Ülke otoritesini hiçe saymanın bedeli ağır oldu

banner37

İşlediği suçlar nedeniyle ülkeden ihraç edildikten 8 yıl sonra kardeşinin kimliğiyle yeniden KKTC’ye gelen Hüseyin Çiftçi, 4 yıl hapse mahkum edildi

Ülke otoritesini hiçe saymanın bedeli ağır oldu
banner87

Ahmet VAMIK
Girne Ağır Ceza Mahkemesi, işlediği 26 ayrı suç nedeniyle 2010 yılında ülkeden ihraç edildikten 8 yıl sonra kardeşinin kimliğine bürünerek yasadışı yollarla yeniden adaya giriş yapan Hüseyin Çiftçi’yi 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, ülkemize yasadışı yollarla giriş yapan şahısların egemenlik haklarımızı ihlal ettiğine vurgu yaptı.

“Kamu güvenliği ve toplum düzenine zarar verdi”
Kimlik belgesinin ülkeler arası seyahatin güvenirliğini sağlayan önemli ve kıymetli bir evrak olduğunu ifade eden Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, kimlik sahteleyen kişilerin kamu güvenliği ve toplum düzenine zarar verdiğini dile getirdi.

Bu tür suçlara kamu menfaatini ön planda tutarak caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirten Aksun, benzer sabıkası bulunan sanığın işlediği suçla ülke otoritesini de hiçe saydığını kaydetti.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Sanık Hüseyin Çiftçi’nin 2008 yılında ada genelinde işlediği “Geceleyin ev açma”, “Kasti hasar”, “Sirkat” ve “Başkasının Kimliğine Bürünme” suçları olmak üzere 26 ayrı davadan yargılanarak ülkeden ihraç edilen ve ülkeye girişi yasaklanmış bir kişi olduğunun altını çizdi.
Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanık Hüseyin Çiftçi’ye 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Kimliği sahteleyen kişi Türkiye’de yargılanacak
Sanık Hüseyin Çiftçi duruşma sırasında, Türkiye’de Mersin’in Tarsus ilçesinde kırtasiyecilik yapan O.Ö. isimli kişinin kendisine abisine ait TC kimliğini sahtelemesi için yardımcı olduğuna yönelik itirafta bulunmuştu.
Sanık Hüseyin Çiftçi’nin bu beyanı doğrultusunda, Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Türkiye ile KKTC arasındaki Adli Yardımlaşma Yasası kapsamında olayda ismi geçen şahıs aleyhinde Türkiye’de cezai soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER