'Üretici bir nebze olsun nefes alacak'

banner37

Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin “Güzelyurt’ta Kumköy Su Tesisi’nden üç ay içerisinde 14 bin dönüm tarımsal alana su ulaştırılacak” açıklaması, üretici birliklerini oldukça memnun etti.

banner87
'Üretici bir nebze  olsun nefes alacak'
banner90
banner99

Tünay MERTEKCİ

Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin önceki gün “Güzelyurt’ta Kumköy Su Tesisi’nden üç ay içerisinde 14 bin dönüm tarımsal alana su ulaştırılacak” açıklaması, bölgedeki üretici birliklerini oldukça mutlu etti.

Bu projenin en kısa zamanda gerçekleşmesi gerektiğini belirten birlikler, bu durumun sonucunda üreticinin bir nebze olsun nefes alacağını kaydetti.

Söz konusu projeyle birlikte üreticinin bir nebze olsun sulama açısından rahatlayacağını kaydeden Güzelyurt Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, Güzelyurt’ta suların bitmek üzere olduğuna dikkat çekti.

Suyun geçmişte Güzelyurt havzasından Lefkoşa’ya basılırken, Geçitköy’den gelecek suyun, kendisinin anladığı kadarıyla Yılmazköy üzerinden, Güzelyurt havzasına basılacağını kaydeden Güzelyurt-Lefke Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu da, bu durumun olumlu bir yaklaşım olduğunu söyledi.

 

Akçın: Çok iyi bir proje

Güzelyurt Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, söz konusu projenin çok iyi bir proje olduğuna dikkat çekti.

Bu durumun kısa sürede üreticilere yansıtılması halinde üreticiye büyük rahatlık getireceğini söyleyen Akçın, “insanlar suya hasret kaldı. Şu an bahçelerini sulayamaz durumdadır üretici” şeklinde konuştu.

Güzelyurtlu üreticiye bu suyun ilaç gibi geleceğine vurgu yapan Akçın, en kısa sürede bu durumun halledilmesi gerektiğini söyledi.

Sulamaya verilene kadar tamamen geçici bir çalışmayla Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya ve Mağusa’ya giden eski suyun, Güzelyurt bölgesine verilmeye çalışıldığını belirten Akçın, ilk etabın bir ay içerisinde üreticiye verilmeye başlanacağını dile getirdi.

Bu durumun da büyük bir rahatlık getireceğini belirten Akçın, herkesin bu suya ihtiyacı olduğunu söyledi ve bölgede verimde de düşüş olduğunu savundu.

Bu suyun belli bir alanı sulayacağını ifade eden Akçın, “bu su Türkiye’den gelen suyla birleşince 5-6 bin dönüm ondan sonra 14 bine çıkacak” şeklinde konuştu.

 

“Fiyatlar henüz konuşulmadı”

Su fiyatının henüz konuşulmadığını belirten Akçın, ancak dolaylı olarak edindikleri bilgilere göre şu anda birlikler bazında fiyatların ortalamasının alınarak belli olacağını kaydetti.

1 lira civarında olacağını tahmin ettiğini söyleyen Akçın, bazı birliklerde 50 ile 70 kuruş, Bostancı’ya doğru 1 buçuk lira olduğunu ifade etti ve ortalamasının alınınca fiyatın 1 lira olacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Kendilerinin, Çukurova’daki fiyatların uygulanması yönünde taleplerinin olduğuna dikkat çeken Akçın, orada yıllık dönem başına fiyat verildiğini kaydetti.

Türkiye’deki üreticilere uygulanan fiyatların, bize de uygulanması gerektiğini ifade eden Akçın, şu an iyi üretim için tüm şartların iyi olması gerektiğini belirtti.

Gelecek olan suyun kesinlikle üreticiye nefes aldıracağını dile getiren Akçın, bunun tabii ki belli kesimlere olacağını söyledi ve “çünkü bu suyun her tarafa verilme imkanı yoktur” dedi.

Bütün bahçeleri kapsayacak bir projenin olmadığını ifade eden Akçın, projenin 3 sene sonra gelen suyla, artı belli takviyelerle bütün beldede yeni bir sulama sisteminin oluşacağına inandıklarını kaydetti.

Dünyada bu işlerin bilgisayar sistemiyle toprağın ihtiyacına göre ayarlandığını kaydeden Akçın, her yerin aynı suyla olamayacağını, bazı bölgelerin daha çok, bazı bölgelerin ise daha az su istediğini ifade etti.

Diğer ülkelerde uygulanan sistemin bu şekilde olduğunu vurgulayan Akçın, “böylece kimse kimseden su çalamaz. Bilgisayar sitemine göre alanın ihtiyacını sitem sağladıktan sonra su verilir” şeklinde konuştu.

