Un zamlandı, sıra ekmekte!

banner37

Zam furyası sürüyor. Temel tüketim maddelerin başında gelen ekmek yapımında kullanılan una yüzde 10 zam yapıldı. Ekmeğe zam da kapıda…

Un zamlandı, sıra ekmekte!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

UN ZAMMI HAFTAYA FİYATLARA YANSIYACAK… Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit, ithal buğdayın fiyatının arttığını, maliyetlerin de yükseldiğini ifade ederek, una zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Raşit, haftaya geçerli olacak şekilde yüzde 10’luk artışın un fiyatlarına yansıtılacağını belirtti.

UNA ZAM YAPILIRSA EKMEĞE DE ZAM YAPILIR… Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, una yapılan zammın, ekmeğe de yansıyacağını kaydetti. Çıralı, “Una zam yapılırsa ekmeğe de zam yapılır” dedi

banner134

Ülkemizde zamlar birbirini kovalıyor.

Akaryakıttan, market ürünlerine, sebze- meyveye kadar her şeyin zamlandığı ülkede, elektriğe zam yapılacağı tartışılırken, her evin temel ihtiyacı ve en önemli gıdası olan un zamlandı. Ekmeğe zammın da bunu izleyeceği bildirildi.

Zamlı un fiyatlarının haftaya piyasaya yansıyacağı belirtildi.

Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit, KIBRIS’a konuşarak, una zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı ise una yapılan zammın, ekmeğe de yansıyacağını belirtti.

Raşit: Una zam yapmaya mecbur kaldık

Arun Un Fabrikası Yöneticisi Tolga Ahmet Raşit, pandemi sebebi ile buğday fiyatlarının arttığına dikkat çekerek, unu dünyanın birçok ülkesi gibi Rusya’dan aldıklarını, özellikle Çin, Hindistan gibi büyük ülkelerin yüklü alım yapmaları yüzünden buğday fiyatlarının çok fazla arttığını kaydetti.

Raşit, bu nedenle una zam yapmak zorunda kaldıklarını, haftaya geçerli olacak şekilde yüzde 10’luk artışın, un fiyatlarına yansıtılacağını ifade etti.

Ülkemizde birçok malın, hatta hizmetin de fiyatının arttığına vurgu yapan Raşit, “Akaryakıt fiyatı arttı, tuz, şeker fiyatları arttı, elektriğe zam geliyor, asgari ücret artıyor, buna bağlı olarak maliyetlerimiz de artıyor” dedi.

“Böyle zamanlarda ticareti sevmiyorum” diyen Raşit, zam yapmaya mecbur kaldıklarını, geçtiğimiz hafta da beyaz una zam yaptıklarını belirtti.

Raşit, yolda gelen buğdayları olduğunu ve fiyat artışlı geldiğini kaydederek, buna rağmen alıcılarına 1 hafta, her zaman aldıkları sayıda un alma şansı tanıdıklarını kaydetti.

Çıralı: Un zamlanırsa ekmek de zamlanır

Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı,  unda artış olacağı duyumunu aldıklarını, ama hiçbir fırıncının bu dönemde stok yapacak gücü olmadığını belirterek, “Una zam yapılırsa ekmeğe de zam yapılır” şeklinde konuştu.

Çıralı, bir yılda una neredeyse yüzde 50 zam yapıldığının altını çizerek, fırıncıların, market fırınları ve serbest piyasa yüzünden zor durumda kaldığını söyledi. 

Çıralı, 2013’ten bugüne serbest piyasa ile belirlenen fiyatların kendilerini zor durumda bıraktığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Fırını olan marketler, una zam yapılması gibi durumlarda ekmek fiyatını artırmıyor, bu nedenle haksız rekabet oluşuyor, fırıncı zarara giriyor.

Bu duruma hükümet el atmalı, yoksa günün sonunda fırıncı fırını kapatmak zorunda kalacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75