBİL

Hükümetin Koronavirüse karşı aldığı ekonomik önlemler arasında sadece KKTC ve TC uyruklu çalışanlara destek verilmesinin yer alıp, üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara destek verilmesinin yer almaması ciddi endişelere yol açtı.

Bu kararın ardından yine Bakanlar Kurulu kararı ile iş yeri kapatılan ve ülkede çalışma izni ile bulunan diğer ülke vatandaşlarının yaşayacağı geçim sıkıntısı ve evlerine ekmek götürememeleri durumunda hırsızlık ve yağmalama gibi suçlara karışma ihtimali tartışılmaya başlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC ve TC vatandaşı olmayıp, ülkede çalışma izni ile bulunan kişilere de destek verileceğini açıkladı.

Sosyolog ve Siyasi Bilimler Uzmanı Hakan Gündüz ise ülkeye üçüncü dünya ülkelerinden gelen çalışanlara destek verilmemesinin önemi hakkında bilgi verdi.

Sucuoğlu: Çalışmalara paket açıklamadan 3 gün önce başladık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC ve TC vatandaşı olmayıp, ülkede çalışma izni ile bulunan kişilere de destek verileceğini açıkladı.

Bu konudaki çalışmalarda da sona gelindiğini ifade eden Sucuoğlu, “KKTC ve TC ile ilgili sorunu çözdük. Bu nedenle Bakanlar Kurulu’nda bunu açıkladık. Ancak bu diğer çalışanlara destek vermeyeceğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

Sucuoğlu, bu süreç içerisinde kaç iş yerinin açık olduğunu, kaç işyerinin kapalı olduğunu tespit ettiklerini ifade etti ve bunun da bir süre istediğini söyledi.

Faiz Sucuoğlu bu konudaki çalışmayı da birkaç gün içinde bitirmeyi planladıklarını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu işçilerin temsilcileri ile konuştuk. Şu anda rakamsal durum kaldı. Bunu da önümüzdeki hafta içinde bitirmeyi planlıyoruz. Zaten ödenecek olan rakam da nisan sonunda ödenecek. Bu çalışanlara da ödeme yapmak için çalışmalara Bakanlar Kurulu kararından üç gün önce başlamıştık. Tam bitmeden de pakete eklemek istemedik.”

Gündüz: Olmayan paranın nasıl

dağıtılacağının kavgasını ediyoruz

Sosyolog ve Siyasi Bilimler Uzmanı Hakan Gündüz, ülkede ekonomik anlamda bir sistem yaratılamadığını söyledi ve bunun da birçok nedeni olduğunu belirtti.

Ancak gelinen noktada devletin kaynağı olmadığını ifade eden Gündüz şu şekilde konuştu:

“Yani para yok… Biz olmayan paranın nasıl dağıtılacağı ile ilgili kavgaya tutuştuk. Bağımlı hale geldiğimiz Türkiye’den milyar liralarla ifade edilen bir kaynağın aktarılamaması durumunda durum daha da kötüleşir. Tedbirler bu ayın halledilmesini sağlayabilir. Ancak önümüzdeki ay bu tedbirler bile sonuçsuz kalabilir.

O yüzden tüm kesimlerin tatmin edileceği bir önlem paketinin olması zaten imkânsızdı. Ancak alınan tedbir kararlarının da düzgün alınmadığıyla ilgili uzman görüşleri var. Bu ekonomik çöküntüyü beraberinde getirecek, birçok insanımız belki de evine ekmek götüremeyecek. Ödemelerini yapamayacak. Yıllardır uğraşılar sonucu oluşan firmalar, şirketler tükenme noktasına gelecek. Bu sürecin kısa süreceği umudu var. Ancak toplumdaki duyarsızlık, bilgisizlik, yönetim eksikleri ve sağlık sistemindeki vahamet işin uzayacağını ve kötüleşeceğini gösteriyor.”

“Güvenlik endişesi var”

En önemli sıkıntılardan birinin de ekonomik tedbirler dışında bırakılmış önemli bir toplum kesiminin varlığı olduğundan söz eden Gündüz, 20 binden fazla insanın nasıl geçileceğinin, nasıl barınacağının ve nasıl aç kalmayacağının belli olmaması olduğunu söyledi.

Gündüz, olası bir insanlık dramının her an sahneye çıkabileceğini ifade etti ve “Bu durum toplumda da çok önemli bir güvenlik endişesini de beraberinde getiriyor” dedi.

“Hırsızlık, yağma gibi suç olayları yaşayabiliriz”

Aç ve açıkta kalan insanların suça yönelmeye zorunlu kalabileceğinden söz eden Gündüz, şu şekilde konuştu:

“Hırsızlık yağma gibi suç olaylarını yaşayabiliriz. Polisimizin yetersizliği de bu noktada karşımıza çıkacak.

Toplumumuzda sağlık ve ekonomik kurumlardaki yıkıma ek bir de güvenlik endişesi ile karşı karşıya kalacak. Hükümetimiz aldığı kararları günlük değerlendirip değiştirebiliyor. 3. Dünya vatandaşları dediğimiz kesime de bir tedbir alacaklarına inanıyorum. Buna mecburlar. Hükümet süreci mutlaka daha iyi yönetmeli.

Karar almada ciddi zafiyet olduğu açık. Muhalefet partileri de dahil, ülkede yetişmiş bütün insan gücü karar alma süreçlerine dahil edilmeli. Unutmayalım ki sağlıkta ekonomide ve güvenlikte yıkım süreci daha yeni başlıyor. Bugünlerde bunu tam hissetmemiş olmamız yanıltıcı bir durum. Buradaki vahamet süreç doğru idare edilmezse çok daha büyük olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75