Umut yolculuğu limanda son buldu

banner37

Gazimağusa Limanı’na gelen yük gemisindeki TIR’lardan birinin dorsesinde, boş plastik kasaların arasına gizlenen Suriye uyruklu 15 kaçak göçmen yakalandı, 2 TIR şoförü tutuklandı

Umut yolculuğu limanda son buldu
banner99

Sedef BOŞNAK

Alınan tüm önlemlere rağmen, bazı kişilerin, para karşılığında KKTC’ye yasa dışı yollardan mülteci ya da kaçak göçmen sokmasına bir türlü engel olunamıyor.

Daha iyi bir yaşam, daha iyi bir gelecek için umut yolculuğuna çıkan Suriye uyruklu 15 kaçak göçmen ve bu göçmenleri yasa dışı yolla ülkeye sokmak isteyen 2 TIR şoförü yakalandı.

Gazimağusa CÖŞ ekibi, dün aldığı ihbarı değerlendirdi ve Mersin’den gelen Toros Gazimağusa isimli yük gemisindeki, 33 NMS 67 plakalı dorse içerisinde boş plastik kasalar arasına gizli vaziyetteki Suriyeli 15 göçmeni tespit edip sorguya aldı.

Polis, 33 NMS 67 plakalı dorsede yakaladığı Suriyelileri ülkeye sokmak isteyen Kerem Çetin ve Savaş Çapar isimli iki TIR şoförünü de yakalayarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkardı ve aleyhlerine soruşturma amaçlı olarak 3’er günlük tutukluluk emri aldı.

Her birinin, kaçakçılara, kendilerini Güney Kıbrıs’a götürmesi için 4 bin ile 5 bin dolar para verdiği öğrenilen Suriyelilerin, çalışıp para kazanmak için Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a geçmek istedikleri de belirtildi.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde alıkonulan göçmenlerin, mahkemeye çıkarılmadan ülkelerine geri gönderileceği öğrenildi.

banner134
3’er gün tutuklu kalacaklar

Kaçak göçmenleri taşıyan TIR’ın sahibi Savaş Çapar ile şoförü Kerem Çetin dün mahkemeye çıkarıldı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, meselenin tahkikatını yürüten ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Ersoy Saydağ, mahkemede yeminli şahadet verdi.

Tanık polis Ersoy Saydağ, zanlıların, 17 Mayıs 2019 tarihinde, Gazimağusa Limanı’na gelen bir yük gemisindeki TIR dorsesinde Suriyeli 15 kaçak göçmeni ülkeye sokmaya teşebbüs ettiklerini söyledi.

Ersoy Saydağ, CÖŞ ekibinin aldığı ihbar doğrultusunda, Suriyelileri, Savaş Çapar’a ait Kerem Çetin’in kullandığı TIR’ın dorsesinde, boş plastik kasalar arasında gizli vaziyette tespit ettiklerini anlattı.

Saydağ, meselenin çok ciddi bir suç olduğunu, alınacak birçok ifade olduğunu belirttikten sonra, soruşturmayı salimen yürütebilmek için zanlılar aleyhine mahkemeden 3’er gün tutukluluk talep etti.

Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan, huzurundaki şahadeti dinledikten sonra, zanlıların tahkikatın selameti için 3’er gün poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75