banner6

Üretici, tarımda planlama istiyor

banner37

2021’i pandemi ve döviz kaynaklı krizlerle boğuşarak geçiren üretici, yeni yılda işbaşına gelecek yeni hükümetten, “doğru tarım, doğru üretim” politikaları oluşturmasını bekliyor

Üretici, tarımda planlama istiyor
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde, 2021 yılı her açıdan çok zor bir yıl oldu. Sağlık, ekonomi, eğitim, turizm, ulaşım ve üretim gibi birçok sektör, pandemi ve dövizin yükselmesinden kaynaklı, can yakıcı sorunlarla geçti.

Özellikle üreticiler birçok kez isyan bayrağını çekerek, artan gübre, ilaç, akaryakıt, gıda ve yem fiyatları gibi girdi maliyetlerinin ciddi oranda artmasından yakındı.

Zor zamanlardan geçen üretici KIBRIS’a konuştu ve 2022 yılından beklentilerini sıraladı.

Özellikle maliyetlerin düşürülmesini, ya da artan maliyetler için üreticinin desteklenmesini isteyen üreticiler, üretimin artırılması, doğru üretim için tarımda planlama beklentisi içinde olduklarını kaydetti.

Naimoğulları: 2022’den istikrarlı bir ekonomi bekliyoruz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, 2021 yılını tüm üreticilerin ciddi sıkıntılar içinde geçirdiğine vurgu yaparak, gerek iki yıldır süren pandemi, gerekse dövizin inanılmaz şekilde yükselmesinin hem üreticileri, hem de vatandaşı ekonomik açıdan bitirdiğini söyledi.

Naimoğulları, üreticinin ekonomik sorunlar nedeniyle bu dönemde borçlanmak zorunda kaldığını, hayvanları satanlar, üretimi bırakıp göç edenler olduğunu belirterek, yılın sonunda yağan yağmurların ise 2021’in tek sevindirici olayı olduğunu vurguladı.

2022 yılında da yağışların aynı şekilde devam etmesi halinde üretim açısından güzel bir yıl olacağının altını çizen Naimoğulları, önceki yıllar gibi kurak geçecek bir yıl olursa, üretimde üreticinin yüzünün gülmeyeceğine, üretimin sürdürülebilir olmaktan çıkacağına dikkat çekti.

Dövizin 2021’in son günlerinde düşmesinin, yem fiyatlarına yüzde 20-30 civarında düşme olarak yansıdığına işaret eden Naimoğulları, “Döviz kurları yükselirken yüzde 100 artan yem fiyatlarındaki düşüş, şu an için yeterli değildir. Umarız ki döviz kurları 2022’de istikrarı sağlar ve yem fiyatlarında düşüş devam eder. Böylelikle dar gelirli vatandaşlar da et ve süte daha kolay ulaşır” dedi.

Naimoğulları, 2022’de, yeni hükümetle birlikte istikrarlı bir ekonomi, günübirlik değil planlı, programlı ve istikrarlı bir ekonomiye kavuşma temennisinde olduklarının altını çizerek, “Doğru tarım, doğru üretim politikaları ile 2022, üretici için güzel geçer diye umutluyuz. İthalata, dışa bağımlı bir ülkeyiz ve daha güçlü bir ekonomi için bu bağımlılığımızı azaltmamız, üretimimizi artırmamız şarttır” şeklinde konuştu

Halkseven: Tarım politikası şart

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, 2021’in üretim anlamında kötü geçmediğini ama üreticinin verdiği emeğin karşılığını tam anlamı ile alamadığını ancak “çok kötü bir yıl geçirdik” diye de bir tanımlama yapamayacağını söyledi.

Halkseven, yaşanan pandeminin ve dövizin yükselişinin üreticiye ciddi darbeler vurduğunun altını çizerek, sadece üreticinin değil, tüketicinin de bu olaylardan büyük ölçüde etkilendiğini vurguladı.

2022’den temennilerinin, artan girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesi ve tüketicinin de daha ucuza patates yiyebilmesi olduğunu belirten Halkseven, bugün yükselen maliyetler yüzünden bir kilo patatesin 15 TL’ye satıldığını hatırlattı.

Halkseven, geçtiğimiz yıl 155 TL’ye aldıkları gübrenin 1 yıl içinde 600 TL olduğuna dikkat çekerek, dövizin düşmesi ile bunun en fazla 500 TL’ye düşeceğini kaydetti.

Ülkenin tarım politikasına ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Halkseven, “Bu bağlamda Çiftçiler Birliği’nin yaptığı çalışmalar var. Umut ediyoruz ki 2022 ile birlikte daha ucuza, daha fazla verim alınabilecek bölgelerin planlandığı bir tarım planımız olur” şeklinde konuştu.

Kargı: Akaryakıtta indirime gidilmesini bekliyoruz

Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, hükümetin doğru yönetim yapamamasından dolayı 2021’in çok kötü geçtiğini bildirdi.

Kargı, hükümetin, Türkiye’den para alarak kuraklık ve benzeri sorunları bir nebze karşılamaya çalışsa da bu ödemelerin, üreticinin zararını karşılamak için yeterli olmadığının altını çizerek, seracının girdilerinin 2021 yılında ciddi derecede arttığını, borçlanmak zorunda kalan üreticinin borçların altından kalkamadığını vurguladı.

Üretimi sürdürebilmek için sürekli borç alan üreticinin, borçlarını ödeyemez duruma geldiğine dikkat çeken Kargı, ancak karın tokluğuna çalıştıklarını söyledi.

Kargı, 2022’den beklentileri arasında maliyetlerin düşürülmesi, özellikle akaryakıtta indirime gidilmesi, yeni yılla birlikte yeni seçilecek hükümetin, planlı tarım için çalışmalar yapması, üretimi önemsemesi, daha çok üreten bir toplum için çalışmalar yapması olduğunu anlattı.

Akçın: Artan maliyetler konusunda üretici desteklenmeli

Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, 2021’de üretimde rekoltenin düşük olduğunu, ama satış anlamında üreticinin istediğini aldığını vurguladı.

2021’de maliyetlerin çok fazla arttığından bahseden Akçın, 2022’de maliyetleri düşürmek için çalışmalar yapılması yönünde beklentileri olduğunu kaydetti.

Akçın, yeni yılda satış anlamında çok fazla umutlu olmadıklarını, çünkü dövizin yükselişine rağmen tüccarın fiyat kırmaya çalıştığını, alımda fiyatların bekledikleri şekilde olmadığını ifade etti.

Öte yandan 2022’de, her yılki gibi tarım politikası üzerinde çalışılarak, neyin, nereye, ne kadar ekileceğinin planlanmasını istediklerinin altını çizen Akçın, artan maliyetler konusunda üreticinin desteklenmesini beklediklerine de dikkat çekti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104