Uluçay: Türkiye ile saat farkı sorun yaratmaz

banner37

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Türkiye’yle saat farkının sorun yaratmayacağının daha önce görüldüğünü, teknik bir sorun olmayacağını düşündüğünü kaydederek, hükümetin öngördüğü sıkıntılar varsa vatandaşla paylaşılmasını istedi.

Uluçay: Türkiye ile saat farkı sorun yaratmaz
banner99

Uluçay, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bahsettiği artış konusunda bilgi istemesi üzerine Denktaş konuyla ilgili yerinden bilgi verdi.

Daha sonra konuşmasını sürdüren Uluçay, maaşlardan bir kesinti öngörülse bile bunun proje bazlı bir uygulamayla hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Saatler konusuna değinen Uluçay, mesai saatlerinin ayarlanması konusunda hükümetin daha önceden bir çalışması olduğunu ve bunun ilgili kazadan önce, bütçe komitesinde dile getirildiğini söyledi.

Uluçay, bu durumun, hükümetin saatleri geri almadığını ancak bunun bir takım sıkıntılar yaratacağını öngörerek bir çalışma ortaya koyduğunu gösterdiğini anlattı.

Türkiye’yle yaşanacak saat farkının sorun yaratmayacağının daha önce 15 günlük farklılık döneminde görüldüğünü dile getiren Uluçay, saatlerin geri alınmasının teknik bir soruna neden olmayacağını düşündüğünü, öngörülen sıkıntılar varsa bunun vatandaşla paylaşılması gerektiğini dile getirdi.

Uluçay, bütçe tahminlerinin öngörülenden farklı olabileceğini anlattı.
Kalkınma Bankası’nın ülkenin gelişmesine dâhil bazı kalkınma hamleleri gerçekleştirmesi gerektiğini anlatan Uluçay, bankanın artık yurt taleplerinin karşılanmasına gerek olmadığını, ülkedeki ilgili sektör temsilcilerinin bu ihtiyaçları karşılayabilecek durumda olduğunu ifade etti.

Uluçay Kalkınma Bankası’nın yurt projeleri yerine kamu-özel ortaklığında havayolu açılması için destek verebileceğini kaydetti.

Yılın başında öngörülen rakamlarla, 6 aylık bütçe gerçekleşmelerinin karşılaştırılmasının, bütçe konusunda daha net bir tablo ortaya çıkarılabileceğini dile getiren Uluçay, bunun performans bütçeye geçiş çalışmaları anlamında yararlı olabileceğini kaydetti.

Çakıcı: Kanseri değil, sonrasındaki gribi ele alır tarzda…

Daha sonra söz alan Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı, bugün ilk kez bir bağımsız milletvekili olarak Genel Kurul’a hitap ettiğini vurguladı.
Sabahki tartışmaların kısır döngü içinde olduğunu söyleyen Çakıcı, somut olaylardan uzaklaşıldığını ifade etti.

banner134
Trafik kazası ve arkasından yaşanan eylemlere değinen Çakıcı, bu konuda yapılan tartışmaların “kanseri değil, kanser sonucu oluşan gribi” ele alır bir tarzda olduğunu dile getirdi.

“Vizyonu var mıydı?”

6 aylık hükümeti nereden eleştirebiliriz diye bakılacaksa “hükümetin trafik politikasıyla ilgili vizyonu var mıydı” diye sorulması gerektiğini söyleyen Çakıcı, sorunun trafik kazaları değil sistemin kendisi olduğunu dile getirdi.
“Polis eylemlerde çocuklara sert kullandıysa polisin bugününe bakmam, işkenceyle ilgili hangi hükümetimiz önlem aldı diye sorgularım” diyen Çakıcı sorgulanması gerekenin sistem olduğunu söyledi.

Trafikle ilgili rapor yazılması, inceleme yapılması gerektiğini anlatan Çakıcı bu konuda neden projeler hazırlanmıyor diye sorulması gerektiğini anlattı.

Çakıcı, ülkedeki sorunlarla ilgili bilimsel araştırmalar yapılması ve projeler hazırlanması gerektiğini ve bunun devletin sorumluluğu olduğunu söyledi.
“Devleti eylemcisine karşı babacan görmek isterim” diyen Çakıcı, hükümet edenlerin olayı bir kavga ve inatlaşmaya dönüştürmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bütçede büyük değişimler görmediğini, yine bir “tasarruf, statüko, söylenen ve altı dolmayan büyük laflar bütçesi” gördüğünü dile getiren Çakıcı gelirlerimiz arttı ifadelerine inanmadığını, gelirlerin oransal olarak artmadığını söyledi.

Hükümetten büyük projeler beklediğini ancak bunun gerçekleşmediğini anlatan Çakıcı, Ercan Havaalanı’nın denetlenmesi için ödenen 11 milyon 250 bin dolar konusunda ne gibi gelişmeler yaşandığını sordu.

Yeni cezaevi çalışmalarına başlandığını ancak şartlı tahliye tüzüğü, gardiyanların terfileri gibi konularda sorunların devam ettiğini söyleyen Çakıcı, sağlık ve eğitim sisteminde gerekli çalışmaların yapılmasını istedi. 
Tarım konusunda çok cesaretli adımlar atılması gerektiğini söyleyen Çakıcı, küçük ve orta boy işletmecilerin destekleneceği bir sistem oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Anlaşma olsun nasıl isterse olsun görüşünde olmadığını eşit ve adil bir anlaşma yapılmasını istediklerini anlatan Çakıcı, müzakere sürecinde Cumhurbaşkanı Akıncı’ya destek belirtti.

Bütçenin projelerle desteklenen bir bütçe olmadığını söyleyen Çakıcı “Buna Toplumcu Kurtuluş Partisi olarak oyumuz ret olacaktır” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75