Üreticinin umudu, seçim sonrasına kaldı

banner37

Seçim yasaklarının bitmesinin ardından Tarım Bakanlığı'nda hareketli günler yaşanacak. TL'nin, döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle girdi maliyeti artan üreticiler, taleplerini yinelemek için seçim yasaklarının sona ermesini bekliyor.

banner87
Üreticinin umudu, seçim sonrasına kaldı
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası'nın (TL) dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı nedeniyle girdi maliyetleri iyice artan üreticinin umudu seçim sonrasına kaldı.

Bir süre önce devletten "vergisiz mazot", "arpa ile süt fiyatlarında düzenleme" talepleri konusunda Tarım Bakanlığı ile görüşme yapan üreticiler, seçim yasakları nedeniyle bu görüşmelere ara verdi.

Üretici birlikleri, taleplerini yeniden gündeme getirmek için seçim yasaklarının sona ermesini bekliyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da,     Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada da, seçim yasakları nedeniyle şu anda hükümetten herhangi bir talepte bulunamadıklarını açıkladı.

Her iki birlik başkanı da, üreticiye, "vergisiz mazot verilmesi" taleplerini yinelemek için seçim yasaklarının sona ermesini bekliyor.

 

Naimoğulları: Adım atılamıyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, seçim arifesinde olunması nedeniyle şu anda üreticilerin sorunlarını çözmek için adım atılamadığını söyledi.

Ancak Türk Lirası'nın (TL) değer kaybı nedeniyle yem fiyatlarının zamlandığını kaydeden Naimoğulları, seçim sonrasında hükümet yetkilileri ile bu konuda görüşme yapacaklarını belirtti.

Naimoğulları, devletten alacakları ödemelerde ise şu anda sorun yaşamadıklarını ifade etti.

 

"Akaryakıta 41 kuruş zam yapılacak"

Naimoğulları, seçimin ardından akaryakıt fiyatlarının daha da zamlanmasının beklendiğini ifade etti ve mazotun da üretimin temel girdilerinden olduğuna vurgu yaparak, bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini anlattı.

Mustafa Naimoğulları, "Hem bizde, hem de Türkiye'de seçimler var. Bu seçimlerin bitmesini bekliyoruz. Seçimin ardından sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor. Seçimin ardından 41 kuruş civarında akaryakıt zammı olacağını duyduk. Şu anda seçim nedeniyle zam yapılmadı" dedi.

 

"Yem fiyatları zamlanıyor"

Özel yem fabrikalarının yem fiyatlarına da zam yaptığını kaydeden Naimoğulları, bunun en büyük nedeninin, TL'nin döviz karşındaki değer kaybı olduğunu belirtti.

Naimoğulları, bu zamlar karşısında üreticinin ayakta duramayacak hale geldiğini söyledi ve yetkililerden, bu soruna bir çare üretmesini istedi.

 

"Vergisiz mazot şart"

Naimoğulları ayrıca, mazotun üretimin temel girdilerinden olduğunu yineleyerek, üreticiye vergisiz mazot verilmesini istedi.

Mustafa Naimoğulları, bu konuda da hükümet yetkilileri ile seçim sonrasında görüşeceklerini kaydetti.

 

Yeşilada: Vergisiz mazot şart

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, üretimin temel girdilerinden olan elektrik ve mazot fiyatlarının artmasının, üreticiyi perişan ettiğini anlattı.

Ancak buna rağmen üreticinin maliyetlerinin düşmesi için tek bir adım bile atılmadığından söz eden Yeşilada,   Türkiye'de, Güney Kıbrıs'ta ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde, üreticilere, vergisiz mazot verildiğini ifade etti.

Ahmet Yeşilada, yerli üreticiye de maliyetlerinin düşmesi için vergisiz mazot verilmesinin şart olduğunu söyledi.

 

"Alacaklarımız var"

Yeşilada, patates üreticilerinin ürün bedeli olarak devletten alacağı olduğunu hatırlattı ve sözleşme yapan üreticiden, ürünleri alınıp hava depolarına konulmasına rağmen ödemenin henüz yapılmadığını ifade etti.

Bir yandan üreticiye alacakları ödenmezken, diğer yandan elektriğe, mazota, tohum fiyatlarına sürekli zam yapıldığını kaydeden Yeşilada, seçim yasaklarının sona ermesinin ardından bu konularda yeninden hükümet yetkilileri ile görüşeceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75