banner6

Ulaşımda deniz seçeneği

banner37

Türkiye ile KKTC arasındaki hava ulaşım ücretleri cep yakmaya devam ederken, daha uygun fiyatlı deniz taşımacılığı da gelişiyor

Ulaşımda deniz seçeneği
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

Feribot ve deniz otobüsleri ile seyahat şansı… Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti, Akgünler Denizcilik, HADO ve Flo Denizcilik, Girne ve Gazimağusa çıkışlı seferler düzenliyor. Mersin ve Taşucu’na gerek feribot gerek deniz otobüsü ile seyahat etmek mümkün. Feribotların fiyatı daha uygunken, deniz otobüsü seçeneğine yönelenler ise daha yüksek bir ücret ödemeyi kabulleniyor.

Bilet fiyatları değişiklik gösteriyor… Derlenen bilgilere göre HADO, Akgünler Denizcilik, Flo Denizcilik ve Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti.’nin bünyesine yeni katılan Ada 74’le ilgili derlediğimiz bilgilere göre, her firmanın gemi seferleri farklı gün ve farklı saatlerde organize edilirken; bilet fiyatları da değişiklik gösteriyor. Bazı firmaların ise mayısta Mersin Limanı’na seferi bulunmuyor.


 

   Türkiye ile KKTC arasındaki deniz yolculuklarındaki yüksek fiyatlar, yeni feribotların devreye girmesiyle düşüşe geçti.

   Yolcu taşıyan gemi seferlerinde yaşanan fiyat artışları, Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti.’nin bünyesine yeni katılan "Ada 74" RoRo/feribotu ile dengelendi.

  Uçak bilet fiyatlarındaki öngörülemez artış, ‘daha uygun olduğu için’ gemi yolculuğunu tercih etme eğilimi oluşturdu.

   KIBRIS muhabiri, Türkiye’nin Hatay, Mersin ya da Taşucu Limanları’na sefer düzenleyen deniz firmalarının fiyatlarını araştırdı.

   Hatay Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmesi (HADO), Akgünler Denizcilik, Flo Denizcilik ve Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti.’nin bünyesine yeni katılan Ada 74’le ilgili derlediğimiz bilgilere göre, her firmanın gemi seferleri farklı gün ve farklı saatlerde organize edilirken; bilet fiyatları da değişiklik gösteriyor.

   Mayısta KKTC’den Mersin ve Taşucu’na yönelik bir gemi seyahatinin ne kadara mal olduğunu araştırdık.

Ada 74 ile Mersin’e seyahat 608 TL

   Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti.’nin bünyesine yeni katılan "Ada 74" RoRo/feribotu, salı, perşembe ve pazarları saat 20.00’de Gazimağusa Limanı’ndan Mersin Limanı’na, pazartesi, çarşamba ve cumaları ise Mersin Limanı’ndan Mağusa Limanı’na sefer düzenleniyor.

  “Ada 74” için bilet satışları, Mağusa merkez ofis binasında yapılıyor. Online bilet satışlarının yapılabilmesi için “e-bilet” sistemi üzerindeki çalışmalar ise sürüyor.

  "Ada 74" RoRo/feribotu ile seyahat edecek yetişkin yolcular, sadece gidiş için 608 TL, öğrenciler 488 TL, 3-7 yaş arası çocuklar da 220 TL ücret ödeyecek.

HADO’da biletler bin TL

   HADO’nun, Girne’den Taşucu’na ve Hatay Arsuz’a, Mağusa’dan ise sadece Hatay Arsuz’a seferi var; ancak mayıs dönemindeki seferlere baktığımızda, HADO’nun Arsuz Limanı’na gidiş ve dönüş seferlerinin olmadığı görülüyor.

   Girne Limanı’ndan Taşucu Limanı’na seferler çarşambaları saat 14.00’te, pazarları saat 12.00’de yapılırken; dönüş seferleri ise cuma ve pazartesi saat 14.00 olarak belirlendi.

