banner6

Üreticilerin hükümetten milyonlarca TL alacağı var

banner37

Üreticilerin hükümetten  milyonlarca TL alacağı var
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Pandemi süreci ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından yerel üretimin öneminin farkına varılırken, ülkedeki üretimin temel taşlarından olan tarım sektöründe büyük sıkıntılar yaşanıyor.

   Pandemi süreci, Rusya- Ukrayna savaşı, dövizdeki hareketlenme, mazota yapılan zam, desteklerin zamanında verilmemesi gibi nedenler üreticileri ayakta duramayacak hale getirdi.

   KIBRIS, daha birkaç hafta önce göreve seçilen Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam’ın sektörde yaşanan sorunlar ve sorunların ortadan kaldırılması için hedefleriyle ilgili görüşlerine başvurdu.

   Nizam, üretimin hükümet değil devlet politikası haline gelmesi gerektiğini belirterek, üreticilerin artık gelir elde edemeyecek duruma geldiğini ve bıçağın kemiğe dayandığını kaydetti.

   Üreticilerin hükümetten bir yıllık desteklerini alamadıklarını dile getiren Nizam, tarım sektöründeki tüm üreticilerin kendi başkanları olacak şekilde tek bir çatı altında birleşmesi ve hükümetlere karşı güç kazanması için çalışmalara başladıklarını vurguladı.

“Çiftçiyi bir yanda hava koşulları,

bir yanda hükümet koşulları zorluyor”

   Mehmet Nizam, çiftçilerin pandemi sürecinde ve Rusya-Ukrayna sürecinde sıkıntıya girdiğini belirterek, hem KKTC’nin hem de diğer ülkelerin hammaddeyi bu iki ülkeden temin ettiğini ancak bu savaş sürecinde hammadde sıkıntısının en üst seviyeye çıktığını kaydetti.

   Dolar ile Euro’nun yükselmesinin de kendilerini yıprattığını dile getiren Nizam, şu an dünyanın her yerinde tahıl savaşı çıktığını ifade etti.

   Nizam, tüm dünya ülkelerinin yerel üretiminin öneminin farkına vardığına işaret ederek, “Bizler de temel gıdada yer aldığımız için üretmeye her zaman hazırız. Üretmenin karşılığını alamadan üretiyoruz. Buna ne kadar dayanabiliriz biz de bilmiyoruz. Çünkü hükümet edenlerle onların mali sıkıntısı bizlere de yansıdı. Bu yüzden üretim sektörü büyük sıkıntı içerisindedir” şeklinde konuştu.

   Üretebilmek için belli bir gelir elde etmeleri gerektiği üzerinde duran Nizam, içerisinde bulunan süreçte gelir elde edemediklerini, “Bıçak kemiğe dayandı” denilen noktada bulunduklarını vurguladı.

   Nizam, hükümetten bir yıllık alacaklarının henüz kendilerine verilmediğine dikkat çekerek, bunların yüksek meblağlar olduğunun altını çizdi.

   Suni gübrede, çuval başına 70 TL olmak üzere 17 milyon TL’lik desteğin henüz verilmediğini belirten Nizam, dönüm başı 13 TL olacak şekilde almaları gereken mazot desteğinin ve dönüm başı 43 TL olan Doğrudan Gelir Desteği’nin de ödenmediğini kaydetti.

   Nizam, bu desteklerin verilmemesinin üreticiyi sıkıntıya soktuğunu dile getirerek, üretim sektörünün dünyanın her yerinde desteklendiğini, ülkemizde de aynı durumun söz konusu olduğunu, ancak bu desteklerin üreticiye bir şekilde ulaşmadığını ya da geç ulaştığını ifade etti.

   Ülkenin kurak bir bölge olması nedeniyle tarımda ürün kaybı yaşandığına işaret eden Nizam, bu durumun da üreticiyi sıkıntıya soktuğunu, bu sebeplerden dolayı üreticinin artık bıktığını anlattı.

   Nizam, çiftçilerin üretemez duruma geldiği üzerinde durarak, hem hava koşullarının hem de devlet koşullarının üretimi zorlaştırdığının altını çizdi.

“Hükümet üreticiye çelme takmaya çalışıyor”

   Nizam, hükümetin üretim sektörüne çelme takmaya çalıştığını öne sürerek, çiftçilerin hasat yapmaya hazırlandığı sırada hükümetin çiftçilerin arpalarını daha düşük fiyata almak için dışarıdan arpa getirmeye çalıştığını anlattı.

   Arpadaki rekoltenin bu yıl 50-60 bin ton olacağı öngörüsünde bulunan Nizam, 20 bin tonunun tohum olarak toprağa geri döneceğini, 10 bin tonunun hayvancı ve çiftçi arasında el değiştireceğini, geriye kalan 20-25 bin tonunun ise kilosu 7 TL’den alınmasını istediklerini ancak bekledikleri cevabı alamadıklarını vurguladı.

   Nizam, arpayı 4,5-5 TL’ye vermeleri durumunda gelecek yıla ekim yapacak gücü kendilerinde bulamayacaklarını ve ayakta duramayacak hale geleceklerini belirterek, bunun da üretim sektörü için büyük bir sıkıntı olduğunu kaydetti.

   Dünyada yaşanan arpa ihtiyacının ülkemiz adına da önemli olduğunu, özellikle hayvanlar için kaba yem olarak arpaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Nizam, bu sorunun üretimi ciddi anlamda olumsuz etkileyeceğini öngördü.

   Nizam, temel gıda olan ekmeğin de buğdaydan yapılması nedeniyle buğdayda da büyük sıkıntı yaşandığını ifade ederek, buğdayın yüzde 90’ının da Rusya’dan geldiğini bildirdi.

   Nizam, Rusya’nın dışarıya tahıl vermemesi durumunda ilerleyen günlerde ülkede büyük sıkıntıların yaşandığına şahit olunacağına vurgu yaptı.

   Geçen yılın yanlış yönetilmesinden dolayı bu yıl çiftçilik sektöründe yüzde 30 verim kaybı yaşandığına işaret eden Nizam, bunun da devletin suçu olduğuna dikkat çekti.

   Nizam, “Devlet bizi tazmin etmekte çok geç kaldığı gibi, geçen yıldaki arpa fiyatını bize düşük tutup gelirimizi kısıtladığı için üreticiler toprağı yeterli düzeyde işleyememiştir, aynı zamanda gübrenin de pahalı olmasından dolayı gübre de atamamıştır. Dolayısıyla çıkardığımız ürünün yüzde 30 az rekolte yaptığı görülüyor. Bu yıl büyük bir sıkıntı içerisine girdiğimize inanıyorum” şeklinde konuşarak, eğer tam bir verimle üretim yapılsaydı önümüzdeki 6 ay yetecek miktarda arpa üretilebileceğini ancak bunun yapılamaması nedeniyle sadece 3-4 aylık arpa ihtiyacının karşılanabileceğini dile getirdi.

“Tarım üreticilerini tek çatı

altında toplamayı hedefliyoruz”

   Kendilerine yapılan bütün desteklemelerin hükümet politikası değil devlet politikası olması gerektiğini belirten Nizam, üretim sektöründeki tüm çalışanların mağdur edildiğini kaydetti.

   Nizam, dövizdeki hareketlenmelerden dolayı ve mazotun da dövize bağlı olmasını nedeniyle üretim sektörünün büyük zarar gördüğünü dile getirerek, mazot desteğinin TL olarak değil litre olarak verilmesi, üreticilerin yılda kaç litre mazot desteği alacaklarını bilmesi gerektiğini ifade etti.

   Doğrudan Gelir Desteği’nin ise para olarak değil dönüm başına kilo suni gübre olarak verilmesi gerektiğine işaret eden Nizam, “Üretim devlet politikasında olmuş olsa bu bütçelerde ayrılır, memurlarda olduğu gibi günü gününe ödenirdi. Biz yılda 2-3 kez ödeme alacağız onu da alamıyoruz” dedi.

   Nizam, üretim sektörünün daha ileriye nasıl taşınacağını ve rekoltenin nasıl yükseleceğini sorarak, rekoltenin yükselebilmesi için birinci derecede tohum kullanılması gerektiğini söyledi.

   Nizam, tohumculuğu Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci’nin yaptığı gibi ilerletip kullanılması durumunda, eski tohumlardan elde edilen yüzde 60’lık rekoltenin nitelikli tohumlarla yüzde 80-90’a çıkabileceğini vurguladı.

   Bunların da düzeltilmesi gerektiği üzerinde duran Nizam, bunun yanında üretimin gelişebilmesi için Avrupai standartlarda makinelerin kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, bunun için de büyük projeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

   Çiftçiler Birliği olarak bunlar için çaba sarf edeceklerini söyleyen Nizam, öte yandan tarım sektöründeki tüm üreticileri kendi başkanları olacak şekilde tek bir çatı altında toplamayı düşündüklerini dile getirerek, bu yönde çalışmalara başladıklarını, hayvancılar, arıcılar, narenciyeciler gibi tüm üretim sektörünün tek çatı farklı başkanlarla yönetilmesini talep ettiklerini yineledi.

   Bunun başarılması durumunda hükümetlere yönelik daha güçlü olacaklarını belirten Nizam, çiftçilere yönelik eğitimlerin verildiğini ancak gelirlerinin olmaması nedeniyle eğitim noktasında sıkıntı yaşandığını, gelişemediklerini söyledi. Nizam, “Umarım bu sürede bu sorunların önüne geçer gelişme kaydederiz” dedi.  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110