Üretmek kurtuluşumuzdur

banner37

Ülkemizin başarılı ve saygın iş adamlarından, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkan adayı, KAMTEK Şirketler Grubu Direktörü Ali Kamacıoğlu, kendi ayaklarının üzerinde duran bir ekonomik yapı için kalkınmanın önemine işaret etti, sanayicilere bu konuda büyük görev düştüğünü vurguladı:

Üretmek kurtuluşumuzdur
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ
“SANAYİDE KOOPERATİFLEŞMEYE GİDECEĞİZ”… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı adayı, KAMTEK Şirketler Grubu Direktörü Ali Kamacıoğlu, ürettiğimiz ürünleri raflara daha kaliteli ambalajla yerleştirebilmek için ortak noktada paketleme yapılması gerektiğini ifade ederek bunu sağlamak için kooperatifleşmeye gidilmesini planladıklarını söyledi. Kooperatifleşmeyle birlikte tüm sanayicilerle aynı şemsiye altında toplanacaklarını ve Kıbrıs Türk sanayisini daha ileriye taşıyacaklarını belirten Kamacıoğlu, “Kooperatifleşme bu noktada çok önemli” dedi.

“SANAYİCİLERE YETERLİ DESTEK VERİLMİYOR”… Kamacıoğlu, üretimin çok az olduğu bir ülkede yaşadığımızı, ancak buna rağmen sanayicilere yeterli desteğin verilmediğini söyledi. Yerel üretimde ‘kalite’ vurgusu yapan Kamacıoğlu, sanayicilerin üretim modeliyle ilgili dünya standartlarındaki sertifikasyonlarını almasının çok önemli olduğunu belirtti. Kamacıoğlı, “Eğer üretmezsek hiç altından kalkamayacağımız bir duruma düşebiliriz. Üretmek kurtuluşumuzdur” dedi.

Ülke ekonomisinin kalkınması için üretim olmazsa olmazımız.

İşin ehli kişiler tarafından bu sürecin planlanması ve yönetilmesi ise, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik yapıyı oluşturmak için büyük önem arz ediyor.

Üretim yapılır ancak dış pazara açılım olmazsa, bu üretimin de çabanın da bir anlamı kalmaz.

Üretim konusunda büyük görev üstlenen sanayicilere, bu konuda büyük görevler düşüyor.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, cumartesi günü genel kurula gidiyor. KTSO Başkanlığı’na adaylığını koyan, ülkemizin başarılı iş adamlarından Ali Kamacıoğlu’nun sanayi sektöründe 35 yıllık tecrübesi var.

KAMTEK Şirketler Grubu Direktörü olan Kamacıoğlu, mesleğe Ağırdağ’da 20 metrekarelik bir atölyede başladı, şu anda ise yaklaşık 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip şirketlerin sahibi.

Ülke ekonomisi için sanayinin gelişiminin büyük öneme sahip olduğunu bilerek hareket eden Kamacıoğlu, tecrübelerini sektöre yansıtabilmek için Sanayi Odası Başkanlığı’na adaylığını koyduğunu söyledi.

Ali Kamacıoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın genel kurulunda başkan seçilmesi halinde sanayide kooperatifleşmeye gidileceğini açıkladı.

Kamacıoğlu, hedeflerinin saygın, erişilebilir, şeffaf, kapsayıcı ve yenilikçi; kadın istihdamını teşvik eden; yerli üretime öncelik veren; gençliğine güvenen ve öncülük eden; finansa kolay erişim sağlayan; teşvik ve hibe destekleri geliştiren; işbirliğine açık olan ve yerel yönetimler ile işbirliği yapan; sanayi bölgeleri ihtiyaçlarına katkı veren; alternatif enerji modelleri geliştiren; bilim ve teknolojiye önem veren; dijitalleşmeyi gereklilik gören; Ar-Ge/Ür-Ge çalışmalarına öncelik ve katkı veren; üretimin kapasite artırım modelini belirleyen; navlun ve lojistik maliyetlerinin düşürülmesine çalışan; çevreye duyarlı, doğaya saygılı, sosyal sorumlu, engelli istihdamına destek veren güçlü bir Sanayi Odası olduğunu söyledi.

Kamacıoğlu, tüm sanayiciyle aynı şemsiye altında toplanıp Kıbrıs Türk sanayisini ileriye taşıyacaklarını dile getirdi. 

Küçük işletmeleri destekleyeceklerini kaydeden Kamacıoğlu, tüm sanayicilere erişebilecekleri bir kredi imkanı da sağlayacaklarını ifade etti.

Kamacıoğlu, çalışma izniyle ülkemize gelen çalışanlar için bankalardan istenilen ve sanayicilerin üzerinde çok büyük bir yük olan teminat mektuplarının sonlandırılacağını belirterek çağdaş bir Sanayi Odası için bürokraside oluşan işlemlerin de azaltılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Sanayi bölgelerinin düzenlenmesi konusunda kararlı olduklarının altını çizen Kamacıoğlu, sanayi bölgelerinin temizlenmesi ve altyapı sorunlarının giderilmesi için kendi temizlik hizmetlerini sağlayacaklarını söyledi.

Ayrıca sanayi bölgelerine kontrollü giriş ve çıkış sistemi getireceklerini kaydeden Kamacıoğlu, firmaların fuarlara katılarak tanıtım yapmalarına da destek vereceklerini belirtti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası başkanlığına aday olan Ali Kamacıoğlu, KIBRIS’a hedeflerini açıkladı.

SORU: Kendinizi tanıtabilir misiniz?

KAMACIOĞLUBen Ali Kamacıoğlu… Yaşım 53… Ağırdağlıyım. KAMTEK Şirketler Grubu’nun direktörüyüm. Yaklaşık 40 yıllık bir geçmişimiz var. 35 yıldır da işin başındayım. 4 ana şirketimiz var. Mesleğe Ağırdağ’da 20 metrekarelik bir atölyede başladık. Şu anda yaklaşık 30 bin metrekarelik kapalı alana sahip şirketlerin sahibiyiz.

SORU: Sanayi Odası başkanlığına aday olmaya nasıl karar verdiniz?

KAMACIOĞLU: Çok uzun bir süredir, Sanayi Odası’nda çeşitli görevlerde bulundum. Sanayi Odası’na başkanlık etmek en büyük hayalimdi. Bu hayalim çerçevesinde de yaptığım işleri bir noktadan sonra diğer sanayici arkadaşlara da yansıtmak için aday olmaya karar verdim. Sanayi sektöründeki deneyimlerimi bütün sanayicilerimize aktarıp, onlarla paylaşmak istedim. Aslında ana amacım ‘ben yaptım herkes yapabilir’ diyerek bizim gibi firmaların sayısını artırmak ve sanayiye katkı koymaktır. Çünkü pandemi dönemi, bize bunu gösterdi; sanayisi iyi olan ülke ayakta duruyor. Bu nedenle de ithalatın azalması gerekiyor. Biz de bu bağlamda bu işe soyunduk.

“İlk icraatım sanayi bölgelerini temizlemek olacak”

SORU: Seçimi kazanmanız durumda hedefleriniz nelerdir?

KAMACIOĞLU: Seçimi kazanmamız halinde ne yapacağımızla ilgili manifesto hazırladık. Manifesto hazırlayarak hem halkımıza, hem de sanayicimize yönelik atacağımız adımların söylemde kalmamasını hedefledik. Bu aslında sanayimizin geleceği için önemli bir noktadır. Firmalarımızın ekonomik yapısından sertifikasyonuna, şeffaflığından kredisinde, çalışmasından çalışma izni ve satışına kadar her noktada sanayicimize destek olacak, sanayicimizi kucaklayan bir Sanayi Odası olmayı istiyoruz. Bununla ilgili tüm çalışmamızı da manifestomuza yazdırdık. Eğer başkanlığa seçilirsem, ilk icraatım bir sonraki hafta sanayi bölgelerinde temizlik kampanyası başlatmak olacak. Bütün sanayi bölgelerinin olabildiğince temizlenmesini sağlayacağım.

SORU: Sanayi bölgelerinin temizliğinde Sanayi Odası ön planda olmalı mı?

KAMACIOĞLU: Kesinlikle… Bakınız, şu anda sanayi bölgelerinin kötü bir noktada olmasının ana sebebi bir tarafta sanayicileri temsilen Sanayi Odası’nın olması, diğer tarafta da sanayi bölgelerinin bulunduğu ilgili belediyelerin olmasıdır. Ayrıca bir başka taraf da Ekonomi Bakanlığı… Yani sanayi bölgelerinde üç ortak paydaş var. Yani “bunu sen yap, bunu sen yap” diyerek aslında kimse bir şey yapmıyor ve sorunlar ortada kalıyor… Biz hiç kimseyi kırmadan, hiç kimseye karşı olmadan bu sorumluluğu üzerimize alıp kendi kullandığımız bölgeleri temizlemek istiyoruz. Yani biz temizlik yapacağımız için belediye ya da bakanlığın bize ‘burayı neden temizlediniz’ şeklinde kızacağını sanmıyorum. Çünkü birilerinin sorumluluk alıp bu işi yapması gerekiyor. Bu sorumluluğu da Sanayi Odası olarak bizim üstlenmemiz gerekiyor.

banner134
“Üretmek kurtuluşumuzdur”

SORU: Sanayicilerin yaşadığı zorluklara nasıl çözüm bulunabilir?

KAMACIOĞLU: Sanayicilerimizin şu anda çok ciddi yardıma ihtiyacı var. Maalesef, sanayicilere yeterli destek verilmiyor. Pandemi nedeniyle sanayiciler daha da zor duruma düştü… Şu anda bizim yaşadığımız sıkıntıların başında üretim imkanının azalması ön planda. Çünkü satışlarımız pandemi yüzünden oldukça düştü. Diğer yandan artan döviz kurları da sanayi için olmazsa olmaz ham madde girdilerini olumsuz etkiledi. Gerçekten çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Şu anda döviz bazında artışlarla karşı karşıyayız. Biz bu konularda sanayicilerimize süratle yardım etmezsek, bunun altından kalkıp ayakta kalmak mümkün olmayacak.

Bununla ilgili ülkeye gelen ham maddeye navlun desteği verip, ekonomiyi biraz olsun ucuzlatabiliriz. Ayrıca sanayicilerimizin çalışanlarına bir süre daha sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinde yardımcı olmalıyız. Biz bunu başarabiliriz. Çünkü üretmek kurtuluşumuzdur. Çünkü biz üretiyoruz… Zaten üretimin çok az olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Eğer üretmezsek altından hiç kalkamayacağımız bir duruma düşebiliriz.

SORU: Güvercinlik bölgesine yapılması planlanan sanayi bölgesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

KAMACIOĞLU: Güvercinlik bölgesine yapılması planlanan sanayi bölgesinin ana başlangıç noktası, bütün sanayi bölgelerinin tek bir noktada toplanması isteğiyle ortaya çıktı. Yani Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin çok sıkışık ve temizlenemez bir hale gelmiş olması, Mağusa’da şehrin içinde kalan ilk sanayinin kullanılamaz halde olması nedeniyle bu bölgelerdeki tesislerin Güvercinlik’e taşınması hedefleniyordu.

Güvercinlik’te yanılmıyorsam 1500 hektarlık bir alan var…  Herkesin bu ekonomik krizde mevcut tesisini oraya taşıması kolay değil. Bizim bu tesislerin oraya taşınabilmesi için yardımcı olmamız lazım. Birinci önceliğimiz bu olmalı. Benim o bölgeyle ilgili en önemli düşüncem ve isteğim, bölgenin yarısının ‘serbest bölge’ yapılması ve bu kapsamda Mağusa Limanı’nda sıkışan serbest bölgedeki firmaların oraya taşınmasıdır. Çünkü bu sayede orasının daha verimli ve efektif olarak kullanılmasını sağlamayı hedefliyorum. Tabii mevcut sanayi bölgelerimizi de unutmamalıyız. Mevut sanayi bölgelerini de temizleyip kurtarmamız gerekiyor ki yeni yapacağımız bölge de o hale düşmesin…

“Serbest bölgeyle pekiştirmek daha doğru”

SORU: O bölge sadece ihracat yapacak firmalara yönelik değil mi?

KAMACIOĞLU: Evet, ihracat ağırlıklı firmaların önde olması isteniyor. Son yıllarda öyle bir düşünce gelişti. Tabii ki bu olabilecek bir şey. Ancak orayı serbest bölgeyle pekiştirmek çok daha doğru olur. Tabi sanayicimizin ihracat yapabilmesi için öncelikle maliyetler düşürülmeli. Sanayinin ana girdisi enerjidir. Üretim yapabilmeniz için ucuz enerjiye ulaşmanız gerekiyor. Sanayinin enerjiden sonra diğer ana girdisi de ham maddedir. Ham maddeyi ülkeye daha ekonomik bir şekilde getirebilmemiz gerekiyor. Bu noktaları çözmezsek, önce fabrikayı yaparız, daha sonra da ne satacağımızı düşünürüz.

SORU: Yerel üretimi artırmak için hedefleriniz nelerdir?

KAMACIOĞLU: Yerel üretim konusundaki en önemli hedefimiz kaliteli üretim yapmaktır. Şu anda yerel üretimi destekleyebilmemiz için herkesin kaliteli üretim yaptığımızı anlaması lazım. Bunun için sanayicilerin üretim modeliyle ilgili dünya standartlarındaki sertifikasyonlarını alması gerekiyor. Biz Sanayi Odası olarak firmalara bu konuda gerekli ekonomik desteği vererek, dünya standartlarındaki sertifikaları almalarına yardımcı olacağız. Yerel üretim için firmalarımızı bu noktaya getirmemiz gerekiyor… İnsanlarımızın yerli üretimi daha fazla desteklemesi için bunu yapmak zorundayız.

“Sanayide kooperatifleşmeye gideceğiz”

SORU: Sanayi sektörünü kalkındırmak için ne gibi adımlar atacaksınız?

KAMACIOĞLU: Bizim öncelilikle yerel üretimle ilgili ambalajları daha iyi yapmamız gerekiyor. Manifestomuzda yazdığı, ürettiğimiz ürünleri raflara daha kaliteli bir ambalajla yerleştirebilmek için ortak bir noktada paketleme yapmamız gerekiyor. Bunu sağlamak için Sanayi Odası öncülüğünde kooperatifleşmeye gideceğiz ve firmalara toplu olarak reklam desteği sağlayacağız. Bilindiği üzere reklam bütçeleri çok büyük meblağlardan oluşuyor. Her firmanın tek başına sürekli olarak kendi reklamını yapması çok da mümkün değil. Ama biz Sanayi Odası olarak birçok firmaya reklam desteği vererek ciddi katkı sağlamış olacağız. Tek bir firmanın bunu tek başına yapması mümkün olmayabilir. Ancak kooperatifleşmeyle birden birçok firma bu hizmetlerden yararlanabilecek.

SORU: Yerel ürünler iyi pazarlanabiliyor mu?

KAMACIOĞLU: Hayır. Maalesef pazarlama konusunda da sıkıntımız var. Bizim bu konuda da çalışma yapmamız gerekiyor. Bu kapsamda mümkün olduğunca tüm marketlerde ve otellerde yerli üretim köşeleri hazırlayıp yerli ürünlerimizi o noktalarda satabilmeliyiz.

Şu an dünyanın en kaliteli zeytinyağına sahip ülke biziz. Ancak biz zeytinyağımızı iyi satamıyoruz. Biz zeytinyağını ucuza satmaya çalışıyoruz ama bence bu çok büyük bir hata… Dünyanın birçok ülkesinde zeytinyağını gerek otellerde gerekse havaalanlarında bulunan ‘Duty Free’ yerlerinde bir viskiden daha pahalıya satılıyor. Dünyada bunun örnekleri çok…

Örneğin İtalya’daki Duty-Free’de zeytinyağının bir şişesi 100 dolara satılıyor. Bizim de bunu başarmamız lazım. En kaliteli zeytinyağını biz üretiyoruz ama maalesef ucuza satıyoruz. Sütte ve hellimde gösterdiğimiz hassasiyeti zeytin, zeytinyağı, çakıstes ve harnupta da göstermemiz gerekiyor. Bizim bunları güzelce ambalajlayıp satabilmemiz gerekiyor. Sanayide kooperatifleşme bu noktada çok önemli…  Evet, şu anda sütte de, hellimde de iyi bir noktadayız. Ama diğer sektörleri de süt ve hellimin geldiği noktaya çekmeliyiz.

SORU: Sanayicilerin kalifiye elemen sorununu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

KAMACIOĞLU: Dört yıl önce Sanayi Odası yönetiminde olduğum zaman, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin Sanayi Odası tarafından desteklenip finanse edilmesi ve bu liseden mezun olacak olan arkadaşlara iş garantisi verilmesi konusuna çalışma başlatmıştım. Bizim amacımız Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’ndeki atölyeleri modernleştirerek meslek dallarını belirlemek olacak. Böylece oraya giriş yapan öğrencilere, lise son sınıfa geldiklerinde iş garantisi de sağlanacak. Biz konuya büyük bir önem veriyoruz, çünkü hem sanayicinin hem de ülkenin geleceği hem ara eleman bulma, hem de ara elemanların iyi yetiştirilmesinden geçiyor.

SORU: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

KAMACIOĞLU: Seçimlerin sonucu ne olursa olsun kazanan yine sanayiciler olacaktır. Bütün sanayici arkadaşların cumartesi günü yapılacak olan genel kurula davet ediyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75