banner6

Ulaşımda seçenek yok!

banner37

Toplu Taşımacılık Kültürü’nün olmadığı KKTC’de, herkes ulaşımını kendi özel araçlarıyla sağlamak zorunda. Ancak akaryakıt fiyatlarının 9 ayda 8 kez zamlanmasına isyan eden vatandaşlar, ne yapacağını şaşırdı. Yollarda can güvenliği sorunu nedeniyle de bisiklet kullanımı yaygın değil

Ulaşımda seçenek yok!
banner151

Ceren ÖZBİL

Ülkede, akaryakıt fiyatları peş peşe zamlanırken, hayatı giderek zorlaşan vatandaş, ekonomik tedbir amaçlı kendi otomobilini kullanmadan ulaşımın yolunu aramaya başladı.

Araçlarına yakıt almaktan korkar hale gelen vatandaşlar, ulaşımını daha ucuza getirmenin yollarını ararken, bu konuda çok da şanslı sayılmıyor.

Ülkemiz ulaşımında, ne yazık ki ne bisiklet, ne de toplu taşımacılık araçlara alternatif olamıyor.

Ulaşımını bisikletle sağlamaya çalışan vatandaşlar, ülkede yeterince ve güvenli bisiklet yollarının olmaması ve motorlu araç sürücülerinin bisikletlileri trafikte koruma konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı can güvenliğinden yoksun bir şekilde yolculuk yapıyor.

Toplu taşıma araçları ise sadece belirli saatlerde hizmet veriyor ve köylere olan seferler, genellikle 17.00’de, şehirlerarası seferler de saat 19.00’da sona eriyor. Ayrıca kent içlerinde belirli saatlerde toplu ulaşımı sağlayabilecek bir sistem düşünülmediği için vatandaşlar her işlerini, kendi özel araçlarıyla yapmak zorunda kalıyor.

Devletin toplu taşımacılık sektörüne yeterli desteği vermemesinden dolayı hizmet veren araçlar da yenilenemiyor. Ülkede şu anda 80’li yıllardan kalan araçlar bile toplu taşımacılık hizmetlerinde kullanılıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede, trafiğin daha güvenli hale gelmesi ve ulaşım maliyetlerinin düşmesi için neler yapılabileceğini anlattı.

Her ikisi de, devletin, toplu taşımacılığın gelişmesi için teşvik vermesi gerektiği konusunda hem fikir.

Topaloğlu: Ciddi bir reform şart

Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu, otobüs işletmecilerinin artık gelirinin giderini karşılamaya yetmediğini söyledi ve son yapılan akaryakıt zammının da buna tuz biber olduğunu anlattı.

Hükümetin bu konuda ciddi bir reforma girmesi gerektiğini kaydeden Topaloğlu, aksi takdirde bir otobüs işletmecisinin sektörden kopacağını kaydetti.

Topaloğlu, hükümetten taleplerinin toplu taşımacılık sektörüne mazot desteği verilmesi olduğunu ifade etti.

“Toplu taşımacılığın gelişmesi için bir proje var”

Toplu taşımacılık sektörünün geliştirilmesi için bir proje olduğunu kaydeden Topaloğlu, bu konuda Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelerin başladığını belirtti.

Söz konusu projenin, araçların yenilenmesini, toplu taşımacılık çalışma saatlerinin artırılmasını ve şehir içi ulaşımların da toplu taşımacılık üzerinden sağlanabilmesini içerdiğini söyleyen Topaloğlu, çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Avcı: Toplu taşımacılık teşvik edilmiyor

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkede toplu taşımacılığa önem verilmemesinin acı bir gerçek olduğunu söyledi ve ne yazık ki herkesin araba almaya teşvik edildiğini anlattı.

Cebine birkaç bin Euro koyanın istediği aracı alabileceği bir düzen kurulduğunu söyleyen Avcı, buna karşılık toplu taşımacılığın geri bırakılarak teşvik edilmediğini ifade etti.

“Güvenli, seri ve ucuz olmalı”

Toplu taşımacılığın güvenli, seri ve ucuz olması gerektiğini ifade eden Avcı, 100 binin üzerinde öğrenci ile işçinin bulunduğunu bir ülkede bunun şart olduğu belirtti.

Avcı, ancak toplu taşımacılıkta gece hizmet bile olmadığını söyleyerek, yabancı öğrenci ve işçilerin geceleri otostop çekmeye mahkum edildiğini kaydetti.

“Turizme verilen teşvik buraya kaydırılabilir”

Toplu taşımacılığın bir iç turizm olarak düşünülebileceğini söyleyen Avcı, bu nedenle de turizm teşviklerinin buraya kaydırılabileceğini anlattı.

Avcı, toplu taşımacılıkla ülkeye işçi ya da öğrenci olarak birçok kişinin bir şehirden bir şehre gece bile ulaşımın sağlanacağı bir sistem kurulması gerektiğini belirtti.

“Ne yazık ki siyasi olarak bakılıyor”

Seçim dönemi toplu taşımacılık izinlerinin verilmesinin durdurulmasının bile olaya siyasi olarak bakıldığının bir göstergesi olduğunu kaydeden Avcı, ancak toplu taşımacılığa siyasi olarak bakılmaması gerektiğini kaydetti.

Avcı, “Sadece şu anki hükümet döneminde değil, hiçbir hükümet döneminde toplu taşımacılığa önem verilmedi” dedi.

“Bisiklet kullanmak doğru, ancak güvensiz”

Gerek şehir içi ulaşımda, gerekse de şehirlerarası ulaşımda, bisiklet kullanmanın doğru bir uygulama olduğunu söyleyen Avcı ancak ülkede bisiklet yolu ile ilgili alt yapı olmaması nedeniyle bunun büyük bir tehlike arz ettiğini anlattı.

Avcı, bu konuda belediyelere büyük görev düştüğünü söyledi ve “Bu, bir günde olacak bir şey değil. Bisiklet yolları ve araç sürücülerinin bilinçlenmesi konusunda belediyeler ciddi bir çalışma başlatmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104