banner6

Ülkemde savaş var!

banner37

Ülkemde savaş var!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkeye onaylanmış liman olmayan bir yerden kaçak giriş yaptığı belirlenen ve önceki gün Güzelyurt’ta tespit edilerek yakalanan zanlı H.A., dün mahkemeye çıkarıldı ve hakkında 2 günlük tutukluluk emri alındı.

   Polis, zanlının verdiği gönüllü ifadesinde suçunu kabul ettiğini dile getirirken; mahkemeye avukatsız çıkan zanlı da söz hakkı alarak, “Ülkemde savaş var, bu suçu mecburiyetten işledim. Yapabileceğim bir şey yoktu” şeklinde savunma yaptı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Orçun Karahüseyin, zanlı H.A.’nın “Onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’ye giriş yapmak” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

   Karahüseyin, Suriye uyruklu zanlının 16 Haziran 2022 tarihinde, saat 23.30 raddelerinde, henüz tespit edilemeyen onaylanmış liman olmayan bir yerden yetkili makamlardan izin almaksızın kanunsuz olarak KKTC’ye giriş yaptığını belirterek, zanlının 18 Haziran 2022 tarihinde, saat 09.15 raddelerinde Güzelyurt’ta tespit edilerek tutuklandığını kaydetti.

   Zanlının aynı gün verdiği gönüllü ifadesinde işlemiş olduğu suçu kabul ettiğine işaret eden Karahüseyin, soruşturma kapsamında söz konusu gönüllü ifadenin teyit ve tekzip edilmesi gerektiğini vurguladı.

   Karahüseyin, serbest kalması durumunda soruşturmaya olumsuz yönde etki etme ihtimali bulunması nedeniyle zanlının aleyhine 2 gün tutukluluk emri talep etti.

   Mahkemeye avukatsız çıkan zanlı da söz hakkı alarak, “Ülkemde savaş var, bu suçu mecburiyetten işledim. Yapabileceğim bir şey yoktu” şeklinde savunma yaptı.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104