banner6

Ülke ilaçsız kalmayacak

banner37

Eczacılar ilaç bulma sıkıntısını Cumhurbaşkanı’na aktardı, Cumhurbaşkanı Türkiye Sağlık Bakanı ile bağlantı kurdu; Bakan Altuğra ise mecliste vurguladı:   

Ülke ilaçsız kalmayacak
banner99

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ve ecza deposu yetkilileri ülkede yaşanan ilaç sıkıntılarını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a aktardı.

Gerçekleştirilen görüşmede ülkede yaşanan ilaç sıkıntılarını bir an önce çözerek, vatandaşın ilaca erişimini sağlamak amacıyla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

 Görüşmeye ilişkin Eczacılar Birliği’nden yapılan açıklamada, Tatar’ın Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı arayarak, durumu anlattığı ve bir an önce çözüme kavuşması için çalışma başlatıldığı kaydedildi.

 Açıklamada, “Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ve ecza depoları olarak ülkemizde yaşanan ilaç krizinin sorumlularının bizlerin olmadığını tekrardan hatırlatır, sorunun çözümü için yasal ve hukuki olarak yetkinin bizlerde olmamasına rağmen tüm samimiyetimiz ile paydaşlarımızla çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğimizi belirtmek isteriz” denildi.

“Ülke ilaçsız kalmayacak”

   Bu arada, Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra da mecliste bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada ‘endişelerin gereksiz olduğunu, ülkenin ilaçsız kalmayacağını’ vurguladı.

   İlaç konusunun küresel bir kriz olduğunu, bunun esas nedeninin üretilen hammaddelerin azlığı olduğunu söyleyen Altuğra, çözüm için teknik çalışmalar yürüttüklerini, bunun için endişelenmeye gerek olmadığını kaydetti, “Kaygınız olmasın, ülkemiz ilaçsız kalmayacak” dedi.

   Altuğra, dile getirilen ‘sahte kanser ilacının’ da ülkeye gelmediğini ve kullanılmadığını net bir şekilde söyleyebileceğini ifade etti.

   Milletvekilleri Filiz Besim ve Jale Refik Rogers’ın yaşlı bakım evlerine ilişkin sorularını da yanıtlayan Altuğra, ihtiyaçlar konusunda milletvekillerine hak verdiğini kaydederek, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin şu anda dar geldiğini, artırılması için ihaleye çıkıldığını belirtti.

   Milletvekili Salahi Şahiner’in ek mesailere ilişkin sorusuna ilişkin, ek mesaiyi ödeyememe gibi bir sıkıntı yaşanmayacağını dile getirdi.

   Altuğra’nın konuşmasının ardından, Sağlık Bakanlığı Bütçesi oylanarak, oyçokluğuyla kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104