banner6

'Ümitler' yine çalındı

banner37

Savaştan kaçan 2 çocuklu Suriyeli aile, insan tacirleri tarafından Güney Kıbrıs diye Gazimağusa’da bir otoparka bırakıldı.

'Ümitler' yine çalındı
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Biri 4 yaşında kız, diğeri 7 yaşında erkek çocuk sahibi 4 kişilik Suriyeli aile, insan tacirleri tarafından önceki gün Gazimağusa Limanı’ndan bir TIRın dorsesinde KKTC’ye sokuldu.

Genç Suriyeli aile, TIR şoförü tarafından Güney Kıbrıs diye Gazimağusa’da bir otoparka bırakıldı.

Ne yapacaklarını bilemeyen Suriyeli aile, vatandaşlar aracılığıyla Gazimağusa polisinden yardım talep etti. Bırakıldıkları yerden alınarak Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne götürülen ailenin, 26 yaşındaki genç annesinin 3 aylık da hamile olduğu öğrenildi.

Ailenin, Suriye’nin Lazkiye kentinden savaştan kaçtığı, bir süre Mersin’de yaşadıktan sonra daha iyi bir yaşam umuduyla Güney Kıbrıs’a gitmek için 5 bin dolar karşılığında insan tacirleriyle anlaştıkları öğrenildi.

Suriyeli aile, polis tarafından bilgilendirilen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve SOS Çocuk Köyü Derneği tarafından yürütülen Kıbrıs’ta Sığınmayı Güçlendirme Projesi yetkilileri tarafından bir otele yerleştirildikleri öğrenildi. Proje yetkililerinin ailenin tüm ihtiyaçlarının giderdiği öğrenildi.

Yaşanan olayla ilgili olarak polisin soruşturmasının devam ettiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 08:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110