banner6

Ünverdi ve Çaluda mahkum oldu, cezaları 23 Kasım’da açıklanacak

banner37

“Görevi kötüye kullanma” suçundan daha önce beraat eden dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda, “Yabancıların Çalışma İzni Yasası ve tüzüğüne aykırı hareket” suçlarından oluşan toplam 18 davadan suçlu bulundu

Ünverdi ve Çaluda mahkum oldu, cezaları 23 Kasım’da açıklanacak
banner8

ASGARİ ÜCRETİN 10 KATINA KADAR PARA CEZASI… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Temay Sağer, dün açıkladığı kararında, sanık Şerife Ünverdi’nin yabancı uyruklu şahısların ön izinden muaf olarak bu kişilere doğrudan çalışma izni çıkarılması için direktif verdiğine ve sanık Aytaç Çaluda’nın da bu izinleri çıkararak suç işlediğine bulgu yaptı ve her iki sanığı da aleyhlerindeki toplam 18 davadan suçlu buldu, ceza takdirini ise 23 Kasım’da açıklayacağını belirtti. Yasa, Ünverdi ve Çaluda’nın mahkum olduğu suçlara asgari ücretin 10 katına kadar para cezası öngörüyor.

Cumhuriyet Meclisi tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Aytaç Çaluda ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Şerife Ünverdi, “Yabancıların Çalışma İzni Yasası ve tüzüğüne aykırı hareket” suçları tahtında aleyhlerine getirilen 18 davadan suçlu bulunup mahkum edildi.

Mahkeme, ceza takdirini açıklamayı ise 23 Kasım’a bıraktı. Yasa, Ünverdi ve Çaluda’nın mahkum olduğu suçlara sadece asgari ücretin 10 katına kadar para cezası öngördüğünden, sanıkların para cezası alması bekleniyor.

banner134

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Temay Sağer, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve Özel Kalem Müdürü Aytaç Çaluda aleyhindeki davanın kararını dün açıkladı.

Yargıç Sağer, sanıkların verdiği yazılarda bahse konu kişilerin ön izinden muaf tutulmasına yönelik direktiflerde bulunulduğunun yer aldığını ancak söz konusu kişilerin borçlarının silinmesine yönelik bir ifadenin yer almadığını belirterek, sanıkların “Görevi kötüye kullanma” suçundan beraat ettiğini, fakat “Yabancıların Çalışma İzni Yasası ve tüzüğüne aykırı hareket” tahtında aleyhlerine getirilen18 davadan suçlu bulunarak mahkum edildiklerini açıkladı.

Yargıç Sağer, sanık Aytaç Çaluda’nın, sanık Şerife Ünverdi’nin oluşturduğu politika çerçevesinde özel kalemliğini yaptığı dönemde çalışma izni merkezine vermiş olduğu talimatlar ile ülkemizde bulunan yabancı uyruklu şahısların ön izinden muaf olarak bu kişilere doğrudan çalışma izni çıkarılması ile suç işlendiğini belirtti.

Yargıç Temay Sağer, sanıklarının aleyhlerine getirilen bu suçlardan suçlu bulunup mahkum olduğunu belirterek ceza takdirini 23 Kasım tarihinde açıklayacağını kaydederek, oturumu bu tarihe erteledi. (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104