Üreticiler, kooperatifleşmeyi destekliyor

banner37

Tarım Bakanlığı’nın 2019 yılından itibaren üreticilere verilen desteklerin kooperatifler acılığıyla dağıtılmasını kararlaştırması, kooperatifleşmenin önemini gündeme taşıdı. Kooperatifleşmeyle, maliyetlerin azalıp üretimin artacağı görüşünde birleşen üreticiler de bu oluşuma sıcak bakıyor

Üreticiler, kooperatifleşmeyi destekliyor
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Tarımsal ürünlerde girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve ürünlere ortak fiyat verilebilmesi için kooperatifler çok önemli bir rol oynuyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bu amaçla 2019 yılından itibaren üreticilere verilen desteklerin kooperatifler acılığıyla dağıtılmasını kararlaştırarak, ülke genelindeki tüm üreticilerin kooperatif kurmasını teşvik etmek istiyor.

KIBRIS muhabirine konuşan üreticiler, tarımsal amaçlı kooperatifleşmenin çok uzun zamandan beri gerekli olduğu söyleyerek, kooperatifleşmeyle birlikte maliyetlerin azalacağı ve üretimin artacağı görüşünde birleşiyor.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, tarımda kooperatifleşmenin çok önemli olduğunu belirterek,  kooperatiflerin amacına uygun kullanılmasıyla, üretici ile tüketici arasındaki denge unsurunun sağlanacağını ifade etti.

KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, tarımda kooperatifleşmeye gidilmesiyle birlikte piyasanın kontrolünün sağlanacağını, maliyetlerin aşağıya çekileceğini ve üreticiler arasında yardımlaşmanın yapılabileceğini belirterek, kooperatifin, hem üretici, hem de yetiştirilen ürünleri marketlere pazarlayan kurum durumunda olacağına dikkat çekti.

Yeşilırmak – Yedidalga Üreticiler Birliği Başkanı Salahi Atalar da, kooperatifleşmenin, her anlamda üreticinin faydasına olduğunu ifade ederek, kooperatif sayesinde üretim için ihtiyaç duyulan birçok şeyin toplu olarak alınıp üreticinin hem maliyetini azaltılacağını, hem de ürün fiyatının, kooperatif tarafından belirlenebileceğini kaydetti.

Mormenekşe Enginar Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gazi ise, tarımsal ürünler için kooperatifleşmeyi desteklediklerini belirterek, bu oluşumla birlikte tarımsal ürünlerin fiyatını kooperatifin belirleyeceğini, böylece tüccara aynı fiyattan ürün verileceğini dile getirdi.

Yeşilada: Kooperatifle, hem üretici hem de tüketici korunacak

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, tarımda kooperatifleşmenin çok önemli olduğunu belirterek, kooperatiflerin amacına uygun kullanılması halinde bu oluşumun üretici ile tüketici arasında denge unsuru olacağını anlattı.

Yeşilada, tohumluk patatesin, üreticilere, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından verildiğini belirterek, yetkililerin, kendilerine, tohumluk patatesi devredeceğini söylediğini, bu nedenle de kooperatif kurduklarını anımsattı.

“Bir bakan geliyor tohumluk patatesi üreticilere devredeceğiz diyor, bir başka bakan geliyor bunu yapamayız diyor” şeklinde sitemde bulunan Yeşilada, tohumluk patatesin halen kendilerine devredilmediğine vurgu yaptı.

Yeşilada, kooperatiflere siyaset katılmasının çok kötü olduğunu belirterek, kooperatiflerin, amacına uygun bir şekilde siyasetten arındırılmış hareket eden kuruluşlar olması gerektiğini vurguladı.

İçerisinde siyaset barındırmayan kooperatiflerin bu sebeple daha iyi çalıştığını anlatan Yeşilada, tohumluk patatesin kooperatife devredilmesiyle, patatesin ihracatını ve pazarlamasının kooperatifin yapacağını kaydetti.

Ayrıca kooperatifleşmeyle birlikte patatesin iç piyasadaki fiyatlandırmasını da kooperatifin yapacağını söyleyen Yeşilada, böylece, hem üreticinin, hem de tüketicinin korunacağına dikkat çekti.

Yeşilada, “Üretici, patatesi tüccara bir liraya satarsa, tüccar bunu tüketiciye iki katına satar. Burada kazanan üretici değil, tüccardır. Yani esas parayı, aracılar kazanıyor” ifadelerini kullanarak, kooperatifleşmeyle birlikte piyasada dengenin sağlanacağını ifade etti.