Söz konusu durumun kısa sürede uygulanmasını ümit ettiklerini ifade eden Akçın, ilgili bakanın da öyle dediğini söyledi.

Üreticinin bir nebze olsun sulama açısından rahatlayacağını kaydeden Akçın, Güzelyurt’ta suların bitmek üzere olduğunu söyledi.

Geçmişte birçok kuyu izninin verildiğini ifade eden Akçın, bunların önlenmesi gerektiğini ve belli kuyuların da sistem dışı kalacağını savundu.

  

Dayıoğlu: Olumlu bir yaklaşım

Güzelyurt - Lefke Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu, bu durumun, eski Lefkoşa - Güzelyurt su hattını kullanarak daha önce Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya basılan su borularını kullanarak suyun ters yönde basılacağını belirtti.

Suyun geçmişte Güzelyurt havzasından Lefkoşa’ya basılırken, Geçitköy’den gelecek suyun, kendisinin anladığı kadarıyla Yılmazköy üzerinden, Güzelyurt havzasına basılacağını kaydeden Dayıoğlu, bu durumun olumlu bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Söz konusu durumu kendilerinin 4-5 ay öncesinde dile getirip söylediklerini ifade eden Dayıoğlu, bakanın da bunları ciddiye alıp kendisinin yapmış olduğu araştırma çerçevesinde mümkün olabileceğini gördüğünü söyledi.

Bunun sonucunda bakanın girişime başladığını dile getiren Dayıoğlu, bu gelişmeleri onayladıklarını ifade etti ve bakanı da tebrik edeceklerini vurguladı.

Bakanı bu açıklamaları fiiliyata koyduğu zaman tebrik edeceklerini ifade eden Dayıoğlu, bu gelişmelerle bundan sonra gelecek olan yılları kurtaracaklarını belirtti.

14 bin dönümün önem arz eden bir miktar olduğunu kaydeden Dayıoğlu, fiyat konusunda ise “her zaman şunu savunduk, hâlâ aynı düşünceyi savunmaktayız. Bugünkü koşullarda su fiyatı 1-1 buçuk lira tonu olarak ön görülüyorsa, bu suya kimse dokunamaz” dedi.

Ortalama olarak suyun fiyatının maksimum 20 kuruş tonu olması gerektiğini belirten Dayıoğlu, ancak bu şekilde üreticiyi kurtarabileceğine dikkat çekti.

Aksi taktirde maliyetlerin artacağına dikkat çeken Dayıoğlu, bu konu hakkında mukayese yapılması gerektiğini söyledi ve “bu su en ekonomik şekilde nasıl ulaştırılabilir, önemli olan budur” şeklinde konuştu.

 

“Fiyatın 20 kuruşa kadar olması halinde üretici gönüllü”

Türkiye’de bu fiyatın 8 ile 14 kuruş arasında olduğuna dikkat çeken Dayıoğlu, tonajın da limitsiz olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de kanala dalgıcı attıklarını ve istedikleri kadar çektiklerini söyleyen Dayıoğlu, ülkemizde böyle bir imkanın olmadığını, Türkiye koşullarında olsak bunu talep edebileceğimizi ifade etti.

Fiyatın 20 kuruşa kadar olması halinde üreticinin gönüllü olacağına dikkat çeken Dayıoğlu, bu fiyatın üzerinde olması halinde ise hem üreticinin hem de tüketicinin masraflarının artacağını ifade etti.

Üreticinin maliyetlerini aşağıya çekmek gerektiğine dikkat çeken Dayıoğlu, “en azından suyu ucuza getirelim ki o maliyetlerin bir arasını bulalım” dedi.

Bunun sonucunda hem üreticinin hem tüketicinin memnun kalacağını dile getiren Dayıoğlu, en kısa zamanda suyun sadece Güzelyurt için değil tüm bölgeye, kuraklık ve iklim koşulları çerçevesinde daha da ilerlemesi gerektiğini dile getirdi.

“Gelecek yıllarda ne olacağımız belli değil” şeklinde konuşan Dayıoğlu, bu suyun Yeşilırmak’a kadar gidebilme pozisyonu olması gerektiğini söyledi.

Üreticinin mağduriyet yaşamaması gerektiğini söyleyen Dayıoğlu, genel proje çerçevesinde bu suyun Yeşilırmak’a kadar ulaşmasının şart olduğunu söyledi.

İlgili bakana çağrıda bulunan Dayıoğlu, bu suyun Yeşilırmak’a kadar ulaşması gerektiğini yineleyerek, Lefke’nin de Denizli’nin de bu sudan yararlanması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75