Üretim çıkmazda, üretici mağdur!

banner37

Tarımdan geçimini sağlayan üretici, pandemi yüzünden büyük mağduriyet yaşıyor. Piyasanın daralması ve alım gücünün düşmesi yüzünden ürünü elinde kalan üretici, maliyetinin altında satış yapmak zorunda kalıyor. Bu çile, patatesten tutun da domates ve kolokasa kadar birçok ürünü yetiştiren üreticinin ortak kaderi oldu

Üretim çıkmazda,  üretici mağdur!
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

ÜRÜNLER MALİYETİN ALTINDA SATILIYOR… KIBRIS’a konuşan tarım sektöründen birçok üretici, otellerin, açık ve kapalı pazarlar ile restoranların pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olmasından dolayı ürünlere talebin düştüğünü kaydetti. “Talebin düşmesi, ürünlerin maliyetinin altında satılmasına ya da elde kalmasına neden oluyor” diyen üreticiler, pandemi kaynaklı ihracat da yapamadıklarını, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güney Kıbrıs’a sattıkları ürünleri de, ürün kontrolü yapan Avrupa Birliği yetkilisinin gelmemesinden dolayı satamadıklarını söyledi

TALEP AZALDI, İHRACAT DURDU, ÜRÜN ELDE KALDI… Patates üreticileri, iç piyasada talep azalmasından dolayı fiyatın düşmesinden ve ihracat yapamadıkları için de ürünlerin elde kalmasından yakınıyor. Seracılar ve domates üreticileri de otellerin kapalı olmasından kaynaklı talebin azaldığını ve geçtiğimiz yıl 7 TL’ye sattıkları domatesin fiyatının 2 TL’ye düştüğünü söyledi. Enginar üreticileri, rekoltenin düşmesinden dolayı enginarda elde kalma sıkıntısının yaşanmadığını ama para toplamakta zorluk çektiklerini belirtti. Kolokas üreticileri, ihracattan ve fiyatın 6-7 TL’den 4,50 TL’ye düştüğünden dert yandı. Üreticiler, çilek, nar, biber, patlıcan gibi birçok üründe de benzer sıkıntılar olduğunu anlattı

Ülkenin diğer sektörlerinde olduğu gibi tarım sektörü de pandemiden nasibini alıyor.

Koronavirüs pandemisinden kaynaklanan birçok sorun ile mücadele eden üreticiler, talebin azalmasından dolayı ürünlerin elde kaldığını, ihracatın durduğunu ve yetiştirilen ürünün de maliyetin altında fiyatlara satıldığını belirterek, büyük mağduriyetler yaşadıklarını söylüyor.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, ihracat yapamadıklarından dolayı 2 bin ton patatesin elde kaldığını ifade ederek, “Ürettikçe batıyoruz” dedi.

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı, domates üreticisi Mithat Kargı, geçtiğimiz yıl aynı zamanlarda 7 TL’ye giden domatesin bu yıl 2 TL’ye satıldığına dikkat çekerek, üreticinin maliyetini bile karşılayamadığına vurgu yaptı.

Enginar üreticisi Ersoy Kırsan, pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle üreticinin sattığı ürünün karşılığını alamadığını, kısacası para toplamakta zorlandıklarını ifade etti.

Kolokas ve çilek üreticisi Sayhan Karafistan, geçtiğimiz sene kilo başına kirli 6-7 TL kazandıkları kolokasın bu yılki fiyatının 4,50 TL’ye indiğini, maliyetlerin artmasına rağmen kolokas fiyatının yükseleceği yerde düştüğünü kaydetti.

Patates, domates, biber, nar ve patlıcan gibi birçok üretim yapan Fırat Yoran, bu yıl ürün fiyatının çok düştüğünü, bazı ürünlerin maliyetin altında satıldığını kaydetti.

Halkseven: 2 bin ton patates elde kaldı

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, patates üreticilerinin büyük sıkıntı içinde olduğunu söyleyerek, pandemi ve Güney Kıbrıs’a da ihraç yapamamalarından dolayı bin 500- 2 bin ton patatesin elde kaldığını vurguladı.

Her yıl şubat ve mart aylarında Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güney Kıbrıs’a ihracat yaptıklarının altını çizen Halkseven, her sene ürün kontrolü için Avrupa Birliği’nden gelen yetkilinin de bu yıl gelmediğini ifade etti.

Türkiye’den patatese talep olduğunu ama fiyatın düşük verildiğini anlatan Halkseven, Tarım Bakanı ve Başkan ile görüşerek destek primi talep ettiklerini, ama henüz bu konuda kendilerine geri dönüş yapılmadığını belirtti.

“Ürettikçe batıyoruz” diyen Halkseven, seneye, bu sebepler yüzünden birçok kişinin üretimden vazgeçeceğini ve patatesi de yurt dışından ithal ederek yiyeceğimizi kaydetti.

Halkseven, iç piyasada da sıkıntılar olduğunu ve talebin azaldığını belirterek, otellerin, restoranların kapalı ve öğrencinin olmaması sebebiyle patatesin elde kaldığını söyledi.

Kargı: Geçtiğimiz yıl 7 TL’ye satılan domates, bu yıl 2 TL’ye satılıyor

Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı, domates üreticisi Mithat Kargı, pandemi nedeni ile üreticinin zor durumda olduğunu, otellerin uzun süredir kapalı olması, öğrencinin olmaması ve restoran ile açık pazarların bir süre kapalı kalması sonucu ürünün ellerinde kaldığını kaydetti.

Kargı, geçtiğimiz yıl aynı zamanlarda 7 TL’ye giden domatesin bu yıl 2 TL’ye satıldığına dikkat çekerek, üreticinin maliyetini bile karşılayamadığına vurgu yaptı.

banner134
Talebin az olması ve domatesin elde kalmaması için domatesin ucuza gittiğini söyleyen Kargılı, üretimin zor günlerden geçtiğini belirtti.

Kırsan: Para toplamakta sıkıntı yaşıyoruz

Enginar Üreticisi Ersoy Kırsan, bu sene rekoltenin düşük olduğunu kaydederek, bu nedenle enginar satışında çok büyük sıkıntılar yaşanmadığını vurguladı.

Az da olsa pandemi dolayısı ile otellerin kapalı olması, restoranların ve açık pazarların bir süre kapalı kalması gibi nedenlerle sıkıntı çektiklerini söyleyen Kırsan, ürünü satıyor olmasa da yine pandemi ve ekonomik kriz kaynaklı sattıkları ürünün karşılığını, kısacası para toplamakta zorlandıklarını ifade etti.

Kırsan, bu sene rekoltenin geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 düştüğüne değinerek, bunun sebebinin de hem hastalık, hem de geç gelen yağışlar olduğuna işaret etti.

Karafistan: Talep azaldı, fiyatlar düştü

Kolokas ve çilek üreticisi Sayhan Karafistan, kolokasın maliyetin altında satıldığına dikkat çekerek, iç piyasada açık pazarın ve restoranların geçici süreliğine, otellerin ise uzun bir süredir kapalı kalması sebebi ile kolokas üreticilerinin de zor durumda olduğunu kaydetti.

Karafistan, İngiltere pazarında Güney Kıbrıs ile rekabet edemediklerini söyleyerek, Güney Kıbrıs’taki üreticinin devletten teşvik aldığını, ama Kuzey Kıbrıs’ta kolokas üreticisine teşvik verilmediğini, bu nedenle ihracatta güneye rakip olamayacaklarını bildirdi.

Ürünlerini Güney Kıbrıs’a sattıklarını belirten Karafistan, pandemi döneminde bu kapının da kapandığını anlattı.

Talep azlığından dolayı geçtiğimiz yılki fiyatların altına düştüklerini belirten Karafistan, geçtiğimiz sene kilo başına kirli 6-7 TL kazandıkları kolokasın bu yıl 4,50 TL’ye düştüğünü vurguladı.

Karafistan, maliyetlerinin artmasına rağmen kolokasın fiyatı yükseleceği yerde düştüğünü kaydetti.

Öte yandan Karafistan bir diğer sorunlarının askerin ihalelerinde tüccarın fiyat düşürmesi olduğunu belirtti.

Yoran: Maliyetin altında ürün satıyoruz

Patates, domates, biber, nar ve patlıcan gibi birçok dalda üretim yapan Fırat Yoran, bu yıl ürün fiyatlarının çok düştüğüne vurgu yaparak, bazı ürünlerin maliyetin altında satıldığına dikkat çekti.

Yoran, talep azlığından elde kalan ürünleri soğuk hava depolarında sakladıklarının altını çizerek, böylece ekstra elektrik maliyetlerinin arttığını ifade etti.

“Bizim soğuk hava depomuz olduğu için şanslıyız” diyen Yoran, deposu olmayanların daha da zor durumda olduğunu söyledi.

Yoran, geçtiğimiz yıllarda bazı ürünlerin Güney Kıbrıs’a satıldığını ama pandemi nedeniyle onun da olmadığını belirtti.

İç piyasadaki talep düşüşünün sebebinin ise öğrencinin olmaması ve otellerin kapalı olmasına bağlayan Yoran, mecburen üreticinin ürünlerini satmak için fiyat düşürdüğüne ve maliyetin altında ürün sattığına dikkat çekti.

Fotoğraflar / Güren TİLKİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75