Doğan: Kooperatifler ülke için çok önemli

banner134
KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, tarımda kooperatifleşmeye gidilmesinin yıllardır konuşulduğunu belirterek, bu amaçla geçtiğimiz ocak ayında Gazimağusa Seracılar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kurduklarını ifade etti.

Doğan, kooperatifin kurulmasıyla birlikte faaliyetlere başlamaya hazırlandıklarını, bunu çok önceden beri istediklerini dile getirdi.

Kooperatifle birlikte piyasanın kontrolünün sağlanacağını, maliyetlerin aşağıya çekileceğini ve üreticiler arasında yardımlaşmanın yapılacağını belirten Doğan, kooperatiflerin ülke için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca kooperatifin hem üretici durumunda, hem de üretilen ürünleri marketlere pazarlayan kurum durumunda olacağına dikkat çeken Doğan, Gazimağusa Seracılar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin yeni kurulduğu için tüm bunların yapılması için zamana ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Doğan, hükümetin almış olduğu kararla, üreticilere verilen teşviklerin kooperatifler üzerinden yapılacağını ifade ederek, bu sayede kooperatiflerin, üreticiler için daha cazip bir kurum haline geleceğini ifade etti.

Atalar: Kooperatif sayesinde reçel fabrikası kurulabilir

Yeşilırmak – Yedidalga Üreticiler Birliği Başkanı Salahi Atalar, kooperatifleşmenin her anlamda üreticinin faydasına olduğunu belirterek, bu sayede üretimin ve kalitenin daha fazla artacağını ifade etti.

Atalar, kooperatifleşmeyle birlikte üretim için ihtiyaç duyulan birçok şeyin toplu alınabileceğini kaydederek, böylece üreticinin hem maliyetlerini azaltacağını, hem de üretilen ürünün fiyatının kooperatif tarafından belirlenebileceğini vurguladı.

Ayrıca kooperatif sayesinde Avrupa Birliği (AB) ve Çukurova Kalkındırma Ajansı (ÇKA) desteklerinden daha kolay yararlanılabileceğini belirten Atalar, kooperatifleşmenin her anlamda ülke üretimine katkı sağlayacağını ifade etti.

Atalar, “Üretilen mal için tüccarlar kendi arasında konuşup fiyat belirliyor. Tüccarlar bir yere toplu halde mal vereceklerinde indirim yaparlar ama bu indirimi kendi kar paylarından değil, bizim üzerimizden yapıyorlar. Kimse üreticinin maliyetini düşünmüyor. Üretici her anlamda zorluk çekiyor” dedi.

Salahi Atalar, kooperatifleşmeyle birlikte üretilen malın fiyatının kooperatiflerce belirleneceğini ve ürünlerin pazarlanmasının kooperatiflerce yapılacağını anlattı.

Yeşilırmak bölgesinde faal olmayan bir kooperatifin bulunduğunu söyleyen Atalar, söz konusu kooperatifin ilerleyen zamanlarda faal hale getirilmesi için canla başla mücadele edeceklerine vurgu yaptı.

Atalar, kooperatifin faal hale getirilmesiyle birlikte kooperatif bünyesinde reçel fabrikası da kurulabileceğine dikkat çekerek, fabrikayla birlikte üretimin daha da artabileceğinin altını çizdi.

Gazi: Kooperatif sayesinde her tüccara aynı fiyattan ürün satılacak

Mormenekşe Enginar Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gazi, tarımsal ürünler için kooperatifleşmeyi desteklediklerini belirterek, bu amaçla Enginar Üreticileri Kooperatifi’ni kurduklarını, ancak kooperatifi yaşatamadıklarını ifade etti.

Gazi, enginar üreticileri olarak ürünlerin kooperatif çatısı altında tek bir yerden satışının yapılmasını istediklerini söyleyerek, enginarların şu an 8-9 farklı yerden satışının yapıldığını ve her tüccarın ürünleri farklı fiyattan satın aldığını dile getirdi.

Enginar Üreticileri Kooperatifi’nin kişisel çıkarlar yüzünden yaşatılamadığını söyleyen Gazi, kooperatifi, bu dağınık sistemde etkin bir biçimde çalıştırmanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Kooperatifle birlikte ürünlerin fiyatını kooperatifin belirleyeceğini, böylece de her tüccara aynı fiyattan ürün verileceğine dikkat çeken Gazi, bunun hem üreticiye, hem de tüccara fayda sağlayacağını bildirdi.

Gazi, mevcut sistemle kimin ne fiyat verdiğinin belli olmadığını belirterek, her geçen gün girdi maliyetlerinin arttığına, ancak ürünlerin tüccara halen 10 yıl önceki fiyattan satıldığına dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75