banner6

Ülkenize önem verin

banner37

​​​​​​​Prof. Dr. Ortaylı, Rum tarafının ‘her fırsatta’ AB üzerinden KKTC’nin önünü kesme çabasını yorumladı: Ülkenize önem verin

Ülkenize önem verin
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ ÖZEL HABER - AKAY CEMAL

   Prof. Dr. İlber Ortaylı, Rum tarafının, her konuda Avrupa Birliği’ni (AB) kullanarak, KKTC’nin önünü kesmeye çalıştığının anımsatılarak görüşünün sorulması üzerine, “Varsın uğraşsınlar, siz kendi işinize bakınız ve ülkenizi çevreye de önem vererek, daha ileri noktalara taşıyınız” diye konuştu.

   Türkiye’nin tanınmış bilim insanlarından Ortaylı, Kıbrıs Türkü’nün eğitim alanında önemli mesafeler kat ettiğini; ancak daha da önem vermesi gerektiğini söyledi.

   Ortaylı, “Kıbrıs Türkü olarak eğitime önem verin, yolunuza devam edin” şeklinde konuştu.

   Türk Maarif Vakfı’nda çeşitli kesimlerden şahsiyetlerle bir araya gelen ve sohbet eden Ortaylı, Kıbrıs Türk halkının adada bir azınlık olmadığını, eşit haklara sahip olduğunu belirtti.

   “Buradaki soydaşlarımız büyük bir mücadele vermiş, özgürlüğe kavuşabilmek için, varlıklarını sürdürebilmek için zorluklardan yılmamışlardır” diyen Ortaylı, özetle şunları kaydetti:

   “Milli eğitim ve tarih bilinci çok önemlidir.  Kıbrıs Türk halkının demokrasi anlayışını ve her alanda gösterdiği başarıları takdirle izliyoruz. Eksikleri var; ancak zaman içinde bu sorunlar da aşılacaktır. En önemlisi, güven içinde yaşamak ve dış politikada Türkiye ile birlikteliktir. Bunları dikkate alarak, Kıbrıs Türkleri yoluna devam etmelidir. 1950’li yıllardan bu yana çok dersler alınmış, çok deneyimler elde edilmiştir. Barış Harekâtı’ndan sonra gelenlerle birlikte uyum içinde çalışıldığını da gözlemliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2023, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104