banner6

Üniversite öğrencilerine makarna bile lüks oldu

banner37

KKTC’de dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, fahiş kira fiyatlarından ve ulaşım masraflarından geçinemez hale geldi. ‘öğrenci dostu’ olacağı iddia edilen adada ekonomik kriz üniversite öğrencilerini de etkiledi. KIBRIS, öğrencilere sorunlarını sordu; bir dokundu, bin ‘ah’ işitti

Üniversite öğrencilerine makarna bile lüks oldu
banner99

Emine Gül URSAVAŞ

“ULAŞIM EN BÜYÜK SIKINTI”…Gezip görebilmemiz için en temel ihtiyaçların başında gelen ulaşım sorunu, öğrencilerin kabusu oldu. Okul servislerine ücretsiz kullanım hakkına sahip üniversiteliler, güzergahın dışındaki yerlere ulaşım sağlayamıyor. Ulaşım konusunda sınırlı seçeneklere sahip öğrenciler,yüksek otobüs fiyatları nedeniyle, oturdukları bölgenin dışına adım atamıyor.

“TANEYLE ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ”… Market alışverişlerinde, üniversite öğrencileri en hesaplı alışverişi nasıl yapacağını düşünüyor; temel ihtiyaçlarını satın alırken bile ‘birkaç kez’ düşünüyor. Hayat pahalılığı nedeniyle dengeli beslenemediklerini ve masraflarını karşılamakta zorlandıklarını dile getiren öğrenciler, ‘taneyle’ ürün alıyor. Öğrenciler, “Makarna bile lüks oldu” dedi.

   Artan fahiş fiyatlardan ve ekonomik krizden en çok etkilenenler arasında, ailesinden uzakta üniversite eğitimi için adaya gelen öğrenciler de var.

   Bir yandan eğitimlerini en iyi şekilde tamamlayabilmek, diğer yandan da geçimlerini sağlayabilmek için çabalayan öğrenciler, dur durak bilmeyen zamlar karşısında çıkmaza girdi.

   Sterlin üzerinden hesaplanan ve en az 6 aylık veya 1 yıllık şeklinde istenen kira bedelleri de öğrenciyi mağdur etti.

   Çareyi bir evde en az 3 kişi kalmakta bulan öğrenciler, ev kirasını karşılasa, ulaşım ve temel market ihtiyaçlarını karşılayamamaktan dert yandı.

   Hayat pahalılığı nedeniyle temel market alışverişinde bütçelerini aştığı için taneyle meyve sebze alan ve sağlıklı beslenemeyen öğrenciler, “öğrenci yemeği” denilen makarna için bile “Makarna artık lüks oldu” dedi.

   Ücretsiz servis olanağına sahip üniversitelerde okusalar da okul servislerinin yetersiz geldiği durumlar olduğunu söyleyen öğrenciler, “Ulaşım, en büyük sorun. Servis saatleri derslerimize uymuyor. Otobüs ücretleri de çok yüksek” şeklinde konuştu.

Öğrenciler ne dedi?

Sevgi Gür:

   “Ulaşımda çok büyük sıkıntı var. Çoğu öğrenci, derslerine bile yetişemiyor. Servisler dolu geliyor, toplu taşıma fiyatları da çok yüksek. Ev fiyatları zaten fahiş ve aldı başını gidiyor. 3+1 evde dört kişi kalıyoruz. Öğrenciler sağlıklı beslenemiyor. Makarna bile yiyemiyoruz. Hele eti hiç tüketemiyoruz. Ben daha uygun olduğu için askeri kantin kullanıyorum. Marketlerden meyve sebzeyi kiloyla değil; adet olarak alabiliyorum.”

Ahmet Sait Erciyes:

   “Okul otobüsü ücretsiz olsa bile çok kalabalık ve saatleri derslere uymuyor.  Ulaşım en büyük sıkıntılardan. Ev kiraları sterlin üzerinden ve en az 6 aylık ya da 1 yıllık peşin ödeme istiyorlar. Depozito ve komisyon çok fazla. Bir su bile 5 TL. Günlük yemek ihtiyacım 200 TL tutuyor. Aylık en az 6-7 bin TL harcamak gerekiyor. Öğrenciler sağlıklı beslenemiyor. Makarna bile 10 TL’yi geçti. Artık öğrenciler için makarna alıp yemek bile lüks oldu.”

Berkay Yetişkin:

   “Ev sahipleri kiraları fahiş fiyatlarda yükseltiyor. Belediyenin orada kalıyorum, ev kiram 150 sterlin ve bu beni çok zorluyor. Kıbrıs’ta öğrenci olmak çok zor. Temel gıda ürünlerinin fiyatları çok yüksek. İhtiyacım kadar alabiliyorum. Kilo ile doya doya alışveriş yapamıyorum. Aracım var ama benzin fiyatlarını artık takip edemez duruma geldim.”

Mehmet Güder:

   “Öğrenci olarak, ulaşım konusunda çok sıkıntı yaşıyorum. İki arkadaş ev kiraladık. Ev kiraları fahiş fiyatlarda ve o evler, o fiyatları da zaten asla hak etmiyor. Marketlerden ‘en fazla’ adet olarak alışveriş yapabiliyorum. Hem aldıklarımın bozulmaması açısından hem de fiyatlar nedeniyle.”

Kerem Binbaşı:

   “Adada istediğim yere kolaylıkla gidemiyorum. Ulaşımda sıkıntı yaşıyorum. Servisler çok dolu, otobüsler çok pahalı. Market fiyatları çok yüksek. Bu yüzden hesaplı alışveriş yapmaya çalışıyorum. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ama öğrenci olarak bu hiç kolay değil. Geçen sene 3+1 evde 4 kişi kaldım, şu an yurtta kalıyorum ve dönemlik 25 bin TL veriyorum.”

Aysun Bayır:

   “Burada öğrenci olarak yaşamak çok zor. Hayat pahalılığı başta olmak üzere, ulaşım sıkıntısı fazla ve market fiyatları aşırı yüksek. Bunların hepsi üst üste gelince, öğrenciler için de yaşam büyük bir sıkıntı haline geliyor. Gönyeli’de kalıyorum ve ev kirama 5 bin 500 TL ödüyorum. 4 kişi kalıyoruz. Herşeyin 2 katı fiyatına çıkması bizi zorluyor. Öğrencilere destek olunmalı.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104