banner6

Ülkenin elektrik sorunu son bulmuyor

banner37

Ülkenin elektrik sorunu son bulmuyor
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde yazın çok sıcak havalarda ve kışın çok soğuk günlerde enerji tüketimi artıyor. Vatandaş ısınmak ve serinlemek için klimalara yönelirken, enerji anlamında mevcut altyapı ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.

   Öte yandan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) bilindiği üzere hem tüketimde tasarrufu sağlamak, hem de yükselen maliyetlerini karşılayabilmek için bu ayın başından geçerli olacak şekilde elektrik fiyatlarına ciddi zam yaptı.

   Buna rağmen son birkaç gündür yine planlı şekilde fazla tüketimin önüne geçmek için yapılan elektrik kesintileri vatandaşın sosyal medya üzerinden isyan etmesine sebep oldu.

   Maliye Bakanı Sunat Atun, kesintilerin oluşan arızalardan kaynaklandığını söyleyerek, arızaları gidermek adına teknik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

   “Yatırım kesinlikle şart” diyen Atun, 4 yıl boyunca altyapıya yapılmayan yatırımların bedelini vatandaşların ağır ödediğini, önümüzdeki üç ay içinde hedeflenen yatırımları tamamlayacaklarını ifade etti.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, son günlerde planlı elektrik kesintilerinin esas sebebinin azalan akaryakıt olduğunu, çarşamba akşamı akaryakıtın santrale ulaştığını ve dün akşamdan itibaren kesintilerin son bulduğunu açıkladı.

Atun: Önümüzdeki 3 ay gerekli yatırımları yapacağız

   Maliye Bakanı Sunat Atun, kesintilerin oluşan arızalardan kaynaklandığını söyleyerek, arızaları gidermek adına teknik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

   Atun, yetkililerden kendisine ulaştırdığı raporlar doğrultusunda kesintilerin son bulduğunu belirterek, bu sorunların yaşanmaması adına gerekli yatırımları yapmaya başladıklarını kaydetti.

   Akaryakıtta bir kriz yaşanmadığına dikkat çeken Atun, hava koşullarından dolayı siparişi verilen yakıtın 8-9 gün daha gecikmeli ellerine ulaştığını, yakıtta bir sorun yaşanmayacağını vurgulardı.

   “Yatırım kesinlikle şart” diyen Atun, 4 yıl boyunca altyapıya yapılmayan yatırımların bedelini özellikle Yenikent ve Gönyeli bölgelerinde yaşayan vatandaşların ağır ödediğini ifade etti.

   Atun, Gönyeli ve Yenikent’e bazı müdahalelerde bulundukların, bu 2 bölge ve bu bölgelere ek olarak İskele ve Girne’ye trafo yatırımlarının şart olduğunu söyleyerek, tüketimin düştüğü mart, nisan ve mayıs aylarında bu yatırımları yaparak kesintilerin önüne geçmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Büyükyılmaz: Akaryakıt krizi vardı, çözüldü

   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, son günlerde ciddi bir akaryakıt krizi yaşandığının altını çizerek, ilgili firmanın yakıt getirmemesi ve olumsuz hava şartları dolayısıyla gelemeyen akaryakıtın kurumu kesinti yapmak zorunda bıraktığını belirtti.

   Büyükyılmaz, düşen hava sıcaklıkları ile artan enerji tüketiminin de etkisinin olduğunu, günlük tüketimin 380 megavata çıkığını, üretimin ise 340 ile 350 megavat olduğunu kaydetti.

   Elde çok az akaryakıt kaldığından dolayı bölgesel kesintiler yapmak zorunda kaldıklarının altını çizen Büyükyılmaz, sorunun çözüldüğünü çarşamba akşamı yakıtın gelmesiyle de artık kesintilerin son bulduğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110