   Mayıs içerisinde HADO ile yapılacak gemi seyahati için belirlenen bilet ücreti ise her gidiş ve her dönüş için bilet başına bin TL.

Akgünler’de deniz otobüsü ve feribot tercihi var

   Akgünler Denizcilik ise Girne Limanı’ndan Taşucu, Mersin ve İskenderun Limanları’na sefer düzenlenebiliyorken; mayıs içerisinde bu firmanın da Hatay’ın İskenderun Limanı’na yönelik seferi yok.

   Akgünler Denizcilik, yolcularına, seyahat edilecek günlere göre deniz otobüsü ve feribot tercihi sunarken, bu iki tercih arasındaki fiyat farkı gözlerden kaçmıyor.

Deniz otobüsü ile Taşucu’na gidiş geliş bilet bin 967 TL

   Girne Limanı çıkışlı, Taşucu varışlı seferlerde mayıs içerisinde gün ve sefer saatine göre deniz otobüsü ve feribot fiyatları da değişiyor.

   Örneğin, 20 Mayıs, saat 10.30’da deniz otobüsü ile Taşucu’na seyahat edecekler 998 TL ödeyecekken; 21 Mayıs, saat 13.00’te deniz otobüsü ile Taşucu’na gitmeyi tercih edecekler bin 116 TL ayırmak zorunda.

  Girne Limanı’ndan Taşucu Limanı’na feribot ile seyahat edecekler ise saat 14.00 ve saat 23.30 gibi farklı sefer saati seçeneklerinde gidiş için 685 TL ödeyecek.

   Dönüş için Taşucu Limanı’ndan Girne Limanı’na gelecekler de yine farklı gün ve saat seçeneklerine göre biletleme yapabilecek.

   Dönüş biletlerinde feribot için bilet fiyatları 538 TL olduğu halde, deniz otobüsü için bilet fiyatı 851 TL.

Girne-Mersin arası mayısta sefer yok

   Girne Limanı çıkışlı, Mersin varışlı seferlerde ise mayıs içerisinde planlanmış bir sefer yok.

   Mersin’e gidiş seferlerinden en erken 14 Haziran saat 11.00’de deniz otobüsü seferi varken, haziranda Mersin’e yönelik 14-19-21 Haziran olmak üzere sadece 3 sefer planlanmış.

   Haziranda deniz otobüsü ile gitmeyi planlayanlar, tek gidiş için 941 TL’yi gözden çıkartmak zorunda.

   Akgünler Denizcilik ile haziranda Mersin’e giden ve dönüş için yine deniz otobüsü tercih edecekler için farklı gün ve saat seçenekleri tercihi olmakla birlikte bilet ücreti 853 TL.

Flo Denizcilik’te Taşucu’na gidiş-geliş bileti bin 223TL

   Flo Denizcilik’in Girne ve Mağusa çıkışlı seferleri var. Varış limanları ise Taşucu ve Mersin Limanı olarak belirlenmiş.

   Girne Limanı’ndan Taşucu Limanı’na her gün sefer var ve genellikle limandan çıkış saati 14.00 ya da 23.59.

   Taşucu’na gidiş için kişi başı bilet ücreti 685 TL, dönüş bileti ise 538 TL. Girne Limanı’na dönüş seferlerinde ise limandan çıkış saati 23.59 olarak belirlenmiş.

Mersin Limanı’na mayısta sefer yok

   Girne Limanı’ndan Mersin Limanı’na yönelik mayısta sefer yokken; Mağusa Limanı’ndan Taşucu Limanı’na gidiş yönünde de yine planlanmış bir sefer yok.

   Mağusa Limanı’ndan Mersin Limanı’na yönelik seferlerde ise mayıs içerisinde gidiş ve dönüş için Flo Denizcilik’te planlanmış bir sefer bulunmuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104