banner6

Ülkede fırsat eşitliğini sağlayacağız

banner37

TDP Milletvekili Adayı Çelen Çağansoy, parti olarak özel gereksinimli bireylerin sorunlarını bildiklerini, bugüne kadar yaptıkları çalışmaların bunun göstergesi olduğunu ve bu sorunları çözmeye de talip olduklarını anlattı:

Ülkede fırsat eşitliğini sağlayacağız
banner151

Ceren ÖZBİL

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Adayı Çelen Çağansoy, özel gereksinimli bireylerin sorunlarının çözülmesi için, sorunları çözmek adına yapılacak çalışmaların devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini anlattı.

Çağansoy, bunun için de illaki özel gereksinimli bir bireyin mecliste yer almasına gerek olmadığını ancak mecliste olmasının da yasal eksikliklerin giderilmesi ve farkındalık için önemli olacağının altını çizdi.

Özel Eğitim Yasa Tasarısı’nın yıllardır mecliste beklemesi örneğini veren Çağansoy, “Anayasa’da da eşit bir eğitim hakkından söz ediliyor. Biz kendimizi tekrardan iktidar ya da hükümette görürsek bu konu üzerinde yeniden çalışacağız ve bu yasa tasarısının hayat bulmasını sağlayacağız” dedi.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

ÇAĞANSOY: 1976 Lefkoşa doğumluyum. Öğretmen çocuğuyum. 2014’ten itibaren iki dönemdir Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis üyeliği yapmaktayım. Sivil toplum örgütleriyle özel gereksinimli bireylerin haklarını savunan derneklerle çok sıkı ilişkilerim var. Son dönemde de kendime yeni bir hobi edindim ve basketbol masa hakemliği yapıyorum. Aynı zamanda yıllardır Radyo Mayıs’ta radyo programcılığı yapıyorum. Bu dönemde pandemi nedeniyle radyo programlarına ara verdim.

KIBRIS: Milletvekilliği için aday olmaya nasıl karar verdiniz?

ÇAĞANSOY: Aslında vekillik için aday olma kararını vermem benim için çok kolay oldu. Ben TDP içinde aktif olarak 7 yıldır görev alıyorum. Partinin çeşitli kademelerinde görev aldım. En son olarak MYK’de görev aldım. Kendimce bir düşüncem vardı. Bu ülkede daha iyi nasıl yaşanır diye topluma anlatmamız gerekir diye düşünüyorum. Bu toplumun kendi ayakları üzerinde bağımsız bir şekilde durabileceğine inanıyorum. Özgür düşünce ile kendimizi ifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu yüzen TDP’den aday olmam çok kolay oldu. Çünkü partinin vizyonu ve misyonu da buna uygundur. TDP savunduğum düşünce yapısını içinde barındıran bir parti…

KIBRIS: Bu dönem özel gereksinimli bireyler arasında milletvekili aday sayısı çok az. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÇAĞANSOY: Özel gereksinimli bireylerin kendini ifade etmesi için sadece mecliste temsilcilerinin olması gerekmiyor. Bunu devlet politikası haline getirirsek çok daha iyi bir yol alacağımıza inanıyorum. Ancak tabi ki mecliste olduğumuz takdirde özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştırmak ve yasal eksiklikleri gidermek için çalışacağız. Bu dönem özel gereksinimli bireyler arasından tek aday benim…

KIBRIS:  Özel Eğitim Yasa Tasarısı yıllardır mecliste bekliyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÇAĞANSOY: Maalesef sıkıntılı bir dönem yaşıyoruz. Özel Eğitim Yasası’nın olmaması nedeniyle bazı durumlarda okullarımızı, öğretmenlerimizi, toplum içerisinde kendini kanıtlayabilecek özel gereksinimli bireyleri zorluyor. Bu konu üzerinde gerek sivil toplum örgütleri gerekse de TDP olarak çok çalıştık. Ayrıca 4’lü koalisyon hükümeti döneminde bu yasa tasarısında son noktaya gelmiştik. Bence de bu yasanın artık yürürlükte olması gerekir. Bunun ivedilikle geçirilmesi lazım ki herkes sınırlarını bilsin, yapılabilecekler ortaya çıksın ve özel gereksinimli bireyin, çocuğun eğitim hakkı olsun. Zaten Anayasa’da da eşit bir eğitim hakkından söz ediliyor. Biz kendimizi tekrardan iktidar ya da hükümette görürsek bu konu üzerinde yeniden çalışacağız ve bu yasa tasarısının hayat bulmasını sağlayacağız. Buna inancım da tamdır.  Fırsat eşitliğini bu ülkede sağlamamız gerekiyor. Bu ülkede özel gereksinimli bireylerin de var olduğunu hayatın bütün alanlarında başarılı bir şekilde hayatlarını idame ettirdiklerini görüyoruz ve ona inanmalıyız. Yeter ki biz şartları eşitleyelim. TDP bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. Gerek Eğitim Bakanlığı gerekse de Çalışma Bakanlıklarında bu konularda ciddi çalışmalar yapmıştır. Örneğin Cemal Özyiğit’in Eğitim Bakanı olduğu dönemde özel eğitim kurumlarına araba alındı. Yani kaynak yaratılıp, bunlar yapılabilir. Zeki Çeler döneminde de ekonomik kriz yaşanan dönemde belli bir ücret ödeme yapıldı.

KIBRIS: Yapmak istediğiniz bir çağrı var mı?

ÇAGANSOY: TDP’nin güzel işler yapacağına inanıyorum ve biliyorum. Bu nedenle halka TDP’ye mühür vurma çağrısı yapıyorum. Meclisteki sayımız artarsa güzel işler başarırız. Bu nedenle boykot yapmayalım. Çünkü boykot yaparak mevcut düzeninin daha da güçlenmesini sağlarız. Bence meclisin köklü bir değişime ihtiyacı var. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110