UFÜ’nde ilk ders Bakan Çavuşoğlu’ndan

banner37

banner87
UFÜ’nde ilk ders Bakan Çavuşoğlu’ndan
banner90
banner99

Uluslararası Final Üniveritesi’nin 2019-2020 Akademik Yıl açılış töreni bugün yapıldı.Üniversitenin, 2019 -2020 akademik yılında   ilk dersini ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu verdi.

Törende konuşan Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Abdullah Yücel  Öztoprak,2015 yılında kurulan ve bu yıl ilk mezunlarını verecek  üniveristenin, 2019-2020 akademik yılına ,7 fakültede 19 lisans, 2 yüksek okulda 4 lisans ve 2 master programıyla, KKTC, Türkiye ile birlikte 41 ülkeden 1428 öğrenci ile  girdiğini dile getirdi.

Kaliteli bir akademik eğitim yanında,öğrencilerin   sosyal kültürel faaliyetlerle kendilerini geliştirmesine de büyük önem verdiklerini vurgulayan Öztoprak, üniversitenin bazı bölümlerinde okuyan öğrencilere istihdam garantisi sunulduğunu da anımsattı.

Uluslararası Final Üniversitesi  Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı  İbrahim Taşel, üniveristenin ortaklarından  biri olan Final Eğitim Kurumlarının Türkiye’de 39’uncu yılını tamamladığını anımsatarak, bu süreçte Final eğitim kurumlarında,  4 milyon 370 bin öğrenciye eğitim verildiğini kaydetti.

DMG Grup Ortaklığında faaliyete geçen Uluslararası Final Üniversitesi’nde, KKTC , Türkiye ile birlikte dünyanın 41 ülkesinden öğrencilere en iyi  şartlarda eğitim vererek,  onları en iyi şekilde  kariyerlerine ve geleceğe hazırlamayı , yapılacak AR-GE çalışmalarıyla  dünyada bilinen bir üniverite haline getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Taşel,  amaçlarının  burada  AR-GE  Merkezi, Tekno parklar oluşturarak KKTC’yi bir yazılım üssü haline getirmek olduğunu vurguladı.

Konuşmasının sonunda öğrenci ve akademisyenlere  başarılı bir akademik yıl dileyen Taşel, yabancı ülkelerden KKTC’ye gelen öğrencilere,KKTC’yi ülkelerinde en iyi şekilde tanıtmaları çağrısında bulundu.

Uluslararası  Final Üniversitesinin,2019 -2020 akademik yıl  ilk dersini ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu verdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, kendisinin de bir eğitimci olduğunu anımsatarak, eğitimin insanın doğumundan ölümüne yaşam boyu devam eden bir süreç olduğuna vurgu yaptı.

KKTC’nin farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği bir ülke olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, KKTC’de üniversite çok kültürlü bir ortamda eğitim almanın büyük bir avantaj olduğuna değindi.

Ülke üniveritelerinde, 80’i aşkın ülkeden akademisyen ve öğrencilerin  bulunduğuna dikkat çekerek çok kültürlülüğün büyük bir zenginlik olduğunu söyleyen  Çavuşoğlu,böyle bir ortamda eğitim görmenin büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında, kendi üniversite eğitimi döneminden kesitler de sunan Bakan Çavuşoğlu, gençlere, üniversite dönemlerinde, akademik eğitimleri kadar, sosyal faaliyetlere, kulüplere, kitap okumaya, bulundukları ülkeyi ve insanını tanımaya ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen  üniversite arkadaşlarıyla  sağlam dostluklar kurarak, farklı kültürleri  öğrenmeye de önem vermelerini tavsiye etti.

Gençlere,üniveriste eğitimi için geldikleri ülkede, kendi hemşehrileri kadar , düğer ülkelerden gelen insanlarla da kaynaşmaları, onların da kültürlerini öğrenmelerini , ve  bu süreçte bu ülkede edindikleri  tecrübeleri kendi ülkelerine  götürmelerini  tavsiye eden Çavuşoğlu, farklı kültürleri blen insnaların geniş ufuklara sahip olabileceğine vurgu yaptı.

Konuşmanı ardından  rektör Profesör Doktor Abdullah Yücel Öztoprak, Bakan Çavuşoğlu’na plaket takdiminde bulundu.

BRT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75