'Üreterek öğreteceğiz'

banner37

ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Aksoy, eğitim politikalarının üretime dayalı sanat eğitimi olduğuna dikkat çekerek akademik kadrolarını da bu yönde oluşturduklarını vurguladı

'Üreterek öğreteceğiz'

Serkan SOYALAN

Ülkemizde alanında ilk olma özelliğini taşıyan ve “üretime dayalı sanat eğitimi verme” felsefesine sahip Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) bu eğitim ve öğretim yılında öğrenci kabulüne başlıyor.

Üniversitenin eğitim politikasını ve bölümlerini KIBRIS’a anlatan Rektör Prof. Dr. Mehmet Turan Aksoy, felsefelerinin “üreterek öğrenelim” olduğunu söyledi. Aksoy, sanat ve tasarım eğitiminde bundan kaçmanın mümkün olmadığını vurguladı.

Çok disiplinli yaklaşımla hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Aksoy, iki konunun kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi, şöyle dedi:

“İlgili bölümlere karşılık gelen atölyelere sahip olmalıyız ve bu bölümlerde öğretilenleri uygulayabilecek olan öğretim üyelerine sahip olmalıyız.”

Şu anki eğitim yerleşkesinin kalitesinin Türkiye ve bölgede dahi olmadığının da altını çizen Aksoy, yoğun ve titiz bir çalışma programıyla en iyi cam ve seramik atölyesini kurduklarını da belirtti.

 

Dijital tasarım atölyesi kuruldu

Dijital tasarım atölyesinin kurulduğu ifade eden ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turan Aksoy, üniversite bünyesinde şu anda bir Mac, bir de PC bilgisayar atölyesiyle, bir de animasyon stüdyosu kurduklarını vurguladı. Yine üniversite bünyesinde üç fotoğraf atölyesi kurduklarını belirten Aksoy, şu anda tüm atölye sistemlerinin çalıştığını ve öğretim üyesi kadrolarının da buna göre oluşturulduğunu söyledi.

ARUCAD’ın akademik yıla hazırlanırken YÖDAK ve YÖK kriterlerini göz önünde tutarak bir çalışma yaptığını da vurgulayan Aksoy, üniversitenin ana çalışma noktasının günümüz koşulları içinde üretim odaklı bir eğitim anlayışı olduğunu söyledi. Atölyede bir şey öğretmekle ahlâk arasında doğru bir ilişki olduğunu belirten Aksoy, işin ancak doğru ahlâkla öğrenildiğini söyledi ve ekledi:

“İşini doğru yapan iyi bir marangozdan insana zarar gelmez.”

 

3 fakültede, 6 bölüm

Şu anda üç fakültede, altı bölüm için izin aldıklarını da söyleyen Aksoy, bu bölümlerin Sanat Fakültesi’nde Plastik Sanatlar ve Fotoğraf ve Video Bölümü; Tasarım Fakültesi’nde İç Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım; İletişim Fakültesi’nde ise Görsel İletişim Tasarımı ve Yeni Medya Bölümü olduğunu, Dijital Sanatlar, Sinema, Tekstil ve Moda Tasarım Bölümleri’nin de çok yakında programa dahil edileceğini söyledi.

İzin alınan tüm bölümlere öğrenci kabullerinin başladığını da vurgulayan Aksoy, burs kolaylıklarından da bahsetti. Okulun kuruluşundan itibaren Erbil Arkın Bursu’nun olmazsa olmazlarından biri olduğunu söyleyen ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turan Aksoy, gerçekten hak elde eden öğrencileri kabul ettiklerinin altını çizdi. Burs konusundaki başarı kriterlerinin yurt dışından gelen öğrenciler için de geçerli olduğunu vurgulayan Aksoy, öğrenci kabulünde, başvuran öğrencilerden ilgi ve niyet mektubu yazmalarının istendiğini, ardından yetenek sınavının yapıldığını ve üçüncü aşamada da mülakat gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Lefkoşa’da Art Space

Lefkoşa’da açılan Art Space hakkında da konuşan Aksoy, ARUCAD’ın kültür sanat etkinliklerini yürüten ekiplerinin olduğunu ve Oya Silbery’in bu konuda kendilerine destek verdiğini vurguladı. Art Space’i kurarken belirli kriterleri göz önünde bulundurduklarını ve öyle çalıştıklarını da söyleyen Aksoy, “Şu an Art Space’te açılan bir sergiyi alıp dünyanın neresine isterseniz götürüp açın, orada da olur. Bir standart oluşturduk” dedi.

ARUCAD’ın bazı kültür sanat işlerini burada yapacaklarını da söyleyen Aksoy, burasının sergiler, gösteriler ve sanata gönül verenlerin bir buluşma yeri olmasını istediklerini vurguladı.

Üniversitelerin topluma karşı büyük görevlerinin olduğunu da söyleyen Aksoy, “Bizler de bu çalışmalarımızla, ülkenin kültür ve sanatına bir nebze olsun katkıda bulunabilirsek büyük mutluluk duyacağız.” dedi.

 

Girne’de Anıtsal Heykel Yarışması

ARUCAD’ın Girne’de anıtsal anlamda büyük heykel yarışması düzenlemek için çağrıda bulunduğunu söyleyen Aksoy, bu yarışmanın uluslararası yapılacağını ve temasının da “Akdenizlilik” olacağını vurguladı.

Yarışmaya katılan eserler arasında ilk değerlendirmelerin dijital anlamda olacağını, ikinci değerlendirmenin ise maketsel olacağı bilgisini de veren Aksoy, bu değerlendirmelerin ilk önce Londra’da yapılacağını, ardından da Kıbrıs’ta olacağını söyledi.

Uygulanacak heykelin Kıbrıs’ta sergileneceğini ve sonrasında karar verileceğini belirten Aksoy, heykelin yapılmadan önce halka sorulacağına da vurgu yaptı. Yarışmanın ön değerlendirmesinin ekim ayı içerisinde yapılacağını söyleyen Aksoy, son değerlendirmelerin de şubat ortasında yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER