banner6

Üretmenin yaşı yok

banner37

Üretmenin yaşı yok
banner151 banner143

Ayşe BULUT

   Yaşamlarını Kaleburnu’nda sürdüren ve 60 yıllık evli olan Şerife-Süleyman Gül çifti, yaptıkları çalışmalar ile “üretmenin yaşı yok” sözünün doğruluğunu gözler önüne seriyor.

   Uzun yıllar İngiltere’de yaşadıktan sonra Kıbrıs’a dönen ve bir süre Gazimağusa’da döner restoranı çalıştıran Gül çifti, emekli olduktan sonra köyleri Kaleburnu’na yerleşmiş.

   Emekli olduktan sonra kabuklarına çekilmek yerine üretmeye başlayan, ürettikçe de bunları başkalarıyla paylaşmak isteyen Gül çifti, evlerinin alt katında bulunan ve boş olan restoran binasını bir kültür evine çevirmiş.

   Süleyman Gül, su kabaklarını işleyerek çeşitli ürünler ortaya çıkarırken, bir süre belediyenin açtığı kadın kursuna giderek becerilerine yeni beceriler ekleyen Şerife Gül de, nakış, işleme, tablo gibi eşyalar üretmiş.

   El işlerinin yanı sıra, Kaleburnuluların eski resimlerini de toplamaya başlayan Gül çifti, Kıbrıs Kültürünü yansıtan yerel kıyafetli bebekler de hazırlamış ve ortaya görülmeye değer bir kültür evi çıkarmış.

Her şey bir hediyeyle başlamış

   Bugün her ikisi de 78 yaşında olan Gül çiftinin bu macerası 7 yıl önce oğullarının Süleyman Gül’e verdiği bir hediyeyle başlamış.

   Süleyman Gül, 7 yıl önce oğlunun doğum gününde kendisine bir makine hediye ettiğini ve “artık boş oturup, vakit nasıl geçecek diye düşünmeyeceksin” dediğini, o günden sonra da severek su kabaklarını işlemeye başladığını anlattı.

   “Ben kabak süsleme, kabak ziftleme, sakızlama, kabaktan lamba, abajur, avize, testi gibi eşyalar yapmaya başladım, eşim ise Dipkarpaz Belediyesi’nin kadınlara yönelik verdiği el işi kursları sayesinde evde kendi çabaları ile koza, kurdele, boncuk işlerinden tabloya, tepsilere kadar birçok eser ortaya çıkarmaya başladı” diyen Süleyman Gül, yaptıkları eserleri evin alt katında bulunan ve kullanmadıkları restoranda sergilemeye başladıklarını, daha sonra da burayı “Kaleburnu Anıları ve Kültür Evi” adıyla açtıklarını söyledi.

   “Burada yaptığımız ürünleri hem satıyor hem oyalanıyoruz” diyen Gül, Kaleburnu’nun Karpaz’ın en ücra köyü olduğunu, bu nedenle de gelenin gidenin çok olmadığını, çoğu insanın da buradaki kültür evinden haberdar olmadığından yakındı.

50 yıl sonra yapılan düğün

   Süleyman Gül ve eşi Şerife Gül 60 yıl önce ailelerin aracılığıyla görücü usulüyle evlenmiş ancak parasızlıktan düğün yapamamış.

   “Ben de o zaman kendime ‘eğer ölmez de evliliğimizde 50 yılı doldurursak bir düğün yapacağım’ diye söz verdim” diye konuya giren Süleyman Gül, 10 yıl önce bu sözünü nasıl tuttuğunu şu sözlerle anlattı:

   “10 yıl önce bütün eş dostu çağırdım ve şu anda kültür evi olan restoranda yemeli içmeli bir düğün yaptım. O dönem orası restorandı. Kimsenin haberi yoktu ne yapacağımdan. Davetliler açılış sanıyordu, çocuklarıma bile demedim. Artık ısrar üzerine oğluma bir gün kala dedim. Ve o gün 50’nci evlilik yıl dönümümüzü eşimiz dostumuzla kutladık. Nisan ayında da 60 yılımızı doldurduk çok şükür.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104