banner6

Üretici ürettiği için bin pişman

banner37

Üretici ürettiği  için bin pişman
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Cemre CEMALİ

   Ekonomik anlamda ciddi sıkıntı içinde olan, pahalılık ve zamlar nedeniyle üretimi bırakma noktasına gelen üreticiler, hükümet krizi nedeniyle çözüm bekleyen sorunlarının daha da artacağı endişesi taşıyor.

   “Ürettiğimize bin pişmanız” diyerek yaşadıkları sıkıntıları anlatan üretici kesim, elektrik zammı, girdi maliyetleri, fiyat belirsizliği gibi sorunların işlerini aksattığını söyledi.

Naimoğulları: Üretici ürettiği için bin pişman

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetin istifa ettiği gün de dahil olmak üzere son ana kadar kapı kapı gezerek taleplerini ilgili bakanlıklara ilettiklerini açıkladı.

   Türkiye ile 4 milyar 250 milyon TL’lik protokol imzalandığını hatırlatan Naimoğulları, protokolün içeriğinin belli olmadığını bu nedenle tarımda üretim için ayrılan bütçenin de ne kadar olacağını bilmediklerini söyledi.

   Naimoğulları, üreticinin elektrik ve arpa fiyatları konusunda desteklenmemesi, küçükbaş hayvancının alması gereken desteği 2 ay geçmesine rağmen hâlâ almamasından dolayı sıkıntılı günler geçirdiklerine dikkat çekti.

   Naimoğulları, hükümetin ne zaman kurulacağının ve kurulacak yapının ne olacağının belli olmadığını söyleyerek halkın ümitsizliğe ve umutsuzluğa sürüklendiğini kaydetti.

   Halkına, üreticisine ve sanayicisine verecek bir şeyi olmayan hükümetin istifa ettiğine dikkat çeken Naimoğulları, ülkede güvenilecek kimsenin kalmadığını belirtti.

   Hükümet kurulana kadarki sürede hayvancı ve üreticinin zamlar altında ezilmeye devam edeceğini söyleyen Naimoğulları, böyle giderse günün sonunda pahalılığın daha fazla olacağını vurguladı.

   Naimoğulları, “Karanlık bir yolda gidiyoruz, nereye gittiğimiz belli değil. Bu nedenle kaos, bir daha kaos getirecek” diyerek üreticinin ürettiği için bin pişman olduğunu söyledi.

   Üreticinin elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğini bilmediğini ifade eden Naimoğulları, üreticinin gün geçtikçe borç batağına girdiğini vurguladı.

   Hükümet olmadığı için destek ödemelerinin uzun bir süre daha verilmeyeceğine dikkat çeken Naimoğulları, “İnsanlar kendi yağıyla ciğerini kavurmaya çalışıyor. Üretici de açığını kapatamayacağı için mecburen çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını artırmak zorunda kalacak. Bu da direkt olarak vatandaşa yansıyacak” dedi.

Halkseven: Koltuk kavgasını

bırakıp, icraat yapın

   Kıbrıs Türk Patatesçiler Birliği Başkanı Engin Halkseven, sürekli değişen hükümetler sebebiyle sorunlara çare bulunamadığını, sorunların biriktiğini ve kangrenleştiğini söyledi.

   Üretim sektöründeki sıkıntıların çözülememesi sebebi ile her yıl üreticinin daha zora girdiğinin altını çizen Halkseven, üreticilerin sıkıntılar içinde olduğunu artık istikrarlı bir hükümete ihtiyaç olduğunu belirtti.

   “İcraat istiyoruz” diyen Halkseven, “Zamlar başını alıp gitti, üreticinin girdi maliyetleri yükseldi, üretici üretimden koptu, vatandaş geçinemez durumda ama çare yok” dedi.

   Üreticinin sorunlarına çözüm beklediğini söyleyen Halkseven, “Hükümet edenlerin koltuk kavgasını bırakıp, üretimi artırıcı, maliyetleri düşürücü ve tarımın kalıcılığını sağlayan çalışmalar ve planlamalar yapması şarttır” dedi.

Narenciye üreticisi de beklemede

   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Turgut Akçın, üretimin ve narenciyecilerin sorunlarına çözüm beklerken hükümetin bozulduğuna dikkat çekerek, dalındaki ürünü kesip kesemeyeceklerinin belli olmadığına, toplam 60 bin ton Valensiya Portakalın sadece 19-20 bin tonunun kesildiğine işaret etti.

   Akçın, mayısın ilk haftası, en geç ikinci haftası Akdeniz sineğinin ürüne zarar vermeye başlayacağını söyleyerek, ürün dalında kalırsa kurtlanacağını söyledi.

   Elektrikle ilgili sıkıntılarına da çözüm beklediklerine işaret eden Akçın, bu sorunların çözümü için daha fazla beklemeye güçleri olmadığını vurguladı.

   Hükümetin bir an önce kurularak elektrik tarifesindeki indirimi yapması gerektiğini belirten Akçın, “Şu anki elektrik fiyatı ile bahçeleri sulamamız mümkün değildir. 1 dönüm bahçe ayda 1 ton su ister. Bizim ise ne pınarımız var ne barajımız suyu elektrik kullanarak kuyudan çekiyoruz. Üretici 20 bin TL elektrik ve su faturasını mümkünü yok ödeyemez”.

Nizam: Teşvikleri karşılayacak para yok

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, yasaya göre yeni hükümet kurulana kadarki sürede eski hükümet edenlerin koltukları terk etmemeleri gerektiğini ifade etti.

   Üretim sektörünün devamlılığı açısından bunun önemli olduğunu kaydeden Nizam, “Hükümet edenlerle değil de para konusunda sıkıntımız var” dedi.

   Hükümetin teşvikleri karşılayacak parası olmadığını vurgulayan Nizam, üreticilerin ek bütçeyi beklediğini ve bunun da hayat pahalılığına göre düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

   Nizam, “Hükümetten beklentimiz ivedilikle bozulmayacak bir hükümet kurmalarıdır. Sağ sol demeden halkı düşünerek hareket etmeleri gerekiyor çünkü halk usandı. Hükümet de yaz-boz tahtasına döndü”.

Akbıçak: Hayvan yemi zamlandı,

canlı hayvan fiyatı da artacak

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, hükümetin istifasından önce hayvan yemine ciddi bir zam yapıldığını söyleyerek buna bağlı olarak canlı hayvan fiyatlarının artacağını söyledi.

   Akbıçak, hükümetin şimdiye kadar hiçbir şey yapmadığını belirterek bundan sonra da değişen bir şey olmayacağına inanç belirtti.

   Akbıçak, esnaf olarak vatandaşla iç içe olduklarını anımsatarak  “Vatandaşın hükümete karşı güveni kalmadı ve artık bu zamları kaldıracak durumda değiller. Yapılmış olan zamların geri alınacağının da bir söylentiden ibaret olduğunu düşünüyorlar. Markette 2-3 parça alıp 300-400 TL para koyup çıkan, kasaba gelemeyen insanlar hükümetten icraat bekliyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110