Üretici, doğal afet ödemesi bekliyor

banner37

Üreticiler, doğal afetlerden doğan zararların kaymakamlıkların uhdesinde olması nedeniyle zararlarının zamanında tazmin edilemediğini savunarak Tarım Dairesi’ne devredilmesini isterken, yetkililer bunun ‘bütçe’ meselesi olduğu görüşünde.

banner87
Üretici, doğal afet ödemesi bekliyor
banner90
banner99

Tünay MERTEKCİ

Üreticiler, doğal afetler sonucu meydana gelen zararlarını, zamanında alamadıkları için, doğal afet sorumluluğun kaymakamlıklardan alınarak Tarım Dairesi’ne aktarılmasını isterken, yetkililer ise sorunun yetkinin kimde olduğu değil, ilgili kaleme bütçe ayrılmaması olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen aşırı yağışlardan kaynaklı su baskınları, fırtına ve dolu nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçiler, doğal afetlerin kaymakamlıkların sorumluluğunda olması nedeniyle zararlarının zamanında tazmin edilmediğini savunarak, doğal afetlerin Tarım Dairesi’nin sorumluluğuna verilmesini ve Tarım Sigortası kapsamında ödenmesini istemişti.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, uzun yıllardır doğal afetler konusunda oluşan zarar ziyanın, örneğin mandıra veya ağılların yıkılması, seraların delinmesi, sebze üretimindeki olumsuz hava koşullarından oluşan zararların karşılığının yıllar alınmadığını belirtti.

Bu durumların, şu anki yasaya göre doğal afetlerin kaymakamlıkların uhdesinde olmasından kaynaklandığını söyleyen Çavuş, tazmin noktasında bir kalemin olduğunu fakat hükümet edenlerin yıllardır bu kaleme para koymaması nedeniyle üreticinin alacaklarını alamadığını ifade etti.

Üreticinin bu nedenlerden dolayı tarım sigortasına geçişi istediğini kaydeden Çavuş, konunun kaymakamlık ya da Tarım Dairesi olmadığını söyledi ve “önemli olan, devlet doğal afetler konusunda bütçe ayırmak istiyorsa, bunu her yerde yapabilir” dedi.

Önemli olanın niyet olduğuna dikkat çeken Çavuş, “yeter ki hükümetlerin bu zararları ödeme niyeti olsun, gayret olsun” şeklinde konuştu.

 

“Gaye, üreticiyi mağdur etmemek olmalı”

Gayenin üreticiyi mağdur etmemek olması gerektiğine dikkat çeken Çavuş, bunun çok zor bir iş olmadığını ifade etti.

“Her yıl bütçeye belli bir miktar koyarsanız, bunun ödemesi yapılabilir” şeklinde konuşan Çavuş, zarar olmayan yıllarda para bile birikebileceğini söyledi.

Bildiği kadarıyla en son 2009’da bu konuyla ilgili bir ödeme yapıldığını dile getiren Çavuş, o zamandan sonra ödeme yapılmadığını kaydetti.

Bütçe oluşturulurken de bir kalemin öngörülmediğini ifade eden Çavuş, devletin bu düşünceden yoksun, uzak olduğu sürece, nereden istenirse ödemeye kalkılsın, burada yine aynı sıkıntıların doğacağını vurguladı.

Önemli olan hükümetin bakış açısı olduğunu söyleyen Çavuş, ülkemizde kırsal kalkınma olduğunu fakat içeriğinin boş olduğunu dile getirdi.

Bu yüzden önemli olanın hükümetlerin niyeti ve bakış açısı olduğuna vurgu yapan Çavuş, “gaye üreticiyi ve üretimi ayakta tutmak içinse, her türlü yapılabilir” dedi.

 

Arslan: Uzun zamandır böyle bir bütçe yok

Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, üreticinin kalemde bütçe olmadığı için zararını alamadığını belirtti ve “Tarım Dairesi’ne bağlı olunca para alınır, İçişleri olunca alınmaz diye bir şey yok” dedi.

Bu tür doğal afetlerin bütçesinin uzun zamandır bulunmadığına dikkat çeken Arslan, bunu Tarım Bakanlığı’na aktarınca da bir şey değişmeyeceğini ifade etti.

Tarım Bakanlığı’nın bazı şeyleri kendi bütçesinden karşıladığını dile getiren Arslan, önemli olan konunun kaleme para koyabilmek olduğunu söyledi.

“Doğal afetler için maalesef bizim bütçemizde bir şey gözükmüyor” diyen Arslan, zarar görenlerin kendilerine başvurduğunu, kendilerinin gereken, hangi alanda hasar varsa, o alanda hasar tespiti yaptırıp raporları tuttuklarını söyledi.

Ödeme emri gelmesi halinde de ödeme yaptıklarına dikkat çeken Arslan, kendilerinin üstlerine düşen tüm görevleri yaptıklarını kaydetti.

Tüm bölgelerde hasar tespitleri ve gereken durumları yaptıklarını ifade eden Arslan, “gereken belgeleri getiriyorlar arşivleyip tutuyor memurumuz. Hükümet kaynak bulması takdirde ödeniyorlar” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75