banner6

Uluslararası anlaşmayı 'Kurucu Devlet'in kendisi imzalayabilir

banner37

Müzakerelerde federal yetkiler çerçevesinde “Federal Dışişleri Bakanlığı”nın onayı olmadan “Kurucu Devlet”in uluslararası anlaşma imzalayamayacağının kararlaştırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi

Uluslararası anlaşmayı 'Kurucu Devlet'in kendisi imzalayabilir
banner151

Müzakerelerde “Federal Yetkiler” çerçevesinde varılan anlaşmaya göre, “Federal Dışişleri Bakanlığı”nın onayı olmadan “Kurucu Devlet”in uluslararası anlaşma imzalayamayacağının kararlaştırıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Söz konusu iddia üzerine bazı kesimler bunu “tam bir teslimiyet” diye nitelendirmişti, ancak KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre gerçek böyle değil.

Elde edilen bilgiye göre, “Kurucu Devlet”, “Federal Dışişleri”ne bilgi verir ancak uluslararası anlaşmaya imzayı “Kurucu Devlet”in kendi başkanı atar.

“Kurucu devlet” isterse “Federal Devlet Dışişleri”nin anlaşmanın yapılması için devreye girmesini talep edebilir.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre “Federal Yetkiler” çerçevesinde müzakerelerde varılan anlaşmalarda, kurucu devletler kendi yetki alanları kapsamındaki konularda yabancı devletler ve uluslararası örgütlerle antlaşma yapma hakkına sahipler. Bu alanlar ise sanat, eğitim, spor da dâhil olmak üzere kültürel; turizm, ekonomik yatırım, mali destek dâhil olmak üzere ticari konuları kapsıyor.

Anlaşmalar çerçevesinde, kurucu devletler yetki alanlarına giren tüm konularda yabancı devletler, ayrıca onların alt birimleri ve uluslararası örgütlerle anlayış mutabakatı ve benzeri anlaşmalar yapma hakkına da sahip oluyor. Ayrıca kurucu devletler, federal hükümete bilgi verir ve federal hükümet bazı özel durumlarda kurucu devletlerin anlaşma yapmasına karşı çıkabilecek.

Örneğin, antlaşmanın birleşik federal Kıbrıs’ın tanımadığı yabancı bir devletle yapılmak istenmesi durumunda,  Birleşik federal Kıbrıs’ın dış politikasına aykırı durumlar söz konusu olması halinde, Birleşik federal Kıbrıs’ın düzenli bir diplomatik ilişkisi olmayan ülkelerle anlaşma yapılmak istenmesi durumunda, Kurucu Devletlerin taraf olduğu antlaşmalar kurucu devletlerin iç prosedürlerine uygun olarak tamamlandıktan sonra, antlaşmayı yapan kurucu devlet başkanının imzası ile yürürlüğe girebilecek.

Diğer taraftan, federal hükümetin yaptığı anlaşmalarda kurucu devletleri etkileyecek önemli bir husus var ise, kurucu devletler anlaşma hazırlanma sürecinde federal yönetim tarafından bilgilendirilirler ve görüşlerine başvurulabilecek.

Federal hükümetin yapacağı anlaşmalarda, kurucu devletleri öncelikle etkileyecek niteliklerdeki anlaşmalar, kurucu devletlerin de eşit şekilde yer alacağı Dış İlişkiler Ortak Komitesi’nin onayı olmaksızın sonuçlandırılamayacak.

Kurucu devletler uluslararası antlaşma yaparken, anlaşma yapacakları tarafla doğrudan muhatap olacak.

Kurucu devletler, uluslararası antlaşma yaparken, anlaşma yapacakları tarafla doğrudan muhatap olurlarken, süreci, Federal Dışişleri Bakanlığı’na konu ile ilgili bilgi vererek yürütecek

Kurucu devletler, yabancı devletler ve uluslararası örgütlerle antlaşma yaparken, eğer ihtiyaç duyarlarsa, Federal Dışişleri Bakanlığı’nın da devrede olmasını kendileri isteyebilecek.

Annan Planı’ndan daha ileride olan hususlar

Verilen bilgilere göre, Annan Planı’nda kurucu devletlerin antlaşma yapma yetkileri kültürel ve ticari alanlarda sınırlandırılmıştı. Bu kültürel ve ticari alanların ne olduğu somut bir biçimde yazılmış ve bunlar dışında kalan konularda o kapsama girse dahi, kurucu devletlere antlaşma yapma hakkı tanınmamıştı. Oysa şimdi, o kapsam genişletildi ve geliştirilmeye açık bırakıldı.

Annan Planı’nda kurucu devletlerin uluslararası örgütlerle anlaşma yapması hiçbir şekilde söz konusu değildi. Kurucu devletler sadece devletler ve devletlerin alt birimleri ile sınırlandırılmış alanlarda antlaşma yapabiliyordu. Şimdi bu alan genişledi ve uluslararası örgütler de devletler ve devletlerin alt birimlerine ek olarak ilave edildi.

Annan Planı’nda yabancı devletlerle antlaşma için mutlaka Federal Dışişleri Bakanlığı’nın aracılığı ile hareket edebilirken, şimdi ise kurucu devlet Federal Dışişleri Bakanlığı’nı sadece bilgilendirerek yetkileri dahilindeki tüm konularda hem devletler, hem devletlerin alt birimleri hem de uluslararası örgütlerle antlaşma yapma yetkisine sahip oluyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 10:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110