Ülkeyi kötü günler bekliyor

Ekonomistler, hükümetin kısa süre içinde kurulup, bütçenin de onaylanamaması halinde, ülke ekonomisinde yaşanacak sıkıntılara dikkat çekti:

Ülkeyi kötü günler bekliyor
  • 16 Ocak 2018, Salı 9:27

Ceren ÖZBİL

Erken seçim dolayısıyla 2018 yılına kalan, 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşmelerinin önü, şimdi de “hükümet krizi” nedeniyle tıkandı.

Hükümetin kurulup, bütçenin de kısa süre içerisinde onaylanamaması durumunda, gerek Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün uygulanmasında gerekse de yatırımlarda ciddi ekonomik sıkıntılarla karşılaşılacağı öngörülüyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomistler, hükümetin kısa süre içinde kurulmasının ve bütçenin geçmesinin gecikmesinin ülkeyi ekonomik açından nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Maliye eski Bakanı Zeren Mungan, bütçenin geçmemesi durumunda cari harcamalar ve memur maaşlarının ödenmesini Maliye Bakanlığı bürokrat memurlarının yönetebileceğini söylerken, ekonomist Göksel Saydam ile Okan Veli Şafaklı’nın çizdiği tablo çok daha karanlık oldu.

Saydam, bütçenin geçmemesinin sadece iş dünyasını değil, tarımcıdan sütçüye kadar herkesi etkileyeceğini belirtti ve bir an önce hükümetin kurulup, bütçenin de geçmesi için çağrı yaptı.

Şafaklı ise, hükümetin kurulamayıp, bütçenin geçmemesinin ülkeye etkileri konusunda Saydam ile hemfikir oldu ancak, bir an önce hükümetin kurulması yerine tekrar seçime gidilmesi gerektiğini belirtti.

Mungan: Cari harcamalarda ve memur ödemelerinde sıkıntı olmaz

Maliye eski Bakanı Zeren Mungan, hükümetin kurulamaması durumunda Maliye Bakanlığı’ndaki bürokratların ve diğer çalışanların bilgi birikimleriyle süreci yürütebilecek durumda olduğunu düşündüğünü söyledi.

Cari harcamalarda ve memur maaşlarının ödenmesinin yerel bütçeden gerçekleştirilebileceğini ifade eden Mungan, Türkiye desteği ile yürütülen yatırımlar ve ülkenin ekonomik büyümesine yönelik diğer kalemlerde protokolde bir aksama olması durumunda sıkıntı yaşanabileceğini belirtti.

“Ekonominin büyümesi için çalışılmalıdır”

Mungan, hükümete gelen hangi partiler olursa olsun, ekonominin büyümesi için çalışılması gerektiğini söyledi ve ekonomik büyümenin herkesin için gerekli olduğunu kaydetti.

Türkiye ile imzalanan protokolde de ekonomik büyümenin esas alınması gerektiğini belirten Mungan, bunun KKTC’nin geleceği için faydalı olacağını söyledi.

Saydam: Bütçe yüzde 15 büyüdü

Ekonomist Göksel Saydam, seçimden çıkan sonuçlara göre, hükümetin bugün yarın kurulacak durumda olmadığını söyledi.

Ancak bütçe ve asgari ücretin belirlenmesi gibi önemli konuların hükümeti ve meclisi beklediğini kaydeden Saydam, bütçenin 2017 yılına göre yüzde 15 büyüdüğünü belirtti.

Saydam, yani 2017 yılında 100 TL ödenen bir kalem için 2018’de 115 TL ödeneceğini anlattı. Göksel Saydam bunun da beraberinde Ocak ve Şubat ayında olmasa da Mart ayı ortalarında nakit sıkıntısına neden olacağını kaydetti.

“Ocak ve Şubat’ta devletin geliri minimumda gider”

Saydam, Ocak, Şubat ve hatta Mart ayının ortalarına kadar devlerin gelirlerinin minimum seviyede gittiğini söyledi ve yılbaşı nedeniyle tüccar ve iş insanlarının alacakları malları aralık ayında aldığını anlattı.

Vatandaşın da alışverişini aralık ayında yaptığını ifade eden Saydam, bu nedenle mart ayı ortasına kadar gıda dışında çok fazla alış veriş yapılmaması nedeniyle tüccar ve işadamlarının da yeni ürünler getirmediğini belirtti.

Saydam, işadamları mal getirmeyince de devletin kasasına gümrükten para girmediğini kaydetti.

“Belediyeleri de büyük bir sıkıntı bekliyor”

1 Ocak 2018 tarihi itibariye Belediyeler Değişiklik Yasası’nın da yürürlüğe girdiğine değinen Saydam, bu yasanın belediyelerin sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi borçlarının devletten aldıkları katkıdan kesilmesini öngördüğünü hatırlattı.

Göksel saydam, bu durumun da belediyeleri zora sokacağını belirtti.

“Yerel seçim kapıda”

Bütçe geçmeden erken seçim kararı alınmasının doğru bir uygulama olmadığını kaydeden Saydam, ne yazık ki çıkan aritmetiğe göre de hükümetin kurulmasının yerel seçime kadar uzayabileceğini söyledi.

Saydam, hükümetin kurulması uzadıkça da bütçenin geçmeyeceğini belirtti.

“Sütçü de, tarımcı da ödenemeyecek”

Bütçenin geçmemesi durumunda, sıkıntıların özellikle Mart ayı ortasında patlak vereceğini belirten Saydam, sütçünün, tarımcının da ödenemeyeceğini ifade etti.

Saydam, ayrıca, 13. maaş ödemelerinden sonra herkesin temel gıda maddeleri dışındaki alış verişi yaptığını ve bu nedenle de tüccarın yeni ürün getirmediğini yineleyerek, bununda ülkeye gümrükten para girmemesi anlamına geldiğini söyledi.

“Hükümet kurulursa, kayıt dışılığa karşı mücadele başlatılmalı”

Hükümetin kurulması durumunda da kayıt dışılığa karşı bir mücadele başlatılması gerektiğini belirten Saydam, kayıt dışı ekonominin birçok olumuz etkisi olduğunu anlattı.

Bunlar bir tanesinin devletin zarara uğraması, diğerinin vergisini düzenli ödeyen esnafla, ödemeyen esnaf arasında haksız rekabet oluşması olduğunu kaydeden Saydam, bunun için acil bir mücadele başlatılması gerektiğini ifade etti.

“Ekonomik protokol için zaman daralıyor”

Ülkenin gelirinin Türkiye’den gelen paraya dayandığını belirten Saydam, bu nedenle ekonomik protokolde eksik kalan maddelerin tamamlanması gerektiğini kaydetti.

Geçmiş hükümetin 334 maddenin ancak 8 ya da 10 tanesini yaptığını söyleyen Göksel Saydam, Türkiye ile masaya oturup bu maddeleri yeniden takvimlendirmek gerektiğini belirtti.

“Vergilerde düzenleme yapılmalı”

Vergi konusunda da çeşitli düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade eden Saydam, bu şekilde halkın yaşam standardının sabit tutulabileceğini söyledi.

Saydam, özellikle temel gıda maddelerinin katma değer vergisinin düşürülüp, lüks tüketimin artırılabileceğini belirtti.

Göksel Saydam hatta bazı ürünlerin KDV’sinin 0’a bile çekilmesi gerektiğini savundu.

Şafaklı: İstikrarsızlık ekonominin en büyük düşmanı

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, hükümetin kurulmayıp, bütçenin geçmemesinin ekonomide belirsizliğe neden olacağını anlattı.

Bu durumun sadece işadamlarını değil, aynı zamanda tarım gibi alanları da etkileyeceğini kaydeden Şafaklı, “bütçe geçmezse ekonomik çarklar olumsuz etkilenir” dedi.

Şafaklı maaşların ödenebilmesi, yatırımların önünün açılması gibi nedenlerle bütçenin geçmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Okan Veli Şafaklı, istikrarsızlığın ekonominin en büyük düşmanı olduğunu ifade ederek, kimsenin önünü göremeyeceğini belirtti.

 “Yetkililer var ama hepsi yetkisiz durumda”

Şafaklı, devlet dairelerinde bu işleri yürütecek yetkililerin olduğunu ancak hepsinin siyasi atamalar olması nedeniyle şu anda onların da görevden alınacak mı alınmayacak mı kaygısıyla bir şey yapmak istemediğini ifade etti.

Şu anda seçim yasağı olmadığını ancak, siyasi belirsizlikler nedeniyle bir şekilde varmış gibi davranıldığını söyleyen Şafaklı, hükümet kurulana kadar devlet dairelerinde de bir boşluk olduğunu kaydetti.

“Erken seçime gidilmeli”

Seçimden çıkan sonucun koalisyon kurulması gerektirdiğini kaydeden Şafaklı, bu şekilde kurulacak hükümette de görüş ayrılıkları olacağını belirtti.

Şafaklı, bu nedenle de kurulacak hükümetin yürümeyeceğini ifade etti ve “Kıbrıs konusu olsun, daha birçok konuda, partiler arasında farklı görüşler var. Bu şekilde kurulacak bir hükümet nasıl yürüyecek?” dedi.

“İstikrarsızlığın önüne geçilmeli”

İstikrarsızlığın önüne geçilmesi için erken seçime gidilmesinin en doğru karar olacağını düşündüğünü yineleyen Şafaklı, Türkiye ile olan protokoller, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi, suyun yönetimi, kamu reformu ve yerel yönetimler reformu gibi kapıda bekleyen birçok önemli konu olduğunu hatırlattı.

Şafaklı, “ne yazık ki ülkede tartışmalar ülke çıkarları üzerinden değil kişisel kaprisler üzerinden yapılıyor. Konuşulması gereken toplumsal reformlardır. Bunlar içinde yapılacak en doğru şey erken seçime gidilmesidir. AK Parti Türkiye’de benzer bir durumda erken seçime gitmeyi tercih etmiş ve doğru bir adım atmıştır. Gerekirse bizde de başkanlık sistemine geçilebilir” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık