banner6

Ülke yangın yeri!

banner37

Dövizin önlenemeyen yükselişi ve sürekli artan fiyatlar yüzünden vatandaş da, iş insanı da, esnaf da tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Döviz yükseldikçe yükselen fiyatlar ve eridikçe eriyen alım gücü, toplum olarak hepimizi tükenişe sürüklüyor. Vatandaş artık karnını doyuramaz, kirasını ve borcunu ödeyemez durumda. Döviz üzerinden hesaplanan ev, dükkan, işyeri ve yurt kiraları da katmerlenerek artıyor

Ülke yangın yeri!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Döviz aldı başını gidiyor, ülkede her gün zam üstüne zam yapılıyor, ekonomi ise dibe vurmuş durumda. Asgari ücretli, memur geçinemiyor, esnaf, iş insanı ayakta durmakta zorlanıyor. Üretici üretimden kopuyor.

Aldığı maaşı hiç bir şeye yetmeyen vatandaş, özellikle döviz üzerinden istenen kira bedelini de ödeyemiyor. Bankalara kredi borçları da ödenemez durumda, döviz borçlananların durumu ise çok daha kötü.

Aynı şekilde öğrenciler ev ve yurt kiralarını, esnaf ve işveren de dövize bağlı artan dükkan kiralarını karşılayamaz durumda. Üretici ise hammadde alamaz, üretime devam edemez halde.

Bu noktada da iş dünyası da, vatandaşlar da bazı beklentiler içinde. Dövizin sabitlenmesini, yasa gücünde kararnamelerle kiraların Türk Lirası’na çevrilmesini, hammadde, inşaat malzemesi ve ürünlerde fiyat düşmesi için gümrüğün düşürülerek, kurun sabitlenmesi gibi beklentileri olan iş dünyasının yanında, vatandaşlar ve diğer sektörler, kiraların Türk Lirası’na çevrilebilmesi için TL kiradan stopaj alınmaması veya düşürülmesi beklentisi içinde.

Tulga: İşyerleri, ev ve yurtların döviz kiraları ödenemiyor

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bazı bankacıların isyanlarının, döviz olarak konut kredisi ve işyeri kredilerinin ödenemez noktaya geldiğini gösterdiğini belirtti.

Tulga, dövizin durdurulamaz yükselişinin hem öğrencinin, hem vatandaşın, hem de esnafın döviz üzerinden ödediği kira bedellerini ödenemez kıldığına vurgu yaparak, dünden bugüne dövizin öğleye kadar olan sürede yüzde 12, 40 günden bu güne ise yüzde 36 artığına işaret etti.

Sorunun aslında dövizle alınan borçlar veya satın almalar olmadığını kaydeden Tulga, sorunun bunu karşılayabilecek gelirde bir artış olmamasından kaynaklandığını söyledi.

“Tam tersine gelirlerde gerilemeler yaşanıyor” diyen Tulga, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki kaybı kadar gelirlerde de gerilemeler olduğunu, hammaddede oluşan yüzde 36’lık artışı işleyip satmanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

Tulga, artık atıl durumdaki işyerlerinden ve işsizlikten bahsetmeye başlayacağımızı vurgulayarak, “Öte yandan birçok mal sahibi ve kiracı işyeri arasında sorunlar yaşanmaya başladı ve sorunlar çok hızlı büyüyor” şeklinde konuştu.

Mal sahibinin “benim kredim döviz üzerinden, ben burayı dövizle yaptım, bankaya borcum var” diyerek döviz üzerinden kira bedeli alma konusunda ısrarcı olduğunu söyleyen Tulga, hükümetin tam da bu noktada kanun hükmünde kararname çıkararak duruma müdahale etmesi ve yasa değişikliğine gitmesi gerektiğini kaydetti.

banner134

Aksi halde kiraların ödenemeyeceğini, borçluluğun daha da artacağını kaydeden Tulga, 1 ay önce yüzde 50 olan borçluluğun bugün yüzde 60’ları aştığını ifade etti.

Tulga, işyerleri, ev ve yurtların döviz kiralarının ödenemez olduğuna dikkat çekerek, “Bu durum sadece çalışma hayatını, ya da vatandaşı etkilemiyor, öğrenciyi, dolayısıyla ülkedeki öğrenci varlığını ve lokomotif sektör olan eğitimi de etkiliyor” dedi.

Kayım: Ne yapacağımızı şaşırdık

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, restorancıların ne yapacağını şaşırmış duruma geldiğini söyleyerek, hükümete 12 maddelik bir öneri listesi hazırlayıp, gönderdiklerinden bahsetti.

Kayım, dövizin yükselişi ve Türk Lirası’nın değer kaybı ile ayakta duramaz duruma geldiklerini vurgulayarak, “Maddelerimiz arasında döviz kurlarının sabitlenmesi, su ve elektriğin sübvansiye edilmesi, ülkeye giren bazı ürünlerden vergi almamak ve yüksek kırmızı et fiyatlarının dengelenebilmesi için bir miktar et ithalatına izin verilmesi var” şeklinde konuştu.

“Önerileri sunduk, umarım değerlendirilir” diyen Kayım, geçtiğimiz yıl 3 bin TL kira ödeyen bir restoran veya kafe sahibinin kira bedelinin bu yıl 6 bin TL’yi aştığına dikkat çekti.

Kayım, yükselen ve döviz üzerinden alınan kiralarla ilgili mal sahiplerini anladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Onlar da aldıkları evi, işyerini veya dükkanı sterlinle almış ya da sterlinle yapmıştır. Sonuçta bu durum bir zincirlemedir ve tek halkanın kopması hepimizi etkiliyor.

Süreçte mal sahipleri de ellerinden geldiğince anlayışlı olmaya çalıştı ama onlar da bir yerde kira artışı yapmayınca, borç kredi ödeme noktasında sıkıntıya giriyor.”

Ülkede olağanüstü bir durum olduğunu ifade eden Kayım, hükümetin yapması gereken diğer önemli bir şeyin ise ülkeye girişleri kolaylaştırması olduğuna işaret etti.

Mamulcü: Herkes büyük sıkıntı içinde

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamulcü, bugün tüm girdi maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çekerek, dövizin yükselişi ile hammaddeden tutun her şeyin pahalı olduğunu ve dövizin yükselişinin durdurulamadığını kaydetti.

  Mamulcü, vatandaşın da, esnafın da, işverenin de herkesin büyük sıkıntılar içerisinde olduğuna vurgu yaparak, dövize bağlı olan kira ücretlerinin ödenemez hale geldiğini söyledi.

  İŞAD olarak Emlakçılar Birliği ve Maliye Bakanlığı ile konuştuklarına, kira bedellerinin Türk Lirası üzerinden olması çabası gösterdiklerine işaret eden Mamulcü, “İnşaat maliyetlerinin, demirin, betonun ülkeye döviz üzerinden girmesi nedeni ile bu isteğimizin olamayacağı söyleniyor. Eğer bu değişemiyorsa inşaat alanında kullanılan ürünlerin gümrük maliyetleri düşürülmeli, döviz sabitlenmeli ve Türk Lirası karşılığında işlem uygulanmalıdır ki maliyetleri düşürebilelim” dedi.

Mamulcü, şunları kaydetti:

“Daha önce denenen ve başarılı olan uygulama tekrar denenebilir.

Döviz üzerinden kiralanan evler için stopaj artırılıp, Türk Lirası kiralanan evlerin stopajları düşürülerek, kiraların Türk Lirası olması sağlanabilir.

Döviz kurunun da sabitlenmesi için yasa çıkarılmalıdır.”

Kamacıoğlu: Üretimden kopma noktasına geldik

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, dövizin geldiği durumda artan fiyatlarla sanayicinin üretime devam edecek hammaddeyi bulamadığına vurgu yaparak, “Bu gece yapacağımız yönetim kurulu toplantısında da bu konuyu ele alacağız. Üretici hem kendini, hem üretimi, hem de müşteriyi korumaya çalışıyor ama şu anki şartlarda bu çok zor” şeklinde konuştu.

“Kiraların yükselmesi de bir sorun ama en büyük sorunumuz üretimin kopma noktasına gelmesi”  diyen Kamacıoğlu, hammadde satanların fiyat vermediğini, çok yakında ülkemizde stokçuluğun başlayacağını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104