Umutlar tükendi

banner37

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin Eylül 2018 anketi, ekonomik krizi yaşayan ve derinden etkilenen toplumun yaşadıklarına ayna tuttu:

Umutlar tükendi
banner87

Ergül ERNUR

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) üç ayda bir telefonda görüşerek yaptığı anket çalışmasının Eylül 2018 sonuçları yayımlandı.

CMIRS’ın Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçtüğü anket çalışmasının sonucu da toplumda yaşanan sorunlara ayna tuttu.

Ekonomik krizin ilk günlerine denk gelen anket çalışması, toplumun ekonomideki düzelmeye karşı umutsuz olduğunu, hatta bu konuda geleceğe kötümser baktığını ortaya koydu.

Anket sonucu, toplumun psikolojik yapısının, siyasilere güvenin yanı sıra sosyal güven gibi değerlerin tümünde ciddi oranlarda düşüş olduğunu gösterdi.

CMIRS Direktörü Mine Yücel, bu anket çalışmasında da özel bir dosya açtı… Konu, ülke gündeminde olan ve toplumda derin yaralar açan ekonomik kriz oldu… Anket çalışmasında, ekonomik krizle ve krizden çıkışın ne şekilde olması gerektiğiyle ilgili toplumun algısı ölçüldü.

Yücel, “Bu anket göstermektedir ki; toplumda önemli kutuplaşmalar mevcuttur. Toplum bireylerinin geçmiş çalışmalarda göstermiş olduğu bireyselleşme eğilimleri yanında toplumsal sorunlara çare üretme konularında ise sloganlar bazında yüzeysel tartışmalar yapılmakta ve toplum kutuplaştırılmaktadır. Bu özellikle tehlikeli bir gidişattır” dedi.

Bu çalışmada gözlemledikleri ve hiçbir şekilde akla getirilmeyen bir konu da olduğuna işaret eden Yücel, yaşanan sorunların toplumsal cinsiyet eşitliği boyutuna ulaştığını vurguladı.

Yücel, güvenlik veya ekonomik krizle ilgili sorunların kadın ve erkekler üzerindeki etkilerinin eşit olmadığına işaret ederek “Çalışmamızda bu çok açık bir şekilde görülmektedir. Siyasiler ve yasa yapıcıların da bu konuda duyarlı ve bilinçli hareket etme zamanı çoktan gelmiş de geçmiştir” dedi.

 

Ekonomik beklentiler kötü

Ankete katılanların yüzde 85’i toplumda işlerin yanlış yönde gittiğini düşünüyor. Bu oran Şubat 2018’de yüzde 75.67, Ekim 2017’de yüzde 72.68, Temmuz 2017’de yüzde 88.82, Nisan 2017’de yüzde 80.38,  Haziran’da ise yüzde 77.9’du.

CMIRS Direktörü Mine Yücel, “Bu dönemde gerek ekonomik krizin etkileri gerekse hükümetin verdiği sözleri henüz yerine getirememiş olmasından dolayı oldukça umutsuz bir toplum portresi karşımıza çıkmıştır” dedi.

Anketin yapıldığı dönemin ekonomik krizin ilk günleri olduğu düşünüldüğünde bu sonucun çok doğal olduğunu ifade eden Yücel, iki sene içerisinde kendi şahsi ekonomik durumunun daha iyi olacağını düşünenlerin oranının sadece yüzde 4 civarında olduğunu söyledi.

Yücel, bu oranın da haziran ayında yapılan anket çalışmasında yüzde 17.98 olduğunu anımsatarak kişisel ekonomik beklentilerin de bu dönemde yüksek oranda düştüğünü belirtti.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 80’inin 2 sene içerisinde kendi ekonomik durumlarının bu dönemden daha kötü olacağını belirttiğine işaret eden Yücel, “Bu önemli bir bulgudur. Bugüne kadar olan çalışmalarımızda katılımcılar ekonominin durumunun kötüye gideceğini düşünüyor olsalar bile, kendi şahsi ekonomik durumlarıyla ilgili beklentileri göreceli olarak daha olumlu olmaktaydı. Bu çalışma göstermektedir ki; son ekonomik kriz katılımcıları bire bir etkiledi ve kendi kişisel beklentileri de oldukça kötümser bir hal aldı” dedi.

Yücel, benzer şekilde genel olarak ekonominin önümüzdeki 2 sene içerisinde ne durumda olacağını sordukları zaman ise yüzde 84 civarında bir kesimin “daha kötü olacak” yanıtını verdiğini belirtti. Yücel, sadece yüzde 4 civarında bir kesimin ekonominin önümüzdeki 2 sene içerisinde daha iyi olacağını düşündüğünü söyledi.

 

Krizden çıkışta hükümet başarısız

CMIRS, Eylül 2018 anket çalışmasında da özel bir dosya açtı ve katılımcılara “kriz döneminde krizden çıkışta üzerlerine düşeni yapma konusunda ülkedeki kurumları ne derece başarılı veya başarısız bulduklarını” sordu.

3 üzerinden verilen başarı puanları sonrasında katılımcıların krizden çıkışta en başarılı buldukları kurum/kişi “Cumhurbaşkanı”, en başarısız buldukları ise kurum/kişi ise “muhalefet partileri” oldu.

Krizden çıkışta başarı puanları 3 üzerinden şöyle oldu:

“Cumhurbaşkanı 1.04; Medya 0.79; Merkez Bankası 0.74; bankalar 0.72; hükümet 0.71; sendikalar 0.62; muhalefet partileri 0.51.”

Krizden çıkış noktasında “hükümeti” başarılı bulanların oranı yüzde 17.3, “cumhurbaşkanını” başarılı bulanların oranı yüzde 35.04; “sendikaları” başarılı bulanların oranı yüzde 14.19, “medyayı” başarılı bulanların oranı yüzde 20.26; “Merkez Bankası”nı başarılı bulanların oranı yüzde 18.3; “bankaları” başarılı bulanların oranı yüzde 17.91; “muhalefet partilerini” başarılı bulanların oranı yüzde 9.44 oldu.

 

Kriz için çözüm önerileri

Ankete katılanların çoğu (yüzde 31.33) krizden çıkışın gerçek yolunun “kendi evini temizleme ve KKTC’yi tanıtma” olduğunu düşünüyor.

“Federasyon tek çare” diyenlerin oranı yüzde 28.01; “hedef federasyonken şu anda kendi evini temizleme” diyenlerin oranı yüzde 15.77; “mevcut durumun hiç bir şey değişmeden devam etmesi” diyenlerin oranı yüzde 13.49; “Türkiye’ye bağlanma” diyenlerin oranı ise yüzde 11.41.

 

Yücel: Statüko dediğimiz Kısır döngüden kurtulmalıyız

CMIRS Direktörü Mine Yücel, bu dönemde kötümser beklentiler ve duygular içerisine giren bir toplum yapısı gözlemlediklerini belirterek “Kıbrıs sorunuyla ilgili bazı gelişmelerin yaşanacağı beklentisi olan bir dönemdi. Maalesef toplumda bu konuyla ilgili her zamanki gibi kutuplaşmalar oluştu. Bu kutuplaşmalarla birlikte krizin aşılması için ülkede nasıl bir adım atılması gerektiğiyle ilgili farklı görüşler ortaya atıldı. Biz de bu çalışmamızda katılımcılara ülkenin içerisinde olduğu krizden çıkış ve ortaya atılan bu modeller ile ilgili de bir soru yönelttik” dedi.

Çoğu slogan boyutundan öteye gidemese de ortaya atılan her modelin katılımcılardan aldığı desteğe değinen Yücel, şöyle devam etti:

“Toplumsal bölünmüşlükler aynı zamanda ülkede var olan ve yıllardır adına statüko dediğimiz bu kısırdöngüden kurtulamamamızın en temel sebeplerinden bir tanesidir. Toplumda hemen herkes bu kutuplaşmalardan bir tanesine yakın durmak ve diğerlerinin tartışılmasını dahil bir ‘ihanet’ unsuru olarak isimlendirmek durumundadır. Hal böyleyken toplumda sorunlara çözüm modelleriyle ilgili sağlıklı tartışmaların yürütülmesi de beklenemez.

Ne yazıktır ki, olması gereken tam tersine bu dönemde toplumun var olan kısır döngüyü bozması ve ‘out of the box’ düşünce şekilleriyle şu ana kadar denenmemişi, düşünülmemişi, yapılmamışı yapması gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER