Ülkemiz kirli siyasetçilerden kirlendi

HP Lefkoşa milletvekili adayı Dt. Teksen Köroğlu, eğitimden sağlığa ve diğer her türlü alanda iyi yönetilmeyen, sosyal adelet sağlanamayan ülkemizde vatandaşların bir güvensizlik bunalımına sürüklendiğini ifade etti:

Ülkemiz kirli siyasetçilerden kirlendi
  • 04 Ocak 2018, Perşembe 10:48

Halkın Partisi’nden (HP) Lefkoşa’da beşinci sıradan milletvekili adayı olan Dt. Teksen Köroğlu, ülkemizin her alanda, devlet adamı olamamış kirli siyasetçiler yüzünden kirletildiğini söyledi.

Kıbrıs Türk toplumunun layık olduğu gerçek bir hukuk devletinde, gerçek bir sosyal devlet içerisinde olmayıp bunu yaşayamadığını kaydeden Köroğlu, “Bir yakası adaletsizlik, diğer yakası zulüm birikintilerinden oluşan bir uçurumun kenarına varmış ve düşmeye başlamış bulunuyoruz. Ülke olarak ya evrensel değerler ve hukuk normlarına sarılarak toparlanacağız, ya da hepimizin inkâr edemeyeceğimiz farkındalığını yaşadığımız bu uçurumdan yuvarlanışımıza devam ederek Kıbrıs Türkü’nün sonunu getireceğiz” dedi.

“İyi yönetilmeyen bir ülkede yaşıyoruz”

KIBRIS’a konuşan Teksen Köroğlu, eğitimden sağlığa ve diğer her türlü alanda iyi yönetilmeyen, sosyal adalet sağlanamayan ülkemizde vatandaşların bir güvensizlik bunalımına sürüklendiğini ifade etti.

Vatandaşların siyasetçilere, devletine, vatanına, hatta geleceğine küstürüldüğünün altını çizen Köroğlu, yurttaşların particilik ile kirli siyasetçiler yüzünden umutsuzluğa sürüklenerek, her alanda her geçen gün gittikçe dibe doğru düştüğünü söyledi.

Köroğlu, şöyle devam etti:

“KKTC’de yönetim düzeyinde ve ekonomik sektörler düzeyinde, benimde yıllardır gönüllü olarak çalıştığım uğraş verdiğim Halk sağlığı ve çevre duyarlılığı öncelikli bir konu olmaktan oldukça uzak bir konumdadır. Ülkemizde çevresel duyarlılık ile ekonomik kaygılar karşı karşıya geldiğinde, hemen hemen her zaman ekonomik kaygılar öne çıkmakta, insan sağlığı ve çevre bir olgu olarak gözardı edilebilir olmaktan kurtulamamaktadır.

Sürdürülebilir bir yaşam ve sürdürülebilir bir toplum için, halk sağlığı ve doğal çevrenin öncelikli bir faktör olarak değerlendirildiği ortamsal koşulların yaratılması ve toplumsal düzeyde çevresel duyarlılığın bir an önce

yaratılması gerekir. Buna bağlı olarak ülke değerlerine saygılı, yasal ve yönetsel yapının her alanda öncelikli sağlığa ve çevreye duyarlı bir forma bir an önce dönüştürülmesi vazgeçilmez bir gereklilik olarak önümüzde durmaktadır.

Ben, Halkın Partisi saflarında bunu yapabileceğimiz için, halkımız uygun görürse, bu nedenlerle göreve talip oldum. Gelmiş geçmiş hükümetler, ülkemizdeki sosyal devleti çürütmüş, sosyal adaleti aranır hale getirmişlerdir. İşte ben ve arkadaşlarım Halkın Partisi olarak insan haklarına, demokrasi, laiklik, sosyal adalet, şeffaflık, hesap verebilirlik, liyakat ve hukukun üstünlüğü temelinde, halk iradesini esas alan iyi yönetim ilkesine dayalı bir sistem kurmak ve halkın hayat kalitesini ve refahını artırmak için bu yola çıktık.”

“Yeni bir siyaset anlayışını harekete geçireceğiz”

Köroğlu, yeni bir siyaset anlayışının hayata geçirileceğini ve iyi yönetim ilkelerini ödünsüz uygulayıp, şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlandığı, hesap sormanın ve vermenin mümkün olduğu, partizanlık, yolsuzluk ve diğer hukuksuzluklara müsamaha edilmeyen bir sistem kuracaklarını söyledi.

“İşte biz eğitimde, sağlıkta, çalışma hayatında olsun, sosyal hizmetlerde ve diğer sosyal adalet ilkelerinin tümünün somut politikalarla hayata geçirilmesini gerekli ve toplumun geleceği açısından olmazsa olmazımız olarak görmekteyiz” diyen Köroğlu, kuracakları aynı siyaset anlayışına göre devletin vatandaşlar için var olduğunu göstereceklerini belirtti.

Dar gelirlilerin desteklenmesi ve devletin sağlamakla mükellef olduğu hizmetlerde bireylerin gelir farklılıkları nedeniyle mağdur olmayacakları, dengeli, adil bir yapı oluşturacaklarını anlatan Köroğlu, “Halkımız, 43 yıldır benim bu söylediklerimin belki de çok daha güzellerini süslenmiş boş vaatleri çok duymuştur eski siyasetçilerden. Ama hepimizin de gördüğü ve bizzat yaşadığımız gerçek bu eski kötü yönetimler ve kirli siyasetçiler yüzünden hak ettiğimiz bir devlet yapılanmasında yaşamadığımızdır” dedi.

“Vatandaşlarımız adil bir düzende yaşamıyor”

Köroğlu, “ülkemiz ve çocuklarımız için verdiğimiz mücadelenin sonucunda, bir avuç menfaat gurubunun rant lobilerinin çıkarları yüzünden ülkemiz insanına yakışır adil bir düzen yaşanamıyor” diye konuştu.

Son 25 yılın hükümetlerinin yaptıkları ile övündüğünü ve devletimizi ve insanımızı laik olduğu seviyeye getirdiklerini sandıklarını söyleyerek “kendi pembe dünyalarında geziniyorlar’ diyen Köroğlu, şöyle devam etti:

“Soruyorum, neyi yaptınız Allah aşkına söyleyin? Elektirik santralleri kurdunuz, filtre taktırmayarak havamızı zehirlediniz. Yapmakla övündüğünüz yollarda ki mühendislik hataları ve eksiklikler yüzünden insanları öldürdünüz, sakat bıraktınız. Plansız programsızlığınızla su kaynaklarını kurutmakla kalmadınız, Türkiye’den getirilen suyun bile verimli dağıtımını hâlâ yapamadınız. Yapılan birçok otelin sahilleri, denizleri kirletmesine, yok etmesine seyirci kaldınız. ÇED raporlarını bile, düzmece, işinize geldiği gibi ısmarladınız. Eğitim seviyesini yükselteceğinize düşürüp, özel eğitimi özendirip aile ekonomisini bozdunuz. Çocuklarımızın gideceği devlet okulu aratır oldunuz.

‘Sağlık reformu yapacağım’ diye diye sağlık sistemini bozdunuz, sağlığı da paralı bir meta haline soktunuz.

İmar planı çıkarmayıp, her hükümetin işine geldiği gibi çıkardığı emirnamelerle ülkenin güzelliklerine güzellik katmayı düşünmeyip doğal yapısını bozdunuz.

Genel gıda güvenliği yasalarını çıkarmadınız, ülkede kanseri patlattınız.

Mecliste bekleyen “Veteriner Tıbbi Ürünler Yasası”nı bekletip geçirmemekle çocuklarımızın, büyüklerimizin hormonal dengelerini alt üst ettiniz, yeni hastalar yarattınız.

Türkiye ile imzaladığınız son protokoldeki taahhütleri, verdiğiniz sözleri 20 aylık sürede 30 reform eyleminden hiçbirisini tamamlayamadınız.

Lefkoşa Belediyesi başta olmak üzere, merkezi yönetimler olarak görevinizi doğru yapmayarak batmamış belediye bırakmadınız.

Son hükümetimiz, bütçenin 500 milyon TL fazla verdiğini dahi söyleyerek 7 Milyar Lirayı geçen iç borç stoğunun adını anmıyorsunuz.

Yıllardır iktidarda kalan hükümetler siz değilmiş gibi, kötü yönettiğinizi “Ülkeyi batırdığınızı” söylemiyorsunuz. Ve daha neler neler yapmadınız. Devletin kamunun uğratıldığı zararları gösteren raporları Sayıştay, Savcılık Meclis raflarında gizlediniz, unuttunuz.

Halkımız, milletin vekillerini Meclise bostan korkuluğu olsun diye mi seçti? Devlet ve kamu yararına madem yasama yürütme yapmayacaksınız ya da göstermelik yapacaksınız Meclis’te işiniz ne?

Bir de ‘bardağın dolu tarafına bakınız’ diyorsunuz? Neresine bakalım? Siz hazır bulduğunuz bardağı bile kırdınız, içinde su bile bırakmadınız.

Ve artık bu halk size yeter derken, bizlere de ‘İnşallah bizi bunlardan kurtarırsınız’ diye sarılıp dualar ediyor.”

“Bu seçim halkın seçimidir”

Halkın Partisi’nin temiz kadrolarının, yukarıda saydıklarına dur demek için aday olduklarını ifade eden Köroğlu, halkın da umudu olduklarını dile getirdi.

“İşte bunu değiştirmek bizim elimizdedir. Halkımızın ellerindedir” diyen Köroğlu, halktan tek isteğinin, çeşitli baskı ve adaletsizlikler karşısında iradelerine sahip çıkarak, yaratılan algı operasyonlarına kanmamaları olduğunu söyledi.

“Halkımızı ‘koyun’ yerine koyup, bizi bu günlere getirenlere vatandaşların iradesiyle neler yapabileceğini ve neler yapabileceklerini göstermesinin zamanı geldi” diyen Köroğlu, “7 Ocak erken genel seçimleri Kıbrıs Türkü için yaşamsal bir seçim olacaktır. Sandığa mutlaka gidiniz. Oyunuzun yanmaması için de, özgür iradenizle verdiğiniz oy kullanma yönteminizi çalışarak, bilerek sandığa gidip oyunuzu veriniz. Oyunuzu sakın yakmayınız. Bu seçim, halkın seçimidir. Halkın Partisi ve bizler size güveniyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık