Ürünlerimiz çöp oldu, bizi gören yok

banner37

Zümrütköylü üreticiler, iki ay önce yaşanan dolu yağışından dolayı büyük zarar etti… Hükümetin zararın karşılanacağı sözünü tutmamasına öfkeli olan üreticiler, veryansın etti:

Ürünlerimiz çöp oldu, bizi gören yok
banner90
banner8

Güren TİLKİ

Güzelyurt bölgesine bağlı Zümrütköy’de iki ayda üç kez etkili olan dolu yağışı, üreticileri mahvetti.

Gözleri gibi baktıkları, verim elde edecekleri dönem tüm ürünleri çöpe giden üreticiler, hükümetin kendilerine zararlarının karşılanacağı sözünü verdiğini ancak bugüne kadar hiçbirşey yapılmadığını söyledi.

Zümrütköylü üreticiler, dolu yağışı sonrası Tarım Dairesi yetkililerinin bahçelerde zarar incelemesi yaptığını ancak daha sonra kendilerine hiçbir bildirim ve yardım yapılmadığını belirtti.

Zümrütköy’de yaklaşık 50 üreticinin toplam 500 dönümlük arazi içerisindeki ürünlerinin heba olmasından dolayı zararı var.

Zümrütköy Muhtarı Erhan Zeytin, iki ay önce bölgede üretici için felaket yaşandığını ifade ederek Tarım Dairesi yetkililerinin gelip zararı yerinde inceledikten sonra hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi.

banner134
Bölgede bulunan üreticilerin zor durumda bırakıldığını belirten Zeytin, köylünün zararının en kısa zamanda karşılanmasını talep etti.

Tekbıyık: 14 kilo limon verip, bir kilo patates almak mantıklı mı?

Üretici Hasan Tekbıyık, dört buçuk dönüm arazi içerisinde yetiştirdiği limon ağaçlarının dolu nedeniyle zarar gördüğünü belirterek 12 bin 500 TL’lik masraf yaptığı tarlasından bu yıl alacağı verimin en fazla 6 bin TL olacağını söyledi.

Tekbıyık, “Bu masraf ve pahalılıkla, bu yükün altından nasıl kalkarız? Hiçbir fiyatları hükümet bugüne kadar belirlemezken toptancı 70 kuruş ve 50 kuruş arası malları elimizden almaya çalışıyor.  Yani 14 kilo limon verip, bir kilo patates almak Tarım Bakanlığı’na olumlu geliyor mu?” dedi.

Direktör: 50 bin TL’lik zararım var

Üretici Ekrem Direktör de, dolu yağışından dolayı en fazla zarara uğrayan üreticilerden biri olduğunu belirterek 15 dönüm arazisi içerisinde bulunan limon, king ve portokal meyvelerinin büyük zarar gördüğünü söyledi.

Tarım Dairesi yetkililerinin yerinde gelip inceleme yapmasına rağmen o gün bugündür ses seda çıkmadığını ifade eden Direktör, “Yaklaşık 50 bin TL zararım var. Üretim yapmakta çok zorluklar çekmeteyiz. Böyle günlerde hükümetler, yetkililer yanımızda olmayacaksa ayakta durmak için biz ne yapalım?” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75