banner6

Uluçay: “Şu an siyasette emeklilik yok”

banner37

Uluçay: “Şu an siyasette emeklilik yok”
banner150

banner150

banner99

Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı, CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay BRT’de bir programa katılarak 3 yıllık başkanlık dönemini ve siyasi gündemi değerlendirdi.

Teberrüken Uluçay kendisinden önce Meclis Başkanlığı görevini yürüten başkanların siyaseti bıraktığını ancak kendisinin bırakmayacağını söyledi.

 Uluçay “İlginçtir ben 2005 yılında milletvekili oldum. O dönem Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu idi. 2009 seçimlerinden sonra hükümet değişti Hasan Bozer Meclis Başkanı oldu. 2013’te ise Sibel Siber Başkan oldu. Hâlihazırda görev süresini tamamladıktan sonra Meclis çalışmalarına aktif olarak katılan bir başkan olmadı. Bugün ilk kez ben katıldım. Genel Kurul salonunda yerimi de aldım. Şuan siyasette emeklilik yok.” İfadelerini kullandı

Bu 3 yıllık görevi divan heyeti olarak layıkıyla yapmış olduğumuzu düşünüyorum diyen Uluçay, birçok konuda divan heyeti ile ortak hareket edip, karar ürettik. Zor olan süreçleri birlikte hareket ettiğimiz için kotarmayı başardık dedi.

Uluçay, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile ilgili 3-4 alternatif konuşuluyor olmasını şöyle özetledi: “Ya eski seçim sistemine geri dönülecek. Ki sayım sonuçları sağlıklı olsun. Ya da mevcut şu anki seçim sistemi ile devam edeceksiniz, çarşaf sistem dediğimiz. Sayımın sonuçlarını sağlıklı olabileceğine dair adımlar atılması gerekir. Gelinen nokta budur.” dedi

Teberrüken Uluçay sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Çarşaf sistemi içerisinde karmaşıklık yaratacak baraj konusu bunlardan biridir. Yasanın değişmesi bu süre zarfında mümkün. Baraj, karma konusu, parti içi tercih konusu bunlar çarşaf sisteminin içerisinde sayım sonuçlarının sağlıklı olup katılım oranının düşük olması ya da oy verip de yanan oylar dediğimiz geçen seçimde bu oran yüksekti. Bunların en asgariye indirilebilmesi için net olan durum şudur; ya eski sisteme geri dönülecek ya da çarşaf sisteminde bunları kolaylaştıracak adımlar atılacak. Siyasi partiler şimdi bunu gündemine alıp, tartışacak. ”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104