'Umarım İran ile savaş olmaz'

banner37

ABD ile İran'ı savaşın eşiğine getiren krizi çözmek için pazarlıklar mı başladı? İddialara göre sorunun yanıtı 'Evet'. perde arkasında bir dizi görüşme yapılıyor. İddialar tartışılırken Amerikan Başkanı Trump'tan da "Umarım İran ile savaş olmaz" açıklaması geldi.

'Umarım İran ile savaş olmaz'
banner99

Tüm dünyanın endişe içinde merak ettiği "Sayın Başkan İran ile savaşa mı gidiyoruz?" sorusuna Amerikan Başkanı Donald Trump, "Umarım iran ile savaş olmaz" dedi.

Amerikan basınındaki haberlere göre; Trump bu temennisini çarşamba günü Beyaz Saray'da yapılan toplantıda Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'a da doğrudan iletti. "İki ülke arasında çatışma istemiyorum" mesajını verdi.

Körfez'de savaş endişelerine neden olan İran-ABD gerilimine ilişkin tek iddia bu da değil. Tansiyonu düşürmek için perde arkasında yoğun bir pazarlık yapıldığı konuşuluyor. Çarşamba günü attığı tweetlerde "Eminim ki İran yakında bizimle konuşmak isteyecek" ifadesine yer veren Trump, İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre "İran beni arasın" sözleriyle İsviçreli yetkililere bir telefon numarası iletti. Numara sadece "talep edilmesi durumunda" İranlı yetkililere verilecekti. Gazete o numaranın İranlı yetkililer tarafından teslim alındığını yazdı.

ABD-İran krizinde pazarlık sinyalleri veren ikinci gelişme ise İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer'in apar topar Washington'a gitmesi oldu. İsviçre basını, Mayıs 1980'den beri İran'ın başkenti Tahran'da ABD'nin çıkarlarını temsil eden İsviçre Cumhurbaşkanı Maurer'in Trump ile görüşmesinde "aracı" rolünü oynamasının mümkün olduğunu yazdı.

Krizdeki üçüncü gelişme ise Almanya cephesinden gelen müzakere teklifi. Alman Bild gazetesine konuşan Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, İran konusunda uluslararası bir barış girişimi oluşturulması gerektiğini söyledi. Ischinger, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Almanya, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya gibi ülkelerden gelecek bir görüşme teklifini geri çevirmeyi iki kez düşüneceğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108