Ülke turizmi yara alacak

banner37

Türkiye’de BDDK’nın yurtdışı harcamalarında kredi kartı taksitlendirme oranlarını 6’dan 3’e düşürme kararı turizm çevrelerinde endişeyle karşılandı. KITSAB Başkanı Orhan Tolun, bu uygulamanın ülke turizmi açısından sıkıntı yaratacağını vurguladı:

banner87
Ülke turizmi yara alacak
banner90
banner8

“ZARAR VERECEK BİR KARAR”... KITSAB Başkanı Orhan Tolun, BDDK’nın aldığı kararın, Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan turistlere bir engel ve zorlama olacağını belirtti. Tolun, “Bu karar ülke turizmine zarar verecek” dedi. Konunun yeniden değerlendirilip, KKTC’nin yurtiçi sayılması için KKTC ve TC’deki yetkili ve ilgililerle temasa geçtiklerini ve yapılan girişimlerin olumlu ilerlediğini ifade eden Tolun, “taksit oranının Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de 6’ya çıkarılacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

“PAHALILIĞIN NEDENİ ERCAN’IN DURUMU”… Orhan Tolun, KKTC’nin ulaşım sorununun da ülke turizmi açısından hayati konulardan biri olduğuna işaret ederek, geçmişte Türkiye’den yapılan uçak seferlerinde KKTC’nin iç hat sayılması girişiminde bulunduklarını anımsattı. Ercan Havalimanı’nın uluslararası havaalanı olarak kabul görmediği için yurt dışından gelen uçakların direkt olarak Ercan’a inemediklerini, Türkiye’de bir havaalanına inip sonra KKTC’ye geldiklerini belirten Tolun, bu nedenle uçak şirketlerinin 37 Euro ek bir vergi ödenmek zorunda kaldıklarını kaydetti.


Funda GÖLER ÖZSAKINÇ
 

Türkiye’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) geçtiğimiz günlerde Türk vatandaşlarının yurt dışı harcamalarında kullandıkları kredi kartlarının taksit oranlarını 3’e düşürmesi, KKTC’de endişeyle karşılandı.
   BDDK’nın kararını KIBRIS’a değerlendiren Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, taksit oranlarının düşürülmesinin KKTC turizmini kötü etkileyeceğini kaydetti.

Tolun, “Daha önce bu konudaki mevzuat, Türk vatandaşlarına kredi kartlarını yurt içi kullanımlarında 12 taksite bölme, yurt dışı kullanımlarında ise 6 taksite bölme imkanı sağlıyordu. Bu uygulama bizim açımızdan da kabul edilebilir bir durumdu. BDDK’nın son aldığı kararda ise, yurt içi taksitlendirme oranı maksimum 6’ya düşerken, bu oran yurt dışı kullanımlarında 3 taksite düşürüldü. Bu yeni uygulamanın bizim turizmimize zarar verecek bir karar olduğunu, Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan turistlere ise bir engel ve zorlama olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu.
 

“KKTC yurtiçi sayılsın”
 

Tolun, yeni uygulamayla ilgili hemen girişimde bulunduklarını ve KKTC’nin de yurt içi sayılmasını talep ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“13 Ocak’ta KKTC Başbakanlığı’na, Turizm Bakanlığı’na, Türkiye Büyük Elçiliği’ne, Türkiye Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve TURSAB’a birer yazı yazarak konunun yeniden değerlendirilmesi hususunda bizlere yardımcı olmaları için girişimde bulunmalarını talep ettik. Turizm Bakanımız Ünal Üstel, Türkiye Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TURSAB yetkilileriyle temasa geçip bu konudaki endişelerimizi aktardı. Görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlediği ve taksit oranının Türkiye’de olduğu gibi 6’ya çıkarılacağını umut ediyoruz.”


 “Pahalılığın nedeni, Ercan’ın uluslararası sayılması”

Orhan Tolun, KKTC’nin ulaşım sorununun da ülke turizmi açısından hayati konulardan biri olduğuna işaret ederek, geçmişte Türkiye’den yapılan uçak seferlerinde KKTC’nin iç hat sayılması girişiminde bulunduklarını anımsattı.

Ercan Havalimanı’nın uluslararası havaalanı olarak kabul görmediği için yurt dışından gelen uçakların direkt olarak Ercan’a inemediklerini, Türkiye’de bir havaalanına inip sonra KKTC’ye geldiklerini belirten Tolun, bu nedenle uçak şirketlerinin 37 Euro ek bir vergi ödenmek zorunda kaldıklarını kaydetti. Tolun, “Bu da bizim ulaşımımızda pahalılığa neden olan bir durumdur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75