banner6

Üreticiye akaryakıt ve elektrik teşviki elzem

banner37

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Uluçam, elektrik ve akaryakıt zamlarıyla birlikte KKTC tarımının ‘bitme tehlikesiyle’ karşı karşıya kaldığını vurguladı:

Üreticiye akaryakıt ve elektrik teşviki elzem
banner150 banner151 banner143

“AKARYAKIT DESTEĞİ GÜNCELLENMELİ”…Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, akaryakıt zamları neticesinde, geçen yılın hasat döneminde 5,30 TL olan mazotun, sadece bir yıl zarfında dört kat arttığını belirtti. Hasat dönemine özel de olsa üreticilerin girdi maliyetlerini azaltmak açısından üreticilere verilen akaryakıt desteğinin arttırılmasının elzem olduğunu aktaran Uluçam, “Zaten bu akaryakıt desteği yıllardır artırılmadığından, güncellenmesi de artık şart oldu” dedi.

“İTHALAT LOBİSİNE TESLİM OLMAYALIM”…Erkut Uluçam, “Elektriğe yapılan son ‘uçuk’ zam neticesinde tarımsal amaçlı elektriğin fiyatı 2,70 TL’ye çıktı fakat tarımsal amaçlı elektrik teşviki yine 10 kuruş olarak sabit kaldı. Tarımsal amaçlı elektrik kullanan üreticilere yönelik teşvik miktarı arttırılmazsa, yerel tarımın sonu gelir. Üreticiler üretemeyecek duruma gelirse, şunu herkes net şekilde bilsin ki tüketiciler ‘ithalat lobisine’ teslim olmak zorunda kalır” ifadelerini kullandı.

Ali ÇATAL


Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, akaryakıt fiyatlarına yapılan son zammın üreticiyi çok zora sokacağını vurguladı.


Akaryakıt zamları neticesinde, KKTC’de hasat zamanı yaklaşan silaj, sano ve tahıl için maliyetlerin de katlanacağına işaret edenUluçam, geçen yılın hasat döneminde 5,30 TL olan mazotun, sadece bir yıl zarfında dört kat arttığını belirtti.


Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle dünyadaki bütün dengelerin bozulduğunu ve global emtia borsalarında soya, mısır, buğday, arpa ve diğer tüm ham madde fiyatlarında ‘ürkütücü’ artışların kayda geçtiğini de hatırlatan Uluçam, bu süreçte özellikle hayvancılıkla uğraşan üreticilerin, artan üretim maliyetleri nedeniyle çok zorlanacağını söyledi.

Hasat dönemine özel de olsa üreticilerin girdi maliyetlerini bir nebze olsun azaltmak açısından üreticilere verilen akaryakıt desteğinin arttırılmasının elzem olduğunu aktaran Uluçam, “Zaten bu akaryakıt desteği yıllardır artırılmadığından, güncellenmesi de artık şart oldu” ifadelerini kullandı.

Uluçam, ülkedeki tarımsal üretimin de elektriğe yapılan son zamların akabinde ‘hatırı sayılır’ bir düşüş yaşayacağını tahmin etmenin zor olmadığını da söyledi.

Üreticinin en büyük girdi maliyetlerinden elektriğeyapılan zamdan en fazla etkilenecek sektörlerin başında tarımın geldiğini ve elektrik ücretinin kısa sürede ‘üç kat artması’ nedeniyle birçok üreticinin ‘üretip üretmeme kararsızlığı’ yaşamaya başladığını ifade eden Uluçam, elektriğin, üretimin pek çok aşamasının yanı sıra su kuyularından su çekimi, sebze ve meyvelerin depolanması, hayvancılık sektöründe yemin karıştırılması, sütün sağılması ve soğutulması gibi pek çok yerde kullanıldığına dikkat çekti.


Bu bağlamda, söz gelimi Güzelyurt bölgesinde ‘yerin 100 metre altından’ çıkarılan suyun, üretici için artık çok masraflı hale geldiğini belirten Uluçam, yerin sadece bir metre altından su çıkarılan diğer arıtma tesislerindeki benzer projelere ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

“Yerel üretimin sonu gelecek”

Erkut Uluçam, üretimden kopmanın,beraberinde pahalılığı da getireceği uyarısını da yaptı.


“Üretimde meydana gelmesi son derece olası azalmanın neticesinde, ülkedeki üretimi zaten yeterli olmayan sebze ve meyvelerin fiyatlarının da kat be kat artacağı aşikar” şeklinde konuşan Uluçam, ‘ithalat izni’ izin tarım Bakanlığı kapılarına dayanılması konulu ‘aynı filmi’ tekrar izlemeye hazır olunması gerektiğini vurguladı.


Kamuoyunda sürekli tartışılan ‘ithalat izni’ konusunun da yöneticiler ve halk tarafından layıkıyla bilinmediğini söyleyen Uluçam, ithalatın ‘hiçbir meyve ve sebzenin’ fiyatını aşağıya çekmediği bilgisini verdi.

Uluçam, “İthalat faturalarındaki fiyatlar ile ithalatçının bu ürünleri markete sattığı fiyatlar arasında ‘en az yüzde 200’ fark var. Bu yakıcı soruna çare olacak fiyat denetimi konusundaki yetkiler ise Ekonomi Bakanlığı’nda fakat bugüne kadar bu konuda herhangi bir denetim yapılmadığı da ortadadır” ifadelerini kullandı.

Tarımsal üretime uygulanan ücretin beş yıl önce 50 kuruş olduğu halde, tarımsal üretim yapan işletmelere bugün kilovat saat başına 10 kuruş destek verildiğini; elektriğe yapılan son zamdan önce ise tarımsal amaçlı kullanılan elektriğe 10 kuruş teşvik verildiğini hatırlatan Uluçam, son tahlilde üreticinin elektriği bugün 92 kuruşa tükettiğine dikkat çekti.

Uluçam, sözlerini “Elektriğe yapılan son ‘uçuk’ zam neticesinde tarımsal amaçlı elektriğin fiyatı 2,70TL’ye çıktı fakat tarımsal amaçlı elektrik teşviki yine 10 kuruş olarak sabit kaldı. Tarımsal amaçlı elektrik kullanan üreticilere yönelik teşvik miktarı arttırılmazsa, yerel tarımın sonu gelir. Üreticiler üretemeyecek duruma gelirse, şunu herkes net şekilde bilsin ki tüketiciler ‘ithalat lobisine’ teslim olmak zorunda kalır” ifadeleriyle sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 11:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110