banner6

Unlu mamullerin tümüne yüzde 20-25 zam!

banner37

Unlu mamullerin tümüne yüzde 20-25 zam!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Fakir halkın sofradaki en temel tüketim maddesi olan ekmeğin fiyatı 7 TL oldu. Akaryakıt ve tüp gaz zammının hemen ardından ekmeğin bugünden itibaren 7 TL’den satılacağı açıklandı, tüm unlu mamullerin de yüzde 20-25 oranında zamlanacağı bildirildi.

   Rusya-Ukrayna savaşı, dövizdeki artış, ülkenin içinde bulunduğu derin ekonomik kriz, ekonomisi ithalata dayalı ülkemizdeki mal ve hizmet fiyatlarını sürekli artırıyor.

   Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen akaryakıt ve gaz zammı, sektörlerin üretim maliyetlerini artırırken, artan maliyetler de fiyatlara yansıyor ve sonuçta olan da vatandaşa oluyor.

   Alkol, sigara, tütün, kola, süt, süt ürünleri, tavuk, yumurta, et, sebze, meyve, tuvalet kağıdı, bakliyat ve un ve saymakla bitmeyecek birçok ürünün zamlanan fiyatlarına şimdi de ekmek zammı ekleniyor.

   Marketlerde 5 TL- 5,50 TL’ye satılan ekmek bugünden itibaren 7 TL’den satılmaya başlanıyor. Dilimli ekmek, köy ekmeği, pide gibi diğer tüm unlu mamullere de yüzde 20 ile 25 arasında zam geliyor.

   KIBRIS’a konuşan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, 1 ayda un fiyatının 3 kez arttığını, akaryakıt ve tüp gazın zamlandığına işaret ederek, ekmeğe artış yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Unlu mamullerde yüzde 20-25 arası artış

   Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı, ekmek fiyatının bugünden itibaren artacağını söyleyerek, fiyat artırmaya mecbur kaldıklarını ifade etti.

   Fiyat artırımına gitme sebeplerinden birinin 1 ay içinde 3 kez zamlanan un fiyatı olduğunu vurgulayan Çıralı, Rusya-Ukrayna savaşı sebebi ile un fiyatlarında ciddi artışlar olduğunun altını çizdi.

   Çıralı, son aylarda çok fazla artan akaryakıt ve gaz fiyatlarının da ekmek fiyatlarına yansıdığını, dağıtımda ciddi akaryakıt maliyetleri olduğunu belirterek, ekmek poşetlerinde de fiyatların olağanüstü arttığını söyledi.

   Çıralı, 1 ay önce 450 TL’ye aldıkları 50 kilo unu, şimdi 630 TL aldıklarına dikkat çekerek, “un 1 ay içinde önce 450 TL’den 480 TL’ye, daha sonra 530 TL’ye şimdi ise 630 TL’ye yükseldi” şeklinde konuştu.

   Fırıncılarla yapıkları istişareler sonucunda 5,50 TL’ye satılan somon ekmeğin fiyatını 7 TL’ye yükseltme kararı aldıklarını vurgulayan Çıralı, fiyatın fırına göre küçük değişiklikler içerebileceğini de kaydetti.

   Çıralı, dilimli ekmek, köy ekmeği, pide ve diğere unlu mamullerde de yüzde 20 ile 25 arasında değişen fiyat artışları olacağını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104