“Ümidimiz Maraş’ın yeniden hayat bulmasıdır”

banner37

“Ümidimiz Maraş’ın yeniden hayat bulmasıdır”
banner90
banner99

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kapalı Maraş bölgesinde “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu.

Oktay açıklamasında, “Kapalı Maraş, iyi niyetli olarak tarafımızdan yasak bölge ilan edilmiştir. Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve kapalı askeri bölgedir. Herhangi birinden alınmış değil. KKTC toprağında bir toplantı yapıyoruz.

banner134
Bazı çevreler bu gerçeği sindiremiyor. Hukuka aykırı şekilde 3’üncü şahıslara devredilmiştir. Uluslararası hukuk ve BM kararları herkes ve her sorun için geçerlidir. Vakıf arazileri devredilemez, satılamaz yalnızca kiralanabilir. Ancak mal sahibi yine Vakıflardır. Envater çalışması sonucuna göre mülkiyet ile ilgili sorunlar kısa sürede çözüme kavuşacaktır.

Rum tarafı, KKTC'nin çözüm yönündeki çabalarını sekteye uğratıyor. Her işini oldu bittiyle sonuçlandırmayı alışkanlık haline getiren Rum tarafının, kapalı Maraş’la ilgili iddiaları asılsızdır. Durum açık ve nettir. Burası KKTC’nin kendi toprağıdır.

KKTC'nin kendi refahı ve ekonomisi için böyle bir adım atması son derece meşru ve doğaldır. Kıbrıs Türk’ü kendi yolunda hayatını sürdürsün istiyoruz. Maraş, dünyanın sayılı merkezlerinden biriydi. Farelerin yaşadığı hayalet şehre dönüştü. Yarım asırdır çözüm beklentisiyle Devletin kendi sınırları içinde kalan topraklarını istediği gibi kendi vatandaşlarının kullanımına sunma hakkı vardır. Ümidimiz Maraş’ın yeniden hayat bulmasıdır. İki toplumun da refah ve sosyal barışını olumlu etkileyecektir. Kapalı Maraş’ta zaman nasıl donmuşsa, nasıl izole edilmiş bir şehir ise, Kıbrıs Türk halkı da haksız kısıtlamalarla karşı karşıyadır. Kapalı Maraş’ın statüsü unutulmaya mahkum değildir. Siyasi eşitlik sağlanması ve güvenlik endişelerinin giderilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan başka hedefi veya gizli gündemi yoktur. Müzakerelerde boşa kürek çekilmemelidir, çekmemeliyiz. Adadaki iki tarafın tüm unsurlarını içerecek şekilde siyasi eşitliğe dair ön anlaşma sağlanmalıdır. Aksi halde egemenlik eşitlikten ortaklık yönünde görüşülebilecektir. Türkiye ve Kıbrıs Türk halkı çözümsüzlüğü kader olarak kabul etmemektedirler, ezberleri bozmaya hazırdırlar. Hedef KKTC’yi Doğu Akdeniz’de çekim merkezi haline getirmektir.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 13:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75