Üreticinin zararı büyük

banner37

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, son günlerde çıkan yangınlarda 4 bin dönüm hasat edilmemiş arazinin ve toplamda bin ton civarı arpa ve buğdayın yanıp kül olduğuna dikkat çekti

Üreticinin zararı büyük
banner90
banner8

“DEVRİYE EKİBİ OLUŞTURDUK”… Son günlerde ülkenin dört bir yanında çıkan yangınların üreticinin 1 yıllık emeğini, 1 yıllık umudunu ve gözü gibi baktığı ekinlerini yakıp kavurduğuna dikkat çeken Çiftçiler Birliği Başkanı Çavuş, Doğal Afet Ödeneği’nden karşılanması gereken üretici zararının ise karşılanmadığını kaydetti. “Çiftçinin yangınlarda maddi kaybı büyük oldu”  diyen Çavuş, yangınlarla ilgili Çiftçiler Birliği bünyesinde çiftçilerden oluşan müdahale ekibi ve Serdarlı ve İkidere bölgelerinde kontrol amaçlı devriye ekipleri oluşturduklarını vurguladı.

“4 BİN DÖNÜM ARAZİ, BİN TON ÜRÜN YANDI”…  Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, son günlerde çıkan yangınlarda Altınova’da 600 dönüm, Pınarlı’da 250 dönüm, Geçitkale’de 600 dönüm ve Serdarlı ile Ulukışla’da 700 dönüm civarı hasat edilmemiş arazinin yandığını vurgulayarak, toplamda 4 bin dönüm arazinin ve bin ton arpa ve buğdayın kül olduğunu söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde ardı ardına farklı bölgelerde çıkan yangınlar herkesin kafasında soru işaretleri oluşturdu. Ülkenin dört bir yanında çıkan yangınlar insan eli ile mi yakıldı, yoksa cam parçaları veya izmaritten mi meydana geldiği sorgulanmaya başlandı.

   Ardı arkası kesilmeyen yangınlarla ilgili Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş (Kelle), KIBRIS Gazetesi’ne konuşarak, yangınların, üreticinin 1 yıllık emeğini, 1 yıllık umudunu ve gözü gibi baktığı ekinlerini yakıp kavurduğuna dikkat çekti. Çavuş, bu durumun özde üreticiyi, genelde ise milli geliri etkilediğini söyledi.

   Çavuş, yangınlarla ilgili Çiftçiler Birliği bünyesinde çiftçilerden oluşan müdahale ekibi ve Serdarlı ile İkidere bölgelerinde kontrol amaçlı devriye ekipleri oluşturduklarını vurguladı.

   Geçitkale’de 600 dönüm civarı bir alanın yandığını hatırlatan Çavuş, “Sadece bu yangında 200 bin kilo arpa heba oldu. Çiftçinin meydana gelen yangınlarda maddi kaybı büyük oldu. Bir yıl verdikleri emekler ise boşa gitmiş oldu. Yangınlarda heba olan ürünler hem ülke, hem de üretim için büyük kayıptır” şeklinde konuştu.

   Çiftçiler Birliği Başkanı Çavuş, son günlerde meydana gelen yangınlarda Altınova’da 600 dönüm, Pınarlı’da 250 dönüm, Geçitkale’de 600 dönüm ve Serdarlı ile Ulukışla’da 700 dönüm civarı hasat edilmemiş arazinin yandığını vurgulayarak, toplamda 4 bin dönüm arazinin ve bin ton arpa ve buğdayın kül olduğunu söyledi.

   Geçmiş yıllara göre artış gösteren yangın olayları dolayısıyla üreticileri uyardıklarının altını çizen Çavuş, “Tüm üreticilerimize ekili olan alanlarının yol kenarlarına yakın bölümlerini biçmeleri ve temizlemeleri yönünde çağrı yaptık” dedi.

   Çavuş, yangınlara yönelik ekip kurduklarını vurgulayarak, yıllardır yangın ekibine iş düşmediğini, ama bu yıl durumun farklı olduğunu belirtti.

   Çavuş, son yaşanan yangın olaylarının çok üzücü olduğuna dikkat çekerek, bu yangınların sebebinin izmarit ya da cam parçası olduğuna inanmadığını vurguladı.

   1 günde 5 ayrı yerde yangın çıktığını hatırlatan Çavuş, ertesi gün çıkan yangınların Pınarlı kavşağında çıkmasının ardından, Ercan yolu üzerinde ve daha o söndürülemeden Serdarlı’da 2 ayrı yerde çıkan yangınların bu durumun tesadüf olmadığını zaten ortaya koyduğunu belirtti.

“Bölgede düzenli devriye gezmeli”

   Polisle bu yangınların bilinçli olabileceği yönünde görüştüğünün altını çizen Çavuş, polisin bu bölgelerde düzenli devriye atması gerektiğini söyledi.

   Çavuş, Çiftçiler Birliği olarak kendilerinin de devriye oluşturduklarını vurgulayarak, Serdarlı’da ve İkidere’de çift kişilik ekiplerin devriye gezdiğini kaydetti.

   Ulukışla’da çıkan yangına ilk olarak Çiftçiler Birliği ekiplerinin müdahale ettiğini söyleyen Çavuş, bu yangınların önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

“Ektiğiniz arazilerin yola yakın bölümünü temizleyin”

   Çavuş, yangınları önlemek ve zararlarından kaçınmak için halka içtikleri sigara izmaritlerini camdan dışarı değil de araçtaki kül tablalarına söndürme, şişerleri ise boş arazi ve yollara atmama çağrısı yaptı.

   Çavuş, çiftçilere ve üreticilere ektikleri arazilerinin yola yakın bölümlerini biçme, özelliklede dağ eteklerinde hasat yapacak olanların yol kenarlarını temizlemesi çağrısını da KIBRIS Gazetesi aracılığı ile yineleyerek, “Hiç değilse izmaritten çıkabilecek yangınların önüne geçelim” şeklinde konuştu.

“Çiftçinin maddi kaybı büyük”

   Geçitkale’de 600 dönüm civarı bir alanın yandığını hatırlatan Çavuş, “Sadece bu yangında 200 bin kilo arpa heba oldu. Çiftçinin meydana gelen yangınlarda maddi kaybı büyük oldu. Bir yıl verdikleri emekler ise boşa gitmiş oldu. Yangınlarda heba olan ürünler hem ülke, hem de üretim için büyük kayıptır” şeklinde konuştu.

   Çavuş, yangınlarda meydana gelen zararın Doğal Afet Ödeneği fonundan tazmin edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, yıllardır bu gibi doğal afet durumlarında üreticinin zararının tazmin edilmediğini vurguladı.

   Sadece yangında oluşan zararın değil, dolu, rüzgâr gibi olaylarda yaşanan zararların da Doğal Afet Ödeneğinden ödenmesi gerektiğini ifade eden Çavuş, üreticinin bu konularda bilinçsiz olduğunu ve bu tarz olaylarda zararlarını alamadıklarını söyledi.

   Çavuş, son günlerde meydana gelen yangınlarda Altınova’da 600 dönüm, Pınarlı’da 250 dönüm, Geçitkale’de 600 dönüm ve Serdarlı ile Ulukışla’da 700 dönüm civarı hasat edilmemiş arazinin yandığını vurgulayarak, toplamda 4 bin dönüm arazinin ve bin ton arpa ve buğdayın kül olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75