Ürettiğimizi de saklayamıyoruz

banner37

Ülkemizde bu yılki hasat rekoltesinin rekor bir seviyeye çıkmasına rağmen hasat edilen ürünlerin kapalı ambarlarda saklanamaması tepkilere neden oldu

banner87
Ürettiğimizi de saklayamıyoruz
banner90
banner99

ARPALAR AÇIK HAVADA STOKLANIYOR… Ülkemizde geçtiğimiz yıllara göre bu yılki tahıl hasadı daha verimli geçti. TÜK’ün ambarlarında toplam 76 bin ton tahıl ürünü bulunurken, bunun 15 bin tonu buğday, geriye kalan 61 bin tonu ise arpadan oluşuyor. Bu yılki arpa rekoltesine bakıldığında ise TÜK’ün elinde 61 bin; hayvancılarda 30 bin ve tüccarlarda da 10 bin ton arpa olmak üzere ülkede toplam 101 bin ton arpanın olduğu ortaya çıktı. Ancak kapalı ambar sayısının yetersiz olmasından dolayı hasat edilen ürünlerin açık bir vaziyette stoklanması, tarımla uğraşan kesimlerin endişe duymasına neden oldu.

“AMBARLARIN KAPASİTESİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”… Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, bugün itibariyle 76 bin ton tahılın stoklandığını belirterek, bunun 15 bininin buğday, geriye kalan 61 bin tonunun ise arpadan oluştuğunu söyledi. Adahan, bu yıl tahıl hasadının 78 bin tona kadar çıkmasının beklendiğini, ancak tüm ürünleri kapalı alanlarda muhafaza etmelerinin mümkün olmadığını ifade etti. Adahan, hasat edilen birçok ürünün çeşitli bölgelerde, açık bir vaziyette saklandığını belirterek, “Tahıl ambarlarının kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

ÜRETİCİLER TEDİRGİN… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetin arpa fiyatlarında indirime gitmemesi durumunda TÜK’ün stoklarındaki arpanın ellerinde kalacağını belirtirken, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, hasat edilen tüm ürünlerin kapalı alanlarda muhafaza edilememesinden dolayı açıkta stoklanan tahıl ürünlerinin naylon ve benzeri koruyucu önlemlerle saklanması gerektiğine işaret etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde geçtiğimiz yıllara göre bu kışın mevsim normallerinin çok üzerinde yağış alması, bu yılki hasat rekoltesini rekor seviyelere çıkardı.  


Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) stoklarında bugün itibariyle toplam 76 bin ton tahıl ürünü bulunurken, bunun 15 bin tonu buğday, geriye kalan 61 bin tonu ise arpadan oluşuyor.


TÜK’ün elindeki 61 bin ton arpaya hayvancıların stoklarındaki 30 bin ton ile tüccarların stoklarındaki 10 bin ton arpa da eklenince, bu yıl toplam 101 bin ton arpanın hasat edildiği ortaya çıkıyor.


Ancak TÜK’ün, ülke genelindeki kapalı ambarlarının sadece ‘45 bin ton’ kapasitesinde olması, hasat edilen ürünlerin dışarıda ve açık bir vaziyette stoklamasına yol açıyor.


Bu durum ise tarımla uğraşan kesimlerin, dışarıda muhafaza edilen ürünlerin heba olmasından endişe duymasına neden oluyor.


TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, bu yıl hasadı yapılan tüm ürünleri kapalı alanlarda muhafaza etmelerinin mümkün olmadığını ve birçok ürünün çeşitli bölgelerde, açık bir vaziyette saklandığını belirterek, tahıl ambarlarının kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvancıların elinde şu anda 3 aylık arpa stokunun bulunduğunu belirterek, “Hiçbir hayvancı 1.66 TL’den satışa sunulan arpayı almayacağından dolayı açıkta stoklanan yaklaşık 20 bin ton arpa, olası bir yağmur yağması durumunda heba olacak” dedi.


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş ise bu yılki rekoltenin üreticinin yüzünü güldürdüğünü, ancak hasat edilen tüm ürünlerin kapalı alanlarda muhafaza edilemediğini belirterek, açıkta stoklanan tahıl ürünlerinin naylon ve benzeri koruyucu önlemlerle stoklanması gerektiğine vurgu yaptı.

Adahan: Tahıl hasadının 78 bin tona çıkacağını tahmin ediyoruz


Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, bugün itibariyle 76 bin ton tahıl stokladıklarını belirterek, bunun 15 bininin buğday, geriye kalan 61 bin tonunun ise arpadan oluştuğunu ifade etti.


Adahan, bu yılki tahıl hasadının 78 bin tona kadar çıkmasının beklendiğinin tahmin edildiğini belirtti.


Geçmiş yıllarda buğdayın yaklaşık 3 bin 500 ton civarında olduğuna işaret eden Adahan, bu sene buğdayın 15 bin tona çıkmasının büyük bir rekor olduğuna dikkat çekti.


Hasan Adahan, ülke genelindeki tüm tahıl ürünlerini kapalı alanlarda muhafaza etmelerinin mümkün olmadığını ve birçok ürünün çeşitli bölgelerde, açık bir vaziyette saklandığını belirterek, “Tahıl ambarlarının kapasitesini artırabilmek için Tarım Bakanımız Sayın Dursun Oğuz’la ortak bir projemiz var. Türkiye’den de bu konuda destek alabilirsek ambarlarımızın kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” dedi.


Ayrıca Adahan, bu yılki arpa ve buğday stokunun önümüzdeki kışa da yetebileceğini öngördüklerini belirtti.

Naimoğulları: Arpa fiyatı düşmezse ellerinde kalacak


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetin arpa fiyatlarında indirime gitmemesi durumunda TÜK’ün stoklarındaki arpanın ellerinde kalacağı uyarısında bulundu. 


Ülkemizde bu yılın çok verimli geçtiğini belirten Naimoğulları, sadece hayvancıların stoklarında 30 bin; tüccarların stoklarında ise 10 bin tona yakın arpanın bulunduğunu söyledi.


Dünya Borsası’nda arpa fiyatlarının 90 kuruşa kadar düştüğüne işaret eden Naimoğulları, döviz kurlarının da her geçen gün düşüşe geçtiğini, ancak arpanın bugün halen 1.66 TL’den satışa sunulduğunu dile getirdi.  

“Hükümet arpa fiyatlarını derhal gözden geçirmeli”


Naimoğulları, “Bu fiyatlar, Toprak Ürünleri Kurumu’nun satışlarını engelleyecek” şeklinde konuşarak, şöyle devam etti:


“Hayvancıların kendi stoklarındaki arpalar kasım ayına yetecek kadar fazla olduğu için bu üç aylık periyotta Toprak Ürünleri Kurumu stoklarındaki 76 bin tonun 2 bin tonunu zar zor satacak. Şu anda mısır fiyatı 1.20 TL’ye kadar düştü. Hayvancılar da doğal olarak ‘mısır daha ucuz, onu alayım’ diyecek ve böylece arpa kullanımı iyice azalacak.


Bu işin geriye dönüşünün olabilmesi için alınan arpanın hızlı bir şekilde hayvancıya satılması ve parasının alınması gerekir. Çünkü eğer önümüzdeki yıl, bu yıl kadar verimli geçerse, TÜK elindeki arpaları satamayacak. Bu nedenle de hükümet derhal arpa fiyatlarını tekrardan gözden geçirmelidir.”

“Hükümet elini taşın altına koymalı”


Hayvancılık sektörünün gittikçe daha kötüye gittiğini belirten Naimoğulları, hayvan ve hayvancı sayısının da her geçen gün azaldığını söyledi.


Naimoğulları, hayvancıların girdi maliyetlerinin düşmemesi durumunda et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri fiyatlarının da düşmeyeceğini belirterek, “Hükümet elini taşın altına koymalı” şeklinde konuştu.

“20 bin ton arpa heba olacak”


Arpa fiyatlarını maksimum 1.40 TL’den satışa sunulması gerektiğini dile getiren Naimoğulları, “Eğer fiyatlar düşmezse arpalar ellerinde kalıp heba olacak” dedi.


Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu yılki verimden elde ettiği arpaları kapalı bir şekilde stoklayamadığını ve yaklaşık 20 bin ton arpanın birçok yerde açık bir vaziyette stoklandığını belirten Naimoğulları, şöyle devam etti:


“Hayvancıların elinde şu anda 3 aylık arpa stoku bulunmasından dolayı hiçbir hayvancı bu süreçte şimdiki fiyattan arpa satın almayacak. Hayvancılar arpaları satın almayacağı için de olası bir yağmur yağması durumunda tüm arpalar heba olacak.”

Çavuş: Üreticinin yüzü güldü


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, geçtiğimiz kışın mevsim normallerinin çok üzerinde yağış almasının üreticilere verim olarak yansıdığını belirterek, bu yılki rekoltenin üreticinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.


Çavuş, Toprak Ürünleri Kurumu’nun geçmişte 120 bin tona kadar ürün aldığı dönemlerin olduğunu belirterek, yüksek rekolteli dönemlerin devam etmesini ümit ettiğini belirti.


Ülkedeki tarımsal üretimin akaryakıt, makinist ve sanayi gibi birçok sektörü de etkilediğini dile getiren Çavuş, “Hükümet bunun farkına vararak tarımsal üretimi artıcı politikalar yapmalı” şeklinde konuştu.


Hüseyin Çavuş, Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu yıl uygun fiyata Vadili bölgesinde 20 bin ton kapasiteli bir depo kiraladığını belirterek, bu adımın hem çiftçileri hem de hayvancıları memnun ettiğini söyledi.

“Açıkta stoklanan ürünlere koruyucu önlem alınmalı”


TÜK’ün tüm ürünleri kapalı alanlarda muhafaza etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Çavuş, bu nedenle birçok ürünün dışarıda stoklandığını söyledi.


Çavuş, tahıl ürünlerinin naylon ve benzeri koruyucu önlemlerle açıkta stoklanmasında bir sakınca olmadığını, ancak bu şartların yerine getirilmemesi durumunda ürünlerin zarar görebileceğini belirtti.


Herkesin tahıl ürünlerinin silo veya ambarlarda saklanmasını istediğini, ancak elimizdeki imkanın bunu karşılayamadığını ifade eden Çavuş, “Açıkta saklayacaksak bile en azından koruyucu önlemlerimizi alalım” dedi.


Arpa fiyatlarına da değinen Çavuş, TÜK’ün 1.35 TL’ye aldığı arpanın, üreticilere 30 kuruş kârla satıldığını belirterek, “TÜK’ün yapısal ve finansal durumu iyi olsaydı, aradaki fark bu kadar fazla olmazdı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75