Üniversitelerimize büyük saldırı!

banner37

Maaş ve ücretini TL alan ancak yaşamının her alanı dövize endeksli olan Kıbrıs Türk halkı, dövizdeki her yükselişi damarlarına kadar hissederken, ülkeye yüksek öğretim için gelen yabancı uyruklu öğrenciler de bundan nasibini alıyor. Çoğunluğunu Türkiye’den gelen öğrencilerin oluşturduğu bir grup, sosyal medya üzerinden, KKTC üniversitelerine yönelik olumsuz bir algı yaratmaya çalışıyor

Üniversitelerimize büyük saldırı!
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

   “Üniversiteler adası” olma yolunda büyük adımlar atan KKTC, dövizdeki aşırı yükseliş nedeniyle bu sektörde ciddi tehlikelerle karşı karşıya.

   Ülkeye yüksek öğretim için gelen yabancı uyruklu öğrencilerin dövizdeki yükseliş nedeniyle “dara düşmesi”, çok tehlikeli bir sürecin fitilini ateşledi.

   Dövize endeksli okul harcı ve ev kirası gibi harcamalarının artması üzerine harekete geçen öğrenciler, sosyal medyayı kullanarak, KKTC üniversitelerine yönelik saldırıya geçti.

   Sosyal medyada, “#kibrisagelmeogrenci” şeklinde “hashtag” açan birçok öğrenci, KKTC üniversitelerine yönelik olumsuz bir algının oluşmasına neden oluyor.

   Özellikle Türkiye’den gelen öğrencilerin çoğunlukta olduğu bu iletişim yöntemiyle, yeni dönemde ülkemize Türkiye’den öğrenci gelmemesi için çağrı yapılıyor.

   Maaş ve ücretini Türk Lirası (TL) alan ancak yaşamının her alanı dövize endeksli olan Kıbrıs Türk halkı, dövizin her yükselişinde bir o kadar fakirleşirken, aynı çark, bu kez yabancı uyruklu öğrencileri fena sardı ve bu duruma daha fazla dayanamayarak, KKTC üniversitelerine saldırıya geçti.

   Yükseköğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ise KKTC üniversitelerine yönelik başlatılan “olumsuz algı yaratma girişimlerinin” engellenmesi için girişim başlattı.

   Ülke genelinde faaliyet gösteren üniversitelerin temsilcileriyle bir araya gelen YÖDAK, söz konusu olumsuz algıya karşı üniversitelerin birlikte hareket etmesinde hemfikir olunmasını sağladı.

Arkın: Üniversiteler ararsında komisyon kurulması kararlaştırıldı

   Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) Mütevelli Heyeti Başkanı Sinan Arkın, KKTC üniversitelerine yönelik yapılan olumsuz algı operasyonu nedeniyle önceki gün YÖDAK’ın yeni hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

   Toplantıda, ülke genelindeki üniversiteler arasında bir komisyonun kurulmasının kararlaştırıldığını ifade eden Arkın, en geç bir ay içerisinde üniversite heyetlerinin yeniden bir araya geleceğini söyledi.

   Ayrıca toplantıda, üniversitelerin birlikte hareket konusunda hemfikir olduğunu belirten Arkın, KKTC üniversitelerine yapılan olumsuz algıya karşı bir kampanya başlatılması gerektiğinin konuşulduğunu ifade etti.

“YÖK, KKTC’ye daha az pozitif yaklaşım sergiliyor”

   Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) artık KKTC’ye daha az pozitif yaklaşım sergilediğini düşündüğünü belirten Arkın, şöyle konuştu:

   “YÖK bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yeni kontenjan verilmesine sıcak bakmıyor. Yani bir bakıma bize artık kontenjan vermeyeceğini söylüyor.

   Benim şahsi kanaatime göre, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin sayısının artması ve Türkiye üniversitelerindeki yabancı öğrenci kontenjanı sayısının yüzde 50’ye çıkarılmasından dolayı YÖK, KKTC’deki üniversiteleri kendine rakip olarak görmeye başladı.”

   Türkiye’den ülkemize gelen öğrencilerin ülke adına çok önemli olduğunu belirten Arkın, bu konuda her iki ülkenin cumhurbaşkanları nezdinde bir araya gelinmesi gerektiğinin düşünüldüğünü kaydetti.

“Uluslararası pazara odaklanılmalı”

   Önceki gün yapılan toplantıda, her iki ülkenin politik seviyede bir adım atması gerektiğinin konuşulduğunu ifade eden Arkın, “Yani aslında, sadece cumhurbaşkanları nezdinde değil, ilerleyen günlerde oluşacak yeni hükümetin de içersinde yer alacağı bir politik adım atılması gerekiyor” dedi.

   Arkın, Türkiye’den gelen öğrenci sayısının kaliteden ziyade KKTC’de yaşamın pahalı olmasından dolayı azaldığına işaret ederek, toplantıda, öğrencilerin masraflarının düşürülmesi adına uçak biletleri ve devlet harçlarında indirim yapılması konusunun gerekli mercilere iletilmesi için adımlar atılması gerektiğinin konuşulduğunu söyledi.

banner134
   “Madem artık YÖK tarafından kontenjan verilmiyor, en azından uluslararası öğrencilerin ülkeye daha fazla gelmesini sağlamalıyız” diyen Arkın, bunun için uluslararası pazara odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Osmanlar: Kollektif adım atılmasında hemfikir olduk

   Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Eral Osmanlar, KKTC üniversitelerine yönelik yapılan olumsuz algı operasyonuna karşı mücadele edebilmek için üniversiteler arasında kollektif adımlar atılmasında hemfikir olduklarını söyledi.

   Söz konusu algıya karşı mücadele etmeden önce sosyal medyada yapılan bu algının kaynağının bilinmesi gerektiğine işaret eden Osmanlar, bu algıyı ‘VOIS Cyprus’ isimli organizasyonun yaptığına dikkat çekti.

   Osmanlar, ‘VOIS Cyprus’ oluşumunun, ilk olarak öğrenci grubu olarak başladığını, ancak zaman içerisinde bu grubun sosyal medyada KKTC üniversitelerine karşı olumsuz algı yaratmaya başladığını öne sürdü.

   “Bu algı operasyonu 3-5 öğrencinin eliyle olacak bir iş değil. Bunlar tamamen bir odağın liderliğinde yapılıyor” ifadelerini kullanan Osmanlar, söz konusu oluşumun yurtdışından, özellikle de Rum tarafından fon aldığını iddia etti.

“VOIS Cyprus ülkeye karşı olumsuz bir algı yaratmaya çalışıyor”

   Söz konusu oluşumun 17 Mayıs’ta, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) “It’s Time” (vakti geldi) ismiyle bir etkinlik düzenleyeceğini ifade eden Osmanlar, şöyle devam etti:

   “Bu oluşum, etkinlikte, KKTC’de cinsel istismar yapıldığını ve ev sahiplerinin yabancı öğrencilere kötü davrandığı gibi birtakım iddiaları yaymaya çalışıyor.

   Yani bu oluşum, ülkeye karşı olumsuz bir algı yaratmaya çalışıyor. Rum tarafının yükseköğretimde yapamadığını, bu oluşum becermeye çalışıyor.

   Yani sosyal medyada yapılan ‘hashtag’lerden (etiket) ziyade, bu oluşum, ülkemiz adına daha tehlikeli.”

   Osmanlar, önceki gün YÖDAK’ta yapılan toplantıda, artık münferit olmak yerine, kollektif olunmasının konuşulduğunu belirterek, üniversitelerin bu şekilde adım atmasının gündeme getirildiğini söyledi.

Tehlikeyi bertaraf edebilmek için bazı adımlar atılmalı

   Ayrıca ‘VOIS Cyprus’ isimli organizasyondan gelen tehlikeyi bertaraf edebilmek için neler yapılabileceğini görüştüklerini ifade eden Osmanlar, şöyle konuştu:

   “Türk Lirası’nın değer kaybetmesinden dolayı yaşanan döviz artışını engellemek bizim elimizde değil ama bu oluşumdan gelen tehlikeyi bertaraf edebilmek için bizim de elimizden gelen bazı adımlar var.

   Örneğin toplu taşımacılığın regüle edilmesi, üniversitelere ‘T’ izinleri verilmesi gibi bir takım adımlar atılabilir. Tüm bunların yanı sıra uçak biletleri konusunda öğrencilere senede iki defa vergi indirimli bilet hakkı tanınması gibi adımlar atmak da bizim elimizde. Üniversite temsilcileriyle yapılan toplantıda bu öneriler de masaya yatırıldı.”

Çağıner: Birlikte hareket edilmesi kararlaştırıldı

   Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner, KKTC üniversitelerine yapılan olumsuz algı operasyonuna karşı ne gibi önlem alınabileceğini görüşmek için önceki gün YÖDAK’ta, üniversite temsilcileriyle bir araya geldiklerini söyledi.

   Toplantıda, ülkenin geleceği için üniversitelerin birlikte hareket etmesinin kararlaştırıldığını belirten Çağıner, üniversite temsilcilerinin bu konuda hemfikir olduklarını söyledi.

Hashtag nedir?

   Twitter'da birçok kez gördüğümüz "#" işareti "Hashtag" anlamına geliyor. Hashtag adı verilen bu işaret, Twitter'da belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak için kullanılıyor.

   Örneğin tweet atarken #AnahtarSözcük diye girdiğimizde, Twitter # işareti konulduğu için, bu anahtar sözcüğe link koyar, bu linke tıklandığında, dünya üzerindeki bu anahtar sözcüğü içeren bütün tweetler, zaman sırasına göre sıralanır. Böylece takip de kolaylaşmış olur.

   Hashtag hakkında bir küçük püf noktası daha mevcut. Eğer girmek istediğimiz hashtag, birden fazla sözcükten oluşuyorsa, mutlaka bu sözcükler bitişik yazılmalı. Aksi halde Twitter sadece ilk sözcüğü hashtag olarak algılar.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75