Ucuz ve temiz enerji kaynağı LNG kullanımına geçilmeli

banner37

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Cellatoğlu, elektrik üretiminde kullanılan fueloil’in global anlamda tükenmek üzere olduğuna işaret ederek fosil yakıtların hem pahalı hem de çevre kirliliğine neden olduğunu vurguladı:

Ucuz ve temiz enerji kaynağı LNG kullanımına geçilmeli
banner8

Ali ÇATAL

“150 MW GÜCÜNDE YENİ BİR LNG SANTRALİ KURULMALI”…Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, ülkemiz santrallerinde hem mali açıdan uygunluğu hem de çevre kirliliği temelli sağlık sorunlarının önüne geçebilecek olan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanılması gerektiğini söyledi. Cellatoğlu, “2024 yılında kadar muhakkak devreye girecek şekilde ancak en az 150 mW gücünde yeni bir LNG santralinin kurulması ve mevcut santrallerin yakıt türünün de daha ucuz ve temiz bir enerji kaynağı olan LNG’ye dönüştürülmesi büyük önem arz ediyor” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, son dönemlerde enerji üretimi ve akaryakıt sıkıntısı konusunda ülkemizde yaşananlara işaret ederek LNG yatırımı ve yenilenebilir enerjiye yönelip, enerji arzının çeşitlendirilmesi gibi konuların şart olduğunu söyledi.

Farklı yatırımların belirli bir vadeye yayılmış şekilde meydana getirilmesi gerekirken, mevcut yatırımların dahi korunamadığını belirten Cellatoğlu, santrallerde eskiyen parçaları orijinalleriyle değiştirmeyi bile beceremediğimizi vurguladı. Cellatoğlu, eldeki 60 MW gücündeki iki buhar türbininin kullanım ömrünün çoktan dolduğunu lakin eldeki ‘en yeni’ sistemlerin de bunlar olduğunu söyledi.

“1990’ların başına döndük”

Ali Murat Cellatoğlu, santral yatırımlarına yönelik adım atılmaması durumunda, yakın gelecekte çok ciddi sorunların ortaya çıkacağı uyarısının defalarca yapıldığını aktarırken; bu tehlikenin önünü almak ve şebeke esnekliği sağlamak için enterkonnekte sistemin ön plana çıkarılması ve tartışmaların da bunun ‘hangi modelle yapılacağı’ düzleminde olması gerektiği gerçeğine bir kez daha parmak bastı.

Avrupa Birliği’nin (AB), yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için tüketimin yüzde 20’sinin bu şekilde oluşturmasına yönelik bir hedef koyduğunu da kaydeden Cellatoğlu, KKTC’nin bu alandaki mevcut durumunun ise sadece yüzde 6 bandında olduğu duyurdu.

Enterkonnekte sistemin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının da önünü açacağını aktaran Cellatoğlu, bu konuda yapılacak yatırımlar neticesinde, bu alanda da 2030’a yönelik hedefler konulmasını talep etti.

KKTC olarak, elektrik üretiminde şu anda kullandığımız fosil yakıt fueloil kullanımının global anlamda tükenmek üzere olduğunu da söyleyen Cellatoğlu, fosil yakıtların kullanımının maddi anlamda pahalı olmasının yanında meydana getirdiği çevre tahribatına da işaret etti.

Bu bağlamda, ülkemiz santrallerinde hem mali açıdan uygunluğu hem de çevre kirliliği temelli sağlık sorunlarının önüne geçeceği öngörü göz önünde bulundurularak ‘artık’ sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanılması gerektiğini savunan Cellatoğlu, “2024 yılında kadar ‘muhakkak devreye girecek şekilde’ ancak en az 150 mW gücünde yeni bir LNG santralinin kurulması ve mevcut santrallerin yakıt türünün de daha ucuz ve temiz bir enerji kaynağı olan LNG’ye dönüştürülmesi büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

“Enerji açığı konuşulmadı bile”

Ali Murat Cellatoğlu, Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması sebebiyle, hem adanın güneyinde hem de kuzeyinde elektrik şebekeleri izole bir yapıya sahip olduğunu söylerken, KKTC’nin her alanda yaşadığı izolasyon sorunlarını şebeke için de söylemenin mümkün olduğunu kaydetti.

banner134

KKTC ve Güney Kıbrıs arasında 2019 yılında yapılmış protokol ile iki noktadan şebeke bağlantısı kalıcı hale getirilerek ‘enerji mahsuplaşması’ yöntemi ile acil durumlarda şebekelerin anlık müsaitliğine göre, karşılıklı enerji alınabildiği bilgisini veren Cellatoğlu, bu bağlantı şeklinin ülkemiz şebekesinde yaşadığımız sorunları bir nebze azaltarak elektrik kesintisi sürelerini düşürdüğünün zaman zaman hissedilmemesini sağladığını hatırlattı.

“Ülkemiz şebekesi, toplamda 409MW kurulu güce sahiptir. Bunlar, Teknecik’te 1995 ve 1996 yıllarında devreye giren iki tane 60MW güce sahip buhar santrali, 2005 yılından 2015 yılına kadar kademeli olarak devreye alınmış fueloil ile çalışan sekiz tane 17,5MW gücünde dizel santral, 2012 yılında Serhatköy’de devreye alınmış 1MW gücünde güneş enerjisi santrali ve 2003 yılında hizmet alımı modeli ile AKSA firmasının Kalecik’te kurduğu ve şu anda sekiz adet 17,5 MW gücünde dizel santral ile 8MW gücünde atık ısı buhar kazanından oluşmaktadır” diyen Cellatoğlu, AKSA ile yapılan hizmet anlaşması gereği şu anda 700 milyon kWh yıllık alım garantisi verildiğini fakat bu anlaşmanın2024 yılı başında sona ereceğini söyledi.

Bu durumda, 2024 yılı itibarıyla sistemden 150 MW civarında bir gücün devreden çıkacağını lakin henüz bir anlaşmaya gidilmemesi hatta konunun gündeme dahi alınmamasının ise oldukça düşündürücü olduğunu kaydeden Cellatoğlu, böylesi alım garantili bir anlaşmanın daha kötü koşullar ile veya en iyi ihtimalle aynı şartlarda devam ettirilmesininde ülkeye yapılacak büyük bir kötülük olduğunu savundu.

Cellatoğlu, zamanın hızla ilerlediğini ve kısa sürede santral yatırımı yapmamamız durumunda korkulanın gerçekleşmesi ihtimalinin kuvvetlendiğini de belirtirken;“Hem iki yıl önceki hükümet döneminin Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın hem de mevcut bakanın 50MW gücünde dual yakıt çevrimli yani fueloil ve LNG santral alınacağını duyurmasına rağmen henüz bir gelişme yaşanmadığı gibi alımın gerçekleşmeyeceği konusunda çeşitli söylemlerin oluştuğunu vurguladı.

“Gelinen bu noktada, yukarıda saydığım tüm bu sorunlara ek olarak, belki de kısa sürede aşılması gereken büyük bir sorun daha vardır ki bu sorun, Teknecik’te bulunan sekiz adet dizel santralle ilgilidir” şeklinde konuşan Cellatoğlu, bunlardan bir tanesinin şu anda çalışamaz durumda olduğunu, üç tanesinin de her an çalışamaz duruma düşecek noktada olduğunu aktardı.

“Uyarılarımız dikkate alınmadı”

Santrallerin bozulan ekipmanları için yan sanayi yedek parçaların kullanıldığını, zamanında yapılması gereken bakımların ihmal edilerek uzun süre geciktirildiğini ve iki adet buhar santralinin de artık ekonomik ömrünü tamamlayarak güncel koşullarda çalıştırma maliyeti yüksek kaldığını belirten Ali Murat Cellatoğlu, “Bu durumun sürmesi,  ülkemizi karanlığa götürecektir. Mevcut santrallerin bakımlarının yapılarak iyi duruma getirilmesi, yeni santral yatırımları yapılarak enerji arz güvenliğinin sağlanması ve şebeke yatırımları ile dijitalizasyonun oluşturulması, KKTC elektrik enerjisi konusunda büyük öneme sahiptir” şeklindeki ‘ısrarcı’ uyarılarının ise yetkililer tarafından dikkate alınmadığını söyledi.

Konunun ivediliği göz önünde bulundurulduğunda, gerekli yatırımların yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu söyleyen Cellatoğlu, KIB-TEK’in tüm bu sorunlarla ayakta durmasının zor olduğunu ve bugüne dek getirildiği sürdürülemez yapısıyla artık özelleştirmenin de yakın zamanda konuşulmaya başlanacağı bir sürece gireceğimizin gün gibi ortada olduğunu belirtti.

“Bu ve bunun gibi sorunların çözümü için işi profesyoneller bırakmalı ve siyasetten arındırılmış, şeffaflık ilkesinde ve bilimsellik temelinde bir yapı kurulmalıdır. KKTC enerjisini planlayacak ve yönlendirecek bir enerji kurulu oluşturulması artık kaçınılmazdır” diyen Cellatoğlu, her türlü kişisel veya siyasi çıkardan ziyade ülke menfaatlerini göz önünde bulundurarak Kıbrıs Türkünün varlığını sürdürebilmesi için tüm değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

Cellatoğlu, günümüzde enerjinin bu kadar önemli olduğu bir dünyada, KKTC’de enerjiye gereken ilgiyi göstermememiz durumunda ise ‘geleceğimizin kararacağı’ uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88