“Ülke karanlığa mı gömülsün?”

banner37

EL-SEN, “Arıklı kurumu zarara uğrattı” diyerek 24 bin ton acil akaryakıt alımı konusuyla ilgili mahkemeye ara emri başvurusunda bulundu. EL-SEN’in bu adımını eleştiren Ekonomi Bakanı Arıklı da, sendikanın KIB-TEK’in akaryakıtsız kalmasını istediğini iddia etti

“Ülke karanlığa mı gömülsün?”
banner90
banner99

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın KIB-TEK’i 480 bin dolar zarara uğrattığını iddia etti.


EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK’in Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın dediği gibi kârda olmadığını, aksine zararda olduğunu savundu.


İhaleye 14 dolar teklif veren firma bulunduğunu kaydeden Özkıraç, Bakanlar Kurulu’nun 24 bin tonluk yakıt alımını 34 dolar fiyat ile onayladığını ifade etti.


EL-SEN’in 24 bin tonluk ara alım için mahkemeye başvurduğu ve mahkemenin davayı 12 Nisan’da görüşeceği de açıklandı.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da sosyal medya hesabından açıklama yaparak kurumun zarar değil kâr ettiğini bir kez daha vurguladı, EL-SEN’in KIB-TEK’in akaryakıtsız kalıp, ülkenin karanlığa gömülmesini istediğini savundu.

Arıklı: Kurum 96 bin dolar kâr etti

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da sosyal medya hesabından açıklama yaparak EL-SEN’in KIB-TEK’in akaryakıtsız kalıp, ülkenin karanlığa gömülmesini istediğini savundu.


Arıklı’nın açıklaması şöyle:


“EL-SEN yargıya başvurup, 24 bin ton acil akaryakıt taşıma ihalesini ara emri alıp durdurmak istiyor. Durdurduğumuz ihalede Kurum akaryakıtı kaç paraya taşıtacaktı? 38 dolar.


Biz acil alımı kaça taşıtıyoruz? 34 dolar.


Kurumun bundan kazancı ne kadar olacak, 96 bin dolar.


Kime taşıtıyoruz; Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan TPİC’e.


Bu işten kurum zarar mı etti? Hayır kâr etti.


Peki EL-SEN ne istiyor? Kıb-Tek akaryakıtsız kalsın. Ülke karanlığa gömülsün.


Sizce EL-SEN kimi koruyor? Karar halkımızındır”.

Özkıraç: EL-SEN’i Olağanüstü Kurultaya taşıma çabası var

Sendika merkezinde basın açıklaması yapan EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’a Genel Sekreter Ersan Kaşif ile Mali Sekreter Serhan Kaya eşlik etti.


Erhan Arıklı’nın KIB-TEK’teki disiplin mekanizmasının çalışmasını da engellediğini öne süren Özkıraç, “Sayın Arıklı, EL-SEN’in üzerinden kirlenmeye ramak kalan ellerini çek. Çekmezsen doğacak sonuçlardan sen sorumlusun” ifadelerini kullandı. Bazı çevrelerin EL-SEN’i olağanüstü kurultaya taşıma çabası içinde olduğunu ve bu kişilerin Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile diyalog içerisinde olduğunu da ileri süren Özkıraç, “EL-SEN Olağanüstü Genel Kurulu Ekonomi Bakanı’nı neden bu kadar ilgilendiriyor?” diye sordu.

banner134

264 sendika üyesinin EL-SEN’in Olağanüstü Genel Kurula gitmesi için imza toplayarak Sendikalar Mukayyidine başvurması konusunda konuşan Özkıraç, ‘Mağusa Grubu’ olarak adlandırdığı sendika üyesi 7 kişinin sürekli Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı ile görüştüğünü ve sendikaya ve kuruma karşı operasyon yürüttüklerini savunarak, “Kurumu satmaya çalışan, çalışanlara hırsızlık damgası vuran bir bakanla olan diyaloglarını manidar buluyorum” dedi.

Sendikanın Olağanüstü Genel Kurula gitmesi için 264 imza toplandığını aktaran Özkıraç, bu kişilerden bazılarının tüzük kurultayı için imza toplandığını sanarak imza attığını ve imzalarını geri çektiklerini anlattı.

Şu anda EL-SEN’in Olağanüstü Genel Kurula gitmesi için 206 imza kaldığını ve bunun yeterli olmadığını belirten Özkıraç, Arıklı’nın bu konuyu katıldığı bir televizyon programında gündeme taşımasını eleştirdi.

“Biz mahkemede yakıt vurgununu engellemeye çalışırken, Arıklı ‘EL-SEN Genel Kurula gitsin’ diye açıklama yapıyor. Sen bu ülkede sermaye temsilcisisin. KIB-TEK’in satılmasını kendine görev üstlenen birisin. EL-SEN Genel Kurulu’na sen karışamazsın. EL-SEN’in Olağanüstü Genel Kurulu’ndan Ekonomi Bakanı Arıklı’ya ne? Ülke battı, sen ekonomi ile uğraş” diyen Özkıraç, Arıklı’yı partisinin kurultayının derdinde olmakla ve EL-SEN’e saldırarak siyasi avantaj elde etmeye çalışmakla suçladı.


EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif de yakıt alımı ihalesi sürecine değinerek, 7 Nisan’da sonuçlanacak 220 bin tonluk yakıt ihalesinin ülkenin bir yıllık yakıt ihtiyacını karşılayacak miktarda olduğu bilgisini vererek, “Siz neden 6 Nisan’da 24 bin ton yakıt alınması için TPIC ile anlaşma yapıyorsunuz? Zaten bir gün sonra bir yıllık yakıt ihtiyacımızı karşılayacak ihale sonuçlanır. Bu 24 bin ton nereden çıktı?” diye sordu.

Arıklı’nın yakıt alımı için ihalesiz olarak 34 dolara anlaştığını ancak ihaleye 14 dolar teklif veren firma olduğunu anlatan Kaşif, “Hiçbir zarfa bakmadan, 1 yıl önceki ihale tekliflerini baz alarak 34 dolara anlaştı. Burada Kurum 480 bin dolar zarara sokulmuştur” dedi.

EL-SEN olarak 24 bin tonluk ara alım için mahkemeye başvurduklarını belirten Kaşif, mahkemenin davayı 12 Nisan’da görüşüleceğini aktardı.


Toplantıda ayrıca EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, EL-SEN’in Olağanüstü Genel Kurula gitmesi için toplanan imzalar ile bilgi verirken, EL-SEN Mali Sekreteri Serhan Kaya ise sendikanın Mali Raporu ile Denetleme Raporu’nu sundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75