banner6

Ülkede bir ilk: Cittaslow Market hizmete giriyor

banner37

Ülkenin üç Cittaslow (sakin şehir) ünvanlı belediyesinden biri olan Mehmetçik Belediyesi’nin, sertifikalı ürünleri halkla buluşturacağı “Cittaslow Market”i, 5 Kasım Pazar günü hizmete giriyor.

Ülkede bir ilk: Cittaslow Market hizmete giriyor
banner99

Ülkede bir ilk olacak marketin açılışı saat 14.00’te yapılacak.

Karpaz bölgesindeki Mehmetçik Belediyesi’ne bağlı Çayırova köyünde yer alacak Cittaslow Market’te, organik üretim sürecindeki üreticiler tarafından üretilen ve üretim aşamaları denetlenen sebze ve meyveler satılacak.

Mehmetçik Belediyesi’nin Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin katkılarıyla hayata geçirdiği projelerinden biri olan Cittaslow Market, Vakıflar İdaresi’ne ait arazi üzerinde oluşturuldu ve 800 bin TL’ye mal oldu.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, “Cittaslow Market” fikrinin Cittaslow süreciyle ortaya çıktığını, bu felsefenin kriterlerinden birinin de yerel üretimi desteklemek olduğunu söyledi.

Yerel üretimi yerel tohumdan başlayarak teşvik ettiklerini, Zeka Bey Tohum Merkezi’nin de bu kapsamda bir diğer bacağı oluşturduğunu anlatan Sarıçizmeli, “Yerel tohum, yerel üretim, yerel bir pazarla tamamlanıyor” dedi.

Sarıçizmeli, orijinal tohumlarla yapılan üretimin halka ulaşması için pazar kurulmasının gündeme geldiğini ve Cittaslow market projesinin hazırlandığını kaydederek, bu modelde aracıların ortadan kaldırılacağını, Cittaslow marketin, üreticilerin direkt tüketiciye ulaşmasında köprü rolü göreceğini anlattı.

Cittaslow marketin talebe göre birden çok günde hizmet vereceğini belirten Sarıçizmeli, alışveriş yapanların denetlenmiş bir süreçle üretilen ürünleri alma imkanı bulacağını, markette toptancılar değil üreticilerin satış yapacağını ve tümünün de kayıtlı olacağını söyledi.

Üreticilerin ne üreteceğinin, tohumunu nereden ve ne miktarda aldığının, üretim sürecinde zararlılarla mücadeleyi nasıl yaptığının hep bilgileri dahilinde olacağını ve ürünlerin de markete gitmeden önce analiz edileceğini ifade eden Cemil Sarıçizmeli, Cittaslow marketin uluslararası Cittaslow ağının tüzüğüyle yönetileceğini belirtti.

Tüzüğe göre Cittaslow markette satılacak ürünlerin yüzde 70’inin bölgeden olacağını, sadece yüzde 30’unun dışarıdan gelebileceğini kaydeden Sarıçizmeli, bu yüzde 30’un da yine Cittaslow bir belediye sınırları içinde üretilmesi, organik sertifikası olması veya slow food üyesi bir işletmenin ürünü olması gibi koşullar bulunduğunu ifade etti.

Sarıçizmeli, “Pazarda, Lefkara işinden hellime, et ve balık ürünlerinden ekmeğe, çöreğe, domatesten marula, meyveden meyve suyuna, yumurtadan tavuk etine kadar her şey satılabilir. Yani yerli üretimi içeren ve katkısız olan her şey burada yer alabilir. Satılacak ürünlerin belirli bir kalitede ve standartta olmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Sarıçizmeli, buranın haftanın bir gününde ise standart pazar olarak hizmet vermesi düşüncesini taşıdıklarını da kaydetti.

Mehmetçik Belediye Başkanı Sarıçizmeli, organik üretimin çok ciddi ve zor bir süreç olduğuna işaret ederek “Şu anda bizde kayıtlı 38 üretici var. Bu üreticilerimiz süreci doğru yürütürler ve başarılı olurlarsa organik üretim sertifikalı olacaklar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104