Ulaştırma’ya 40 milyon aktardık, ‘kaynak aranıyor’ açıklamasını çocukluğuna veriyorum

banner37

Mecliste konuşan CTP Genel Başkanı Erhürman, bütçe görüşmelerine değinerek gelir düzeyinde artış olduğunu ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırımlar için neden kaynak aradığını sordu. Maliye Bakanı Amcaoğlu ise soruya yanıt verdi:

banner87
Ulaştırma’ya 40 milyon aktardık, ‘kaynak aranıyor’ açıklamasını çocukluğuna veriyorum
banner90
banner99

Meclis Genel Kurulu’nda Türkiye’den KKTC’ye protokol kapsamında aktarılan kaynak konusu, Ulaştırma Bakanlığı’nın yollar için kaynak arayışı konusu gündem oldu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye’den gelecek 750 milyon TL kaynağın nerelere harcandığını sorguladı. Erhürman, bütçe çalışmalarının gelecek hafta başlayacağını ve ilk gördüğünün gelir düzeyinde artış olduğunu söyleyen Erhürman, gelirlerin artış gösterdiği bir durumda Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırımlar için neden kaynak aradığını da sordu.
   Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı’na yerel bütçeden 40 milyon aktarıldığını belirterek “Yollarla ilgili kaynak aranıyor şeklindeki açıklamaları çocukluğuna veriyorum” dedi.

97 milyon TL daha gelecek

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurulduktan sonra imzalanan protokolün rakamları ve içeri hakkında bilgi istedi. Erhürman, 1 milyar 215 milyon TL’lik rakamının konuşulduğunu fakat daha sonra 750 Milyon Tl’lik bir anlaşma imzalandığını savunup konu hakkında bilgi talep etti. Ülkeye ne kadar rakam aktarıldığının açıklanmasını isteyen Erhürman, 750 milyon TL’lik kaynağın altyapı ve reel sektöre ayrılan kısmın dışındakilerin savunma harcamalarına ayrıldığını söyledi.
   Ekonomik Protokolün bir yıllık mı 3 yıllık mı bir anlaşama olduğunu öğrenmek istediklerini dile getiren Erhürman, 2020 Ekonomik Program ilgili çalışmaların olup olmadığını sordu ve varsa da bunun açıklanması gerektiğini kaydetti.
   Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, kaynağın yarıya inmesinin daha önceki hükümetin bıraktığı erozyondan kaynaklandığını söyleyerek tam 202 gün sonra imzalanan protokolün bu ülkeye getireceği avantaj ve kaynakların ülkeye doğru şekilde aktarılmasını amaçladıklarını dile getirdi. Amcaoğlu, ilk 750 milyon TL tutarındaki rakamın imzalandığını ve savunma adı altında bekleyen rakamın ödendiğini kaydetti.
   Akaryakıt, süt ve narenciyeyle ilgili bekleyen doğrudan gelir desteği ödendiği bulunduğunu dile getiren Amcaoğlu, sektörel bazdaki dağılımların kendilerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptıkları ziyaret sonrasında ödendiğini söyledi. Amcaoğlu, yapılan anlaşma çerçevesinde geriye kalan 97 milyon TL’nin de ileriki hafta ödeneceğini dile getirdi. Amcaoğlu, Türkiye ile hazırlanan Ekonomik Protokolün, 2020-2021-2022 yıllarını kapsayan şekilde imzalanacağını dile getirdi.

 

Tatar: İsraf ve çarçura yer olmamalı
 

Başbakan Ersin Tatar da, herkesin ülkenin geleceği ve refahı için çalıştığını ve herkesin birbirini anlaması gerektiğini söyledi.
   Tatar, 97 milyon Türk lirasının daha Türkiye’den geleceğini belirterek, eksikliklerin belli olduğunu, bir ikinci dilim paranın da serbest bırakılabileceğini ifade etti. Ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için tüm cari harcamaların dışında yatırımlara da kalem ayırmanın kendilerinin esas hedefi olduğuna dikkat çeken Tatar, bütçenin de yapılmasında israf ve çarçura yer olmaması gerektiğini belitti.
   Bundan önceki hükümet döneminde yüzde 30 hayat pahalılığı verildiğini fakat kendilerinin dövizin istikrarı ve faiz oranlarının düşmesi ile daha olumlu çalışmalar yapacağını dile getiren Tatar, ekonominin kayıt altına alınarak ekonomik çalışmaların ve vergide doğru oranda vergi ödemelerinin yapılması gerektiğini belirtti.
   Vergi uygulamalarda daha pratik ve doğru hesapların yapılabilmesi için de çalışmalar yapıldığını söyleyen Tatar, ekonomiyi geliştirerek kendi ayakları üzerinde duran bir KKTC yaratılması gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75