“Ülkemiz trafiğinde, yaşama şansı yüzde 50”

banner37

Mimar Hasan Erhan, trafikte yol kenarları ve orta refüjlerdeki bariyerlerin önemli olduğunu ancak sürücülerin de kurallara uyma konusunda üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini söyledi

“Ülkemiz trafiğinde, yaşama şansı yüzde 50”
banner90
banner8

“KAZAYI ÖNLEMEK BARİYERİN GÖREVİ DEĞİL”… Bariyerlerin inşa edileceği her nokta için ayrı bir proje gerektiğini belirten Erhan, standart bir projenin her yer için geçerli olmadığını ifade ederek, bariyerin esas görevinin kazayı önlemek olmadığını vurguladı. Bariyerin, sürüş anında sürücünün elinde olmayan nedenlerle, direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucunda oluşabilecek büyük bir kazayı önlemek amaçlı olduğuna dikkat çeken Erhan, “Direksiyon başında kalp krizi geçiren veya felç geçiren sürücü için bariyer önemlidir” dedi.

“VATANDAŞ DA ARTIK SÜRÜŞÜNE DİKKAT ETMELİ”… Devletin, toplumun da alışkanlıklarını dikkate alarak veya her yolun kullanım amacına göre refüjler ve bariyerler yapması gerektiğini söyleyen Erhan, “Devlet kendine düşen görevi yerine getirdikten sonra, vatandaşın da artık sürüşüne dikkat etmesi gerekir. Refüjü aşıp karşı tarafa geçen bir araç kendisi ve karşıdan gelenler için tehlikelidir. Bazen de sürücü kurtulur yanındaki ölür. Devlet toplumu bilinçlendirmeli, toplum da kendini geliştirmeli. En dikkatli insanın bile ülke trafiğinde yaşama şansı yüzde 50’dir. Diğer kısım da karşıdan gelene ait.”

Serap ŞAHİN

Ciklos’ta meydana gelen trafik kazasında, bir aracın yol ortasındaki çelik bariyeri aşarak karşı şeride geçmesi ve bir başka araçla çarpışmasının getirdiği ‘oradaki çelik bariyerin yüksekliğinin yeterli olup olmadığı’ tartışmasına mimar Hasan Erhan da katıldı ve bu konuda sürücülerin hızı, bariyerlerin projelendirilmesi ve refüj genişliğinin önemli olduğunu savundu.


Erhan, bariyerlerin inşa edileceği her nokta için ayrı bir proje gerektiğini belirterek, standart bir projenin her yer için geçerli olmadığını söyledi.


Ciklos bölgesinde, araçların hızını kısıtlayıcı bir önlem düşünülmesi gereğine dikkat çeken Erhan, “Refüjün yüksekliğini artırmak gerekecek” dedi.


Gelişmiş ülkelerde bariyerlerin malzemelerinin de önemli olduğunu belirten Erhan, çarpma anında aracın bulunduğu noktada ters dönüşü yerine, gidiş yönünü devam ettirmesi gereken malzemeler kullanıldığını ifade etti.


Sürücülerin de trafik kurallarına ve sürüşlerine dikkat etmesi gerektiğinin üzerinde duran Erhan, ülkemiz trafiğinde en dikkatli insanın bile yaşama şansının yüzde 50 olduğunu, diğer 50 şansın ise karşıdan gelen araçtakilere ait olduğunu vurguladı.

“Boğaz ve Gönyeli arasında arazi istimlağına gidilmeli”


Bariyerlerin ön planda olduğu kazalarda 3 önemli faktörün incelenebileceğine işaret eden mimar Hasan Erhan, bu konuda en önemli faktörün sürücünün dikkati ve sürati olduğunu vurguladı.


İkinci başlığın bariyerlerin projelendirilmesi ve üçüncü olarak da refüj genişliği olduğuna dikkat çeken Erhan, “Cep telefonları ile konuşma fazla olduğundan, dikkat yola verilemiyor” dedi.


Hızdan kaynaklı karşı şeride geçişlerde, aracın bariyeri aşmasını önleyecek olayın bariyer yüksekliği olduğunu söyleyen Erhan,“Piyasada o kadar çok çeşitte araç vardır ki bu da nasıl denetlenecek? Şöyle olabilir. Bariyer maliyetinin yüksekliğini, ülke koşullarını aşmamak şartıyla salon araçları yolun refüjüne yakın bir yerde, yüksek araçları da yolun solunda tutmak şartıyla bu yükseklik konusu azaltılabilir” ifadelerini kullandı.


Bariyere çarpan bir aracın yüksekliği, bariyerin 2 katından fazla ise, aracın bariyeri aşacağına dikkat çeken Erhan, sözlerine şöyle devam etti:

banner134

“Bariyerin yüksekliği, çarpan aracın yarısından daha yüksekse onun kurtulma şansı vardır. Refüjün genişliğinde ise bariyeri atlayan araç süratliyse, aştığı anda tavanın üzerinde duracak demektir. Arabanın ağırlığı ve süratin meydana getirdiği merkez kuvvet de önemlidir. O kuvvetin arabadaki hâkimiyeti devam ederse, birkaç tur daha atacak demektir. Bu birkaç tur için de refüjün genişliği önemli rol oynar. Bir turda dönüp tekrar tekerlekleri üzerinde duracaksa belki 3-4 metrelik bir refüj yeterli olabilir. Ancak arabanın sürati çoksa ve 4-5 tur atarsa refüjün genişliği ne olursa olsun bariyeri geçecek demektir.”


Ciklos bölgesinde, araçların hızını kısıtlayıcı bir önlem düşünülmesi gereğine dikkat çeken Erhan, “Refüjün yüksekliğini artırmak gerekecek” dedi.


Boğaz ve Gönyeli arasında arazi istimlağına gidilerek 7-8 metrelik refüjler yapılabileceğini belirten Erhan, “İnsanlara kazadan kurtulma şansı verdikçe daha büyük kazalar meydana getirmeye yardımcı oluyoruz” dedi.

“Toplum, kendi kendini denetlemeli”


Araçlarda kemer, motosikletlerde de kask yasası onaylandığı zaman kazaların önüne geçilebileceğinin düşünüldüğünü ancak bu yasalar geçirildikten sonra kazaların durmadığını vurgulayan Erhan, “Yasadan önce toplum kendi kendini denetlemeli” dedi.

“Bariyerin esas görevi kazayı önlemek değil”


Bariyerlerin inşa edileceği her nokta için ayrı bir proje gerektiğini belirten Erhan, “Standart bir proje her yer için geçerli olmaz” dedi.


Bariyerin esas görevinin kazayı önlemek olmadığını, sürüş anında sürücünün elinde olmayan nedenlerle arabanın kontrolünden çıkması sonucu daha büyük bir kazayı önlemek amaçlı olduğuna dikkat çeken Erhan, “Direksiyon başında kalp krizi geçiren veya felç geçiren sürücü için bariyer önemlidir. Ben çok süratli gidecem de bariyer beni korusun diye bir şey olamaz” dedi.


Gelişmiş ülkelerde bariyer projelendirilmesinin çok dikkatli ele alındığına işaret eden Erhan, “Fazla yağış alan veya rüzgârlı bölgelerde bariyerlerin projelendirilmesi gerekir. Mevcut sürat engelleme yüksekliğine göre ve şeritlerde hangi aracın geçeceği yönlendirilmesine göre bariyer yüksekliği gereklidir” dedi.

“Bariyerlerin malzemeleri de önemli”


Gelişmiş ülkelerde bariyerlerin malzemelerinin de önemli olduğunu belirten Erhan, çarpma anında aracın bulunduğu noktada ters dönüşü yerine gidiş yönünü devam ettirmesi gereken malzemeler kullanıldığını ifade etti.


Bariyerin üzerine sık monte edilmiş dikine silindirler kullanıldığını ve araç çarptığı zaman havaya fırlamasından önce düz gitmesini sağlandığına dikkat çeken Erhan, “Araba silindirin birine vurduğu zaman diğerine iletilir. Bu şekilde araba dengesini koruyabilecek pozisyona gelene kadar yardımcı olur” diyerek sözlerine şöyle devam etti:


“Başka bir teknoloji de refüjün genişliği ve çift taraflı bariyerler. İki bariyerin arasında yaylar vardır. Birine vurduğu zaman esneklik meydana gelir. Aracın düşeyde merkez kaç kuvvetini yok eder. Araba devrilmeden önce düz gitmeye yönlendirilir. Toplumun da alışkanlıkları dikkate alınarak veya her yolun kullanım amacına göre refüjler ve bariyerler yapılmalı. Devlet kendine düşen görevi yerine getirdikten sonra vatandaşın da artık sürüşüne dikkat etmesi gerekir. Refüjü aşıp karşı tarafa geçen bir araç kendisi ve karşıdan gelenler için tehlikelidir. Bazen de sürücü kurtulur yanındaki ölür. Devlet toplumu bilinçlendirmeli, toplum da kendini geliştirmeli. En dikkatli insanın bile, ülke trafiğinde yaşama şansı yüzde 50’dir. Diğer kısım da karşıdan gelene ait.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75