banner6

Ucuza aldıkları eti pahalıya satıyorlar

banner37

Ucuza aldıkları eti pahalıya satıyorlar
banner151 banner143

ET AYNI, FİYAT FARKLI… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kasap ve marketlerde satışa sunulan etlerin canlı hayvan fiyatlarına oranla çok yüksek fiyatlardan satıldığını savundu. Naimoğulları, aynı etin satış fiyatının her kasapta değişken olduğuna işaret ederek, “Canlı hayvanın kilogram fiyatı inekte 37 TL, danada 50 TL, kuzuda ise maksimum 60 TL olmasına rağmen, bu etler kasaplarda ortalama 200 TL, marketlerde ise 250’ye satılıyor” dedi.

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde ciddi oranda yükselen et fiyatları, hayvan üreticileriyle kasapları karşı karşıya getirdi. Kasaplar Birliği’nin canlı hayvan fiyatlarının sürekli artmasına bağlı olarak et fiyatlarının da arttığına yönelik açıklamasına, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’ndan tepki gecikmedi.

   Naimoğulları, kasapları, ucuza aldıkları eti pahalıya satmakla” suçladı. Naimoğulları, aynı etin her kasapta farklı fiyattan satılmasına büyük tepki gösterdi.

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, önceki gün KIBRIS’a verdiği özel demeçte, son 6 ayda canlı hayvan fiyatlarına bağlı olarak et fiyatlarının da büyük oranda arttığını belirterek, canlı hayvan fiyatlarının sabit tutulmasını istemişti. Birlik başkanı, hükümet yetkililerinin sorunlarına çözüm bulmaması halinde bayram arifesinde mezbahaları ve kasap dükkânlarını kapatacaklarını açıklamıştı.

   KIBRIS’a konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kasapların, üreticinin ürününe fiyat veremeyeceğini belirterek, canlı hayvan fiyatlarının sabit tutulabilmesi için hayvan üreticilerinin maliyetlerinin de sabitlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Canlı hayvan fiyatlarının kilogram başına inekte 37 TL, danada 50 TL, kuzuda ise maksimum 60 TL olduğunu açıklayan Naimoğulları, kasap ve market reyonlarında bu etlerin çok yüksek ve farklı fiyatlardan yer aldığını vurguladı.


“Et aynı, fiyat her yerde farklı ”


   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancının malına kasapların fiyat koyamayacağını belirterek, canlı hayvan fiyatlarının sabit tutulabilmesi için elektrik, mazot ve yem fiyatları gibi girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

   Kasaplar Birliği’nin temsil ettiği kesimin yüzde 5 olduğunu söyleyen Naimoğulları, geriye kalan yüzde 95’lik kısmı büyük kasapların oluşturduğunu ve bunların Kasaplar Birliği’ni tanımadığını savundu.

   Naimoğulları, aynı etin fiyatının her kasapta değişken olduğunu ifade ederek Kasaplar Birliği üyelerinin, açıklanan et fiyatları doğrultusunda satış yapması gerektiğini kaydetti.

   Vatandaşın yediği et fiyatının sabitlenmesi gerektiğine dikkat çeken Naimoğulları, belirlenmiş olan hayvan fiyatlarının karşılığında et satış fiyatlarının da açıklamasının doğru olacağının altını çizdi.

   Naimoğulları, kilosu belli olan hayvanın kasaplarda değişken fiyatlarda satıldığını, etin her yerde farklı fiyatlarla tüketiciye sunulduğunu belirtti.

   Canlı dananın kilogram fiyatının 50 TL’ye satıldığını vurgulayan Naimoğulları, dana etinin kasap reyonlarında 150 TL’yi geçmemesi gerekirken ortalama 180-200 TL’ye alıcı bulduğuna dikkat çekti.
   Naimoğulları, canlı ineğin kilogram fiyatının da 37 TL’ye satıldığını kaydederek buna rağmen inek kıymasının kasap reyonlarında 200 TL’ye satışa sunulduğunu söyledi.

   1 kilo pirzola fiyatının 140 TL olması gerektiğini söyleyen Naimoğulları, kasaplarda 200 TL, marketlerde ise 245 TL’ye satıldığını kaydetti.

   Naimoğulları, canlı kuzunun kilosunun ise 57- 60 TL arası olduğunu belirterek en fazla 140 TL’ye satılması gereken kuzu etinin kasaplarda 180-200 TL, marketlerde ise 250 TL’ye alıcı bulduğunu ifade etti.

“Marketlerde et satışı yasaklanmalı”

   Bu şekilde yüksek fiyatla satış yapan kasapların et fiyatlarını acilen değiştirmesi gerektiğini söyleyen Naimoğulları, şöyle devam etti:

   “İneği tosun, oğlağı ve koyunu kuzu diye satıyorlar, vatandaşı kandırıyorlar. Ucuza aldıkları malı, pahalıya veriyorlar. Marketlerdeki et satışı derhal yasaklanmalı, çünkü onlar eti kasaplardan alıyorlar, kasap etini satarken yüzde 30 kârını koyuyor, bu eti alan marketçi de etin üstüne yüzde 50 kârını koyarak satıyor. Bu halka yazıktır,  günahtır.

   Biz hayvancılar, halkı mağdur etme derdinde değil, maliyetlerimizi karşılama derdindeyiz. Onlar mezbahaları kapatacaklarını söylüyorlar da mezbahalar, belediyelerin, ya da şahıslarındır. Kurban bayramı öncesi ortalığı bulandırarak hem halkı, hem de hayvancıyı terbiye etmek istiyorlar.

   Gelsinler o zaman hayvanları onlar beslesinler”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104