Ünlüyol: Çalışanlara kölelik koşulları dayatılıyor!

banner37

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Deniz Ünlüyol, TL’nin döviz karşısında sürekli değer kaybetmesi, hükümetin uyguladığı astronomik zamlar ve hayat pahalılığı karşısında asgari ücretin sefalet ücretine dönüştüğünü belirterek, asgari ücreti insanca yaşama olanak verecek düzeye çekmeyen hükümetin çalışanlara kölelik koşullarını dayatmakta olduğunun altını çizdi.

Ünlüyol: Çalışanlara kölelik koşulları dayatılıyor!
banner90
banner8

Geçtiğimiz Mart ayında asgari ücrete 190 TL gibi komik artışı uygun görenlerin milletvekili maaşlarına ise 900 TL artış yapmaktan hicap duymadıklarını kaydeden Ünlüyol, Mart ayından buyana yaşanan korkunç hayat pahalılığı karşısında şuanki asgari ücret ile yaşamanın imkansız olduğunu vurguladı.
İşçi ve çalışanların çok zor koşullarda çalıştığını ve yaşam mücadelesi verdiğini belirten Ünlüyol, asgari ücrete insanca yaşama olanak sağlayacak düzeyde artış yapılmasını talep etti.

banner134
Eşel mobil devreye konmalı

Kamu ve özel ayırımı yapmadan tüm çalışanları kapsayacak şekilde maaş ve ücretleri hayat pahalılığı karşısında koruyan ve fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak artmasını sağlayan eşel-mobil sisteminin uygulamaya konmasını talep eden Ünlüyol, özel sektörde toplu iş sözleşmesi ve sendikalaşmayı zorunlu hale getirecek yasal düzenlemenin biran önce yapılmasını da talep etti.

Çalışma Bakanı Zeki Çeler’in muhalefette bulunduğu zaman Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısını değiştirme ve işçiler lehine düzenleme yapma ve sendikasız çalıştırmanın yasalanması politikalarını hayata geçirecekleri sözü verdiğini hatırlatan Deniz Ünlüyol, “Sn Bakan şu an yetki sizde. İşçiler ve çalışanlar muhalefetteyken verdiğiniz sözleri hayata geçirmenizi bekliyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 12:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75