Ülkede kayıtlı piromani hastası yok

banner37

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, piromani yani ateş yakma hastalığı hakkında KIBRIS’a bilgi verdi:

banner87
Ülkede kayıtlı piromani hastası yok
banner90
banner99

“ÇOK ENDER GÖRÜLEN BİR HASTALIK”… Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, piromani hastalığının yani ateş yakma hastalığının çok ender görülen bir hastalık olduğunu söyledi ve şu anda ülkede bilinen bir piromani hastası olmadığını ifade etti. Akbirgün, bu rahatsızlığın diğer hastalıkların bir bulgusu olmakla birlikte ayrı bir hastalık olarak da görülebileceğini söyledi ve “bizde şu anda ayrı bir hastalık olarak piromani hastası yok” dedi.

Ceren ÖZBİL

   Psikolojik bir bozukluk olan piromani yani ateş yakma hastalığı kontrol altına alınmadığında çok tehlikeli olabilir.

   Ateş yakma dürtüsünü gidermek için küçük kâğıtları tutuşturan bir piromani hastası, yanan kâğıtlardaki ateşin başka bir yere sıçramasıyla da büyük yangınlara sebep verebiliyor.

   Piromani hastalığı hakkında KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, piromaninin başka rahatsızlıkların bulgusu olarak ya da ayrı bir hastalık olarak görülebileceğini açıkladı.

   Akbirgün, şu anda KKTC’de kayıtlara geçen ‘sadece piromani olduğu’ tanısı konan hasta olmadığını ifade etti.

“Ülkede şu anda kayıtlı piromani hastası yok”

   Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Abidin Akbirgün, piromani hastalığının yani ateş yakma hastalığının çok ender görülen bir hastalık olduğunu söyledi ve şu anda ülkede bilinen bir piromani hastası olmadığını ifade etti.

   Akbirgün, bu durumun diğer hastalıkların bir bulgusu olmakla birlikte ayrı bir hastalık olarak da görülebileceğini söyledi ve “bizde şu anda ayrı bir hastalık olarak piromani hastası yok” dedi.

   Bazı hastalık tiplerinde piromani hastalığı bulgusuna rastladıklarından söz eden Akbirgün, “bu hastalık genelde ufak tefek kâğıtlar yakma gibi oluyor” dedi.

“Tüm dürtü bozukluklarının tedavisi var”

   Akbirgün, tüm dürtü bozukluklarının tedavisinin olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Örneğin kleptomani diye de bir çalma hastalığı vardır. O ülkemizde daha yaygın bir hastalıktır. Bu vakalarla sık sık karşılaşıyoruz. Yani ihtiyacı yoktur, maddi durumu iyidir ancak gidip çalıyor. Bunlar dürtüsel bozukluktur. Piromani de öyledir. Bunların tedavisi sadece ilaç tedavisi değildir, psikoterapi ile de desteklenmesi gereken vakalardır.”

“Cezai ehliyet konusunu mahkeme değerlendirir”

   Abidin Akbirgün, ceza ehliyeti konusunun da olayın durumuna göre değiştiğini söyledi ve “dava dosyası incelenir, hasta muayene edilir. Hastalığa bağlı yapıyorsa da ona göre ayrıntılı bir rapor yazılır. Sonuç olarak da mahkeme karar verir. Bir kişi belki şizofrenidir ve piromani bulgusu da vardır. O ayrı bir şeydir. Onun zaten cezai ehliyeti yoktur” dedi.

“Kimse akşam yatıp, sabah kalktığında piromani olmaz”

   Akbirgün, bir kişinin akşam yatıp, sabah kalktığında piromani olmayacağını belirtti ve bu hastalıkta geçmişin de önemli olduğunu söyledi.

   Bu kişilerin ateş yakarak yakma dürtülerini giderdiğinden söz eden Akbirgün, “bu kişilerin ateş yakmasının bir amacı yoktur. Tek amaç dürtülerini gidermektